banner6

Mağusa Limanı'nda vinç tartışması

banner37

Mağusa Limanı’nda yeni bir firmaya ait vinçlere iş verilmesi, limanda yıllardır çalışan vinç firmalarının protestosuna yol açtı.

Mağusa Limanı'nda vinç tartışması
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Limanı’nda, Liman Başkanlığı tarafından yeni bir firmaya ait iki adet vince bir gemiden boşlatılacak yüklerle ilgili iş verilmesi, limanda eskiden beri faaliyet gösteren vinç firmalarının tepkisine yol açtı.

Duruma tepki gösteren vinç firmaları, bu olaylar çözülene kadar vinçlerini dağıtıma vermeme kararı aldı. Bu karar doğrultusunda dün rıhtıma yanaşan gemiye 3 postalık vinç istenmesine rağmen iki posta vinç verilebildiği öğrenildi.

Kıbrıs Türk Gemi Acenteleri Birliği, Serbest Liman’a kayıtlı bir şirketin, herhangi ön izin almadan iki adet vinci Serbest Liman’a getirdiğini, Mağusa Liman Başkanlığı’nın da hiçbir gümrük işlemi yapılmadan yasal olmayan şekilde de dün bu vinçlerin çalıştırılmaları yönünde talimat verdiğini iddia etti.

Konuyla ilgili hem Mağusa Liman Başkanı Ahmet Dökmecioğlu hem de söz konusu vinçlerin sahibi bu iddiaları yalanladı, vinçlerin yasal olduklarını ve kanunsuz herhangi bir durum olmadığını öne sürdü.

Yusufoğlu: Çalışmaları yasal değil

Kıbrıs Türk Gemi Acenteleri Birliği Başkanı Erden Yusufoğlu, yaklaşık 25 yıl önce vinç sektörünün devletin bünyesinde olduğunu ancak daha sonra devletin bu işi yürütemediği için vinç hizmetlerinin limanda faaliyet gösteren acentelere ve vinç işletmeciliği yapan firmalara devredildiğini söyledi.

Yusufoğlu, özel sektörün de günün şartlarına göre yatırımlar yaptığını ve limanın vinç konusunda hiçbir aksama olmadan işleyişini devam ettirdiğini kaydetti.

Yetkililerin limanda olası sıkıntıların aşılması için ekstra vinç tedariki için bu işle uğraşan firmalarla istişare edip, bu sorunu rahatlıkla çözmek gibi bir durumun da söz konusu olduğunu ifade eden Yusufoğlu, vinç işletmeciğinin çok pahalı yatırım gerektiren bir sektör olduğuna dikkat çekti.

Yusufoğlu, bu nedenle Mağusa Limanı gibi kapasitesi düşük limanlarda yapılacak yatırımların çok doğru olması gerektiğini, aksi halde beklenmedik sorunlarla karşılaşabileceğini açıkladı.

Mağusa Limanı’nda gündem olan Serbest Liman’a kayıtlı bir şirketin, herhangi bir ön izin almadan 2 adet vinci Serbest Liman’a getirdiğini, Mağusa Liman Başkanlığı’nın da hiçbir gümrük işlemleri yapılmadan yasal olmayan bir şekilde de dün çalıştırılması yönünde talimatı verdiğini öne süren Yusufoğlu, 83/2007 sayılı “Gemilerle ilgili Harçlar ve Ücretler Yasası” altında “Özel Kişi ve Kuruluşlara ait Vinçlerin Tahsisi “başlıklı 4’üncü madden çok açık olarak vinçlerle ilgili izin verme yetkisinin Liman Dairesi Müdürü veya onun yetkili kılacağı Liman Başkanlıkları’na vermekte olduğunu bildirdi.

“Limanda vinç ihtiyacı yok”

Erden Yusufoğlu, kendilerinin Kıbrıs Türk Gemi Acenteleri Birliği olarak gerek sözlü, gerekse de yazılı olarak Limanlar Dairesi Müdürü ve Liman Başkanı ile yaptıkları görüşmelerde limanda vinç ihtiyacı olmadığı konusunda hem fikir kaldıklarını açıkladı.

Birlik olarak üyeleri olan vinç işletmecilerinin haklarını sonuna kadar aramaya devam edeceklerini ifade eden Yusufoğlu, limanda yasal olmayan, etik olmayan ve mevzuata uygun olmayan işlemlerin her zaman karşısında olacaklarını dile getirdi.

banner134

Dökmecioğlu: Yasal olmayan bir şey yok

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Gazimağusa Liman Başkanı Ahmet Dökmecioğlu, konuyla ilgili yasal olmayan hiç bir şey olmadığını söyledi.

Vinçlerin gerekli kontrollerinin Çalışma Dairesi tarafından yapıldığını, Limanlar Dairesi’ne de gerekli müracaat yapıldıktan sonra uygun bulunduklarını kaydeden Dökmecioğlu, bu vinçlerin de diğer vinçler gibi sıraya girip iş yapacaklarını bildirdi.

Dökmecioğlu, konuyla ilgili gerekli hassasiyetin gösterildiğini ve gösterilmeye devam edeceğini dile getirdi.

Bu vinçlerin limanda çalışıp çalışmayacakları konusunda yetkinin Limanlar Dairesi’nde olduğunu ifade eden Dökmecioğlu, bu vinçlerin de ihtiyaç olduğu için çalıştırılmalarına karar verildiğini ifade etti.

Dökmecioğlu, “Biz limanda vince ihtiyaç olmadığı yönünde bir konuda hem fikir olmadık. İş adamı yatırım yaptı. Çok yeni ve performansı yüksek vinçler getirdi. Yasal olarak reddedemezdik” dedi.

Genç: Tüm izinlerimiz var

Cinsa Shipping Ltd. Direktörü Mutlu Genç ise, vinçlerle ilgili gerekli tüm izinler olduğunu söyledi.

Genç, herhangi yasal olmayan bir durumunun kesinlikle söz konusu olmadığını dile getirdi. Limanlar Dairesi’nin vinçlere iş vermesi üzerine de vinçlerinin işe başladığını ifade eden Genç, günümüze kadar yasal olmayan hiçbir işe girmediklerini, bundan sonraki dönemde de yasal olmayan hiçbir işe girmeyeceklerinin altını çizdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88