Mahvolduk!

banner37

Türk Lirası, dolar, sterlin ve Euro karşısında hızla değer kaybederken, vatandaşın cebindeki para da aynı oranda eriyor. Uzun bir süredir halkın cebindeki parayı silip süpüren döviz, vatandaşın psikolojisini de alt-üst ediyor. Herkes, döviz ateşinden nasıl kurtulacağını sorup dururken, ortak bir kaygıda birleşiyor:

Mahvolduk!

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası'nın (TL) dolar, sterlin ve Euro karşısındaki hızlı değer kaybı devam ederken, endişeler de tavan yaptı.

Bir ay önce 4,6165 TL olan dolar dün 5,2150 TL'ye; 5,412 TL olan Euro 6,0030 TL'ye ve 6,1165 TL olan sterlin de 6,7240 TL'ye yükseldi.

Ekonomistler, TL'nin, dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybının bir süre daha devam edeceği görüşünde.

Ülkede TL ödenip, ev kirası, okul harcı, banka taksiti gibi ödemelerini Euro, dolar ya da sterlin üzerinden yapan vatandaşlar ise bu durumla nasıl baş edeceğini kara, kara düşünüyor ve psikolojisini bozuyor.

 

Asgari ücret eriyor...

Ülkede net asgari ücret 2 bin 57 TL olduğu dört ay önce, 529 dolar, 383 sterlin ve 430 Euro’ya denk geliyordu.

Net asgari ücrete dün yapılan 222 TL'lik artışla, 2 bin 279 TL olmasına rağmen dolar, Euro ve sterlindeki yükselişi karşılamak mümkün olmadı.

Yeni belirlenen net asgari ücret, dünkü kurlara göre hesaplandığında, 437 dolar, 338 sterlin ve 379 Euro’ya isabet ediyordu.

 

Şafaklı: Daha da çıkabilir!

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, Türkiye'deki gelişmelere bakıldığında, TL'nin değer kaybının devam edecek gibi göründüğünü ifade etti.

Gerginliği giderme noktasında bir adım atılmaması durumunda doların 5.5 TL'yi aşabileceğini söyleyen Şafaklı, “Dövizin tırmanmaması için gerginliği yatıştırıcı adımlar atılmalı" dedi.

 

"Reform yapmalıyız"

Şafaklı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde dövizden kaynaklanan ekonomik sorunları bir nebze olsun gidermek adına reform yapılması gerektiğini kaydetti.

Bu reformların vergi reformu, kamu reformu ve yerel yönetimler reformu olduğunu söyleyen Şafaklı, ayrıca fuel oil kullanmak yerine daha çevreci bir yakıt kullanılmasını önerdi.

Şafaklı, hükümetin bu şekilde bir vizyon oluşturmasıyla sorunların bir nebze olsun çözülebileceğini belirtti. Ancak hükümetin bu yönde adım atmasından yana ümidi olmadığını kaydeden Şafaklı, hükmet programının bile, tüm hükümet programları arasında, içerisinde en az ideoloji bulunan program olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER