banner6

Merkezin harcamaları 105 milyon TL’yi buldu

banner37

Merkez Bankası’nın konsolide bütçe harcamaları dahilindeki ‘cari harcamalar’ kaleminde, bir yıl içerisinde yüzde 16’nın üzerinde artış kayda geçti; toplam harcamalar ise yüzde 87,9 bandında yükseldi

Merkezin harcamaları 105 milyon TL’yi buldu
banner8

“CARİ HARCAMALAR İLK SIRADA”…Banka konsolide bütçe harcamaları da cari harcamalar, özlük hakları ve yatırım harcamalarından oluşan üç ayrı başlık altında sınıflandırıldı. Buna göre, 2020 yılında banka bütçesinin yüzde 77,3’üne tekabül eden 80.7 milyon TL cari harcamalara, yüzde 21,9’u olan 22.9 milyon TL ise özlük haklarına kullanıldı. 2019 yılında ise bütçe harcamalarının yüzde 61,3’ü’ne denk gelen 34 milyon TL cari harcamalara, yüzde 37’si olan 20.5 milyon TL de özlük haklarına aitti.

“TEKONOLOJİK YETKİNLİK ARTTI”…Proje ve yazılım geliştirme ve bakım hizmetleri kapsamında, banka personeli tarafından geliştirilen uygulamalar devreye alınarak bankanın teknolojik yetkinliği de artırıldı. Bu doğrultuda, 2020 yılı içerisinde ‘Yönetim Kurulu Bilgi Sistemi, Bankalararası Elektronik Dosya Transfer Sistemi, Personel Özlük Bilgi Sistemi ve Faiz Gelir/Gider Reeskont Uygulaması’ devreye alındı; ‘Avans ve Kredi İşlemleri Uygulaması’ da tamamlandı. Barkod uygulaması da devreye alınarak otomasyona geçildi.

Ali ÇATAL

KKTC Merkez Bankası tarafından hazırlanıp yayımlanan ‘2020 Yıllık Rapor’danderlenen verilere göre,konsolide bütçe harcamaları içerisinde ilk kalemi teşkil eden cari harcamalarda, bir yıl zarfında yüzde 16,04 bandında bir artış gerçekleşti; bankanın toplam harcamalarındaki artış ise yüzde 87,9 olarak ölçüldü.

Merkez Bankası Yönetim Kurulu, hatırlanacağı üzere, mali kaynaklar bazında olmak üzere, bütçe harcama cetvellerinde saptanan hizmet ve faaliyetlerin yürütülmesi için 27 Aralık 2019 çıkışlı 1073 sayılı karar ile Banka 2020 Mali Yılı Bütçesi’ni onayladı.

Banka konsolide bütçe harcamaları da cari harcamalar, özlük hakları ve yatırım harcamalarından oluşan üç ayrı başlık altında sınıflandırıldı.


Buna göre, 2019 yılında bankanın toplam bütçe harcaması 55.6 milyon TL olarak ölçüldüğü halde, 2020 yılında bu rakam yüzde 87,9 bandında artarak 104.4 milyon TL olarak gerçekleşti.


Rapora göre, 2020 yılında banka bütçesinin yüzde 77,3’üne tekabül eden 80.7 milyon TL cari harcamalara, yüzde 21,9’u olan 22.9 milyon TL ise özlük haklarına kullanıldı. 2019 yılında ise bütçe harcamalarının yüzde 61,3’ü’ne denk gelen 34 milyon TL cari harcamalara, yüzde 37’si olan 20.5 milyon TL de özlük haklarına aitti.


Bankanın bütçe uygulama sonuçları uyarınca, 2019 yılında özlük hakları için ayrılan ödeneklerin harcama oranı yüzde 84 olarak gerçekleşirken, cari harcamalarda bu oran yüzde 44, yatırım harcamalarında ise yüzde 6 bandından kayda geçti.


Ayrıca, 2019 Mali Yılı Bütçesi’nde ayrılan ödeneklerin toplam harcama oranı ise yüzde 47 seviyesinde. 2020 yılı bütçesinde ayrılan ödeneklerin harcama oranı özlük hakları kaleminde yüzde 89, cari harcamalarda yüzde 71 ve yatırım harcamalarında da yüzde 8 olarak gerçekleşti.


Yanı sıra, 2020 Mali Yılı Bütçesi’nde ayrılan ödeneklerin toplam harcama oranı ise yüzde 69 olarak belirlendi.

Teknik kaynaklar


Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde yaşanan kısıtlamalara bağlı olmak üzere uzaktan çalışmaya olanak verecek gerekli altyapı ve hizmetler hazır hale getirilerek devreye alındı.

banner134


Böylece bankanın iş sürekliliği de teknik olarak sağlandı. İlgili rapora göre, 2020 yılında sistem güvenliğini artırıcı yatırımlara devam edilerek yeni güvenlik uygulamaları da bankaya kazandırıldı.

Proje ve yazılım geliştirme ve bakım hizmetleri kapsamında, banka personeli tarafından geliştirilen uygulamalar devreye alınarak bankanın teknolojik yetkinliği de artırıldı.


Bu doğrultuda, 2020 yılı içerisinde ‘Yönetim Kurulu Bilgi Sistemi, Bankalararası Elektronik Dosya Transfer Sistemi, Personel Özlük Bilgi Sistemi ve Faiz Gelir/Gider Reeskont Uygulaması’ devreye alındı; ‘Avans ve Kredi İşlemleri Uygulaması’da tamamlandı.

Disponibilite, Tasarruf Mevduatı Sigortası ve Finansal İstikrar Fonu (TMSFİF) ile yasal karşılık raporlarının gözetim paketine eklenmesi uygulamasının yanında TBP (Tahvil Bono Piyasası) ve EMKT ( Elektronik Menkul Kıymet Transfer) uygulamaları da geliştirilerek kullanıma sunuldu. Keza, banka demirbaş takip/raporlama sistemi barkod uygulaması da devreye alınarak otomasyona geçildi.

Bu çalışmaların yanı sıra yazılım altyapı güvenliğinin en üst derecede sağlanmasına devam edilmesi amacıyla versiyon güncellenmesi de yapıldı ve söz konusu bu güncelleme, tüm sunucu bilgisayarlara uygulandı.

Veri güvenliğinin artırılması amacıyla uygulamalar tarafından kullanılan verilerin, bankanın Lefkoşa ve Girne yerleşkeleri arasında anlık replikasyonunu sağlayan veri tabanına aktartılmasına da başlanırken,bu doğrultudaki çalışmaların devam ettiği bilgisi de kamuoyuyla paylaşıldı.


Söz konusu rapora göre, ihtiyaç duyulan diğer bilişim ürün tedarikleri yapılarak kullanıcı ihtiyaçları da karşılanırken; yangın önleyici sistemin yaygınlaştırmasının yanında iş sürekliliğini teknik olarak sağlayacak ek donanımlar da bankaya kazandırıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88