“Mevduatlara dokunulmayacak”

banner37

Başbakan Ersin Tatar, Koronavirüs’e karşı adaletli bir ekonomik paketi uzmanlarla istişare içinde hazırladıkları bilgisini kamuoyuyla paylaştı

“Mevduatlara dokunulmayacak”
banner90
banner8

   Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, tüm kesimlerin görüş ve önerilerini dikkate alarak uzmanlarla istişare içinde adaletli bir ekonomik paket hazırladıklarını kaydetti.

   Eksiklikleri bulunduğunu ve bunları Türkiye’ye aktardıklarını belirten Tatar, bu eksikliklerin giderilmesi için destek istediklerini ve isteyeceklerini de ifade etti.

   Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Tatar, ellerindeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek bir şeyler hazırladıklarını, enerji maliyetini düşürmek, maaşları ödemek gibi konular üzerinde çalıştıklarını söyledi.

   Tatar, “Ayaklarımızın yere basması, önümüzü öngörmemiz lazım. Devletin gelirleri ne olur, eksiğimiz ne olur, bunlara çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki bu süreci yaz aylarında yavaş yavaş geride bırakacağız çünkü Çin’de olumlu gelişmeler var, Avrupa’da alınan tedbirler var ve yavaş yavaş toparlanacak.

   Her şeyin hesabını kitabını, akıl yoluyla ve popülizmden uzak olarak yapmalıyız. Sendikalarla, işverenlerle, herkesle görüşmeler yaptım. Herkes ciddiyetin farkındadır. Dayanışma ruhunun ortaya çıktığını görebiliyorum” diye konuştu.

   “Güney, miktar açıkladı siz neden bir miktar açıklamıyorsunuz” sorusuna yanıtlarken Tatar, “Rum’un parası olabilir, bizim o kadar paramız yok. Elimizdekini iyice tartarak hareket etmeliyiz. Alacağımız kararın herkesin onayını almasını istiyoruz. Adaletli bir uygulama olursa herkes elini taşın altına koymaya hazır olduğunu söyledi. İnşallah bir sıkıntı olmayacak. Herkes kendi üzerine düşeni yapmalıdır” şeklinde konuştu.

“Türkiye’den destek isteyeceğiz”

   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 maddelik bir ekonomik program açıkladığının anımsatılması üzerine ise Tatar, kendilerinin de Türkiye ile konuşup eksikliklerini aktaracaklarını; bu eksikliklerin giderilmesi için destek istediklerini ve isteyeceklerini dile getirdi. Tatar, şunları ifade etti:

   “Türkiye ile yıllar içerisinde süren ekonomik protokoller ve anlaşmalar vardır. Ne zaman ne gerektiğinde ona göre konuşur anlaşırız. Maliye ve Ekonomi Bakanlarımız, Merkez Bankası Başkanımız bunları konuşuyoruz. Bu görüşmeler çerçevesinde birtakım rakamlar çıkacak.

   Türkiye ile konuşacağız, eksiklerimizi aktaracağız. Bu eksiklerin kapatılması için destek istedik, isteyeceğiz ama bu da akıl çerçevesinde olacak. Ortaya 1.2 milyar dolar gibi akıl dışı rakamlar atmak, sonra da ‘Türkiye vermedi’ demek doğru değildir”.

   Maaşlardan kesinti yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken ise Tatar, belirli bir seviyenin altında maaş alanlardan kesintisi söz konusu olmayacağını ama daha yukarılarda olanlardan düşünülebileceğini kaydetti.

   Tatar, “Bir de kamuoyu vicdanı var. Özellikle bu üç ayı atlatmak için özel sektörü de düşünerek adımlar atacağız. Biz işsizliğin artmasını istemiyoruz. Bir şey vereceğiz, işveren de fedakarlık yapacak ve çalışanına sahip çıkacak. Maaşa devlet katkı yapmak suretiyle yapılan bir çalışmamız var.

   Birtakım kredi imkanları yaratmaya çalışıyoruz. Bu paketi hafta sonuna hazır edip açıklamaya çalışıyoruz. Adaletli olacağız. Sendikalarla, siyasi partiler ve tüm kesimlerle de çalışmalarımızı paylaşacağız” dedi.

“Adaletli davranacağız”

   Bir soru üzerine, tüm mevduatların güvence altında olduğunu söyleyen Tatar, bankalarda 30 milyarın üstünde mevduat olduğunu, bunların yarısı kadarının sağlam yerlere, büyük firmalara kredi olarak verildiğini belirtti. Tatar, “Sıkıntı yoktur. Bu konuda spekülasyon yapanlar suç işlemiş olur. Herkesi uyarıyorum” dedi.

   Kredi taksitlerinin üç ay süreyle ertelendiğini belirten Tatar, olağanüstü koşullarda yüksek faizlerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Tatar “Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm, bu faizlere yeniden bakacak. Bu uçurum kabul edilemez. Biz vatandaşımızı korumak zorundayız” şeklinde konuştu.

   Dünyada petrol fiyatında olağanüstü bir düşüş olduğunu söyleyen Tatar, ülkede petrol fiyatının neden düşmediği sorusunu şöyle yanıtladı yanıtladı: “Turizm bitti, öğrenciler de gitti. Devletin gelirlerinde büyük bir düşüş olacak. Olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Elimizdekini adil bir şekilde paylaşabilmek ve bir yol haritası çizmek durumundayız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75