Milyonlarca lira harcanıyor

banner37

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, tarım zararlılarıyla mücadelenin oldukça pahalı olduğuna dikkat çekti:

Milyonlarca lira harcanıyor
banner90
banner99

Ali ÇATAL

Yağışların düzensizliğinin ürünleri güçsüz kıldığını belirten Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Mehmet Ercilasun, birden fazla zararlıyla mücadele edilmesinin, bazı bölgelerde birkaç hastalığın aynı anda görülmesine neden olduğunu söyledi. Türkiye’den gelecek suyun toprakla buluşmasının kuru tarımın yapıldığı alanlar için önemini de vurgulayan Ercilasun, 800 bin dönümlük kayıtlı tarım arazisinde tarım zararlılarının yaşattığı kaybın 60 bin tonu bulduğu notunu da düştü.

Kıbrıs Türk ZMO BaşkanıErcilasun, hastalık ve zararlılarla mücadeleden bunun maliyetine, kaba yem stoklanması gerektiği gerçeğinden tarımsal üretimdeki devlet politikalarına, sektörü ve ZMO’nun çalışmalarını KIBRIS Ekonomi’ye anlattı.

KIBRIS Ekonomi: Tarım Dairesi, son 4 yılda yapılan çalışmalar neticesinde hububat alanlarında 51 hastalık ve 28 zararlı böcek türünün tespit edildiğini açıkladı. Nedir bu hastalık ve zararlılar?

Mehmet ERCİLASUN:Hastalık ve zararlıların tam listesini Tarım Dairesiaçıklayacak. Yalnız şunu mutlaka söylemeliyim: Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün öncülüğünde beş yıllık bir emek söz konusu. Biz de Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’yle bu çalışmalara katkı koyuyoruz. Bahsettiğiniz veriler de Türkiye’deki Ege Üniversitesi’ndeki iki hocamızın çalışmalarıyla vücuda getirildi.

KIBRIS Ekonomi:Peki bunlara yönelik bir ‘doğal çözüm’ seçeneği söz konusu değil mi? Her bir zararlı ve hastalık için zirai ilaçlarla mücadeleye mahkum muyuz?

Mehmet ERCİLASUN:Aslında hem muhtacız hem de değiliz, zira ülkemizde uzun yıllardır tek tip ürün, özellikle arpa ekilir. Halbuki 2’li, 3’lü ve 5’li kombinasyonlar yapılmalı. Yani bir yıl arpa ekildiyse, diğer yıl söz gelimi nohut ekilmeli. Aynı ürün her yıl ekilmeye devam edilirse, bu tarz sıkıntılar devam edecektir. Keza sertifikalı tohum kullanılması da bu konuda son derece önemlidir. Yine iklim şartları, bahsettiğimiz problemde ciddi anlamda etkilidir. Mesela bu yıl, kışın veya daha doğru bir ifadeyle yağışların hemen akabinde bastıran sıcaklar, hastalık artışı için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bunlara dikkat edilirse ve iklim/yağış düzeni lehimize olursa, zirai ilaçlara ihtiyacımız azalır. Ancak, tarım ilaçlarını hiç kullanmadan bütün sorunları çözmek de mümkün değil.

banner134
KIBRIS Ekonomi:Bu hastalık ve zararlılarla mücadele yapıldığı takdirde yüzde 25 ile yüzde 85 arasında verim artışı sağlandığı iddiası da yine Tarım Dairesi tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Bu iki yüzdelik oran arasındaki gözle görülür farkın, hatta doğru tabirle ‘uçurumun’ kaynağı ne?

Mehmet ERCİLASUN:Birden çok zararlı ve bunların neden olduğu yine birden fazla hastalıkla mücadele ettiğimiz gerçeğini unutmamalıyız. Yağışların dengesiz gittiği dönemlerde ürünler de güçsüz kalıyor, bunun yanı sıra zararlı çeşitliliğinin fazla olması da bazı bölgelerde farklı 3-4 hastalığın görülmesine neden oluyor. Bahsettiğiniz yüzdelik farkın kaynağı da bu.

KIBRIS Ekonomi:Bir başka yazın içerisindeyiz… Bu yıl mücadeleyi neler bekliyor?

Mehmet ERCİLASUN:Söz gelimi arpa… Arpa, genelde kasımda ekilir. Her şeyden önce uygun tohum belirlenmeli. Tarımsal desteklerin, daha randımanlı olması ve çiftçiye bilgilendirici formatta ulaştırılması da şart. Bahsettiğim çalışmalar, 2018-19 dönemi için hazırlanmalı. Gerekli bütün şartların, henüz pazarlama aşamasında oluşturulması da olmazsa olmaz. Toprak Ürünleri Kurumu önderliğinde, sektörde kooperatifleşme ve kurumsal organizasyon da en kısa sürede mutlaka sağlanmalı.

KIBRIS Ekonomi:Bütün bu mücadelenin yıllık maliyeti nedir? Keza söz konusu zararlıların ekonomiden götürüsü hakkında neler söylemeliyiz? Bu konuda net rakamlar üzerinden konuşabilir miyiz?

Mehmet ERCİLASUN:Destek alan kayıtlı tahıl arazimiz, toplamda 800 bin dönüm, ki bu da kuru tarım alanları arasındaki en yüksek arazi demek. Yani üretim alanları içerisindeki en büyük sektörden bahsediyoruz. Kuru tarımın, iklim koşullarına kesinlikle bağlı olduğu notunu bir kez daha düşerek, şunları söyleyeyim: Ülkeye her yıl 250 ton tarımsal ilaç geliyor. Yıllık üretimimiz de 100-120 bin ton civarında. Tarım zararlılarının verdiği hasar da yüzde 20-80 arası. Daha Türkçeleştirirsek, 50-60 bin tonluk bir kayıp söz konusu. Buna yönelik mücadelenin maliyetinin de milyonlarca TL olduğunu söylemeliyim.

KIBRIS Ekonomi:Kuraklık konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Mehmet ERCİLASUN: Ülkemizde kaba yeme çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu da söylemeliyim. Bu yemin özellikle nakliyesi inanılmaz bir rakam tutuyor yani ihracı epey maliyetli. Şöyle açıklayayım; bir TIR dolusu samanın sadece nakliye ücreti 40 kuruş. Bu yıl özelinde konuşursak, gözle görülür bir ürün kaybı söz konusu ve bunun nedeni de kuraklık lakin şunu gayet iyi biliyoruz ki bu kuraklık, coğrafyamız için ne ilk ne de son. Geride bıraktığımız son yüz yılı irdelediğimizde, neredeyse altmış yılın kurak geçtiğini görüyoruz. Bir örnek: 1930’lu yıllarda o derece kuraklık oldu ki, buğday tarımı çok azaldı ve insanlar arpadan ekmek yapmaya başladı ancak, arpa ekmeği de halkın damak zevkine uymadı ve insanlar, ekmeği lazzetlendirmek için üretim esnasında hamura üzüm katmaya başladı. Anlatabiliyor muyum? Bu gerçeği bilerek, kuraklığa dayanıklı ürünleri çeşitlendirmeli ve bu tip ürünlerin üretimine yönelmeliyiz. Ayrıca Türkiye’den gelen suyun toprakla buluşmasıyla elzem ve stratejik tarım ürünlerinin yetiştirilebilmesi yolunda çalışmalar hızlandırılmalıdır. Keza yine kurak yıllara yönelik kaba yem stoğu da çok önemli. Tane yemin taşımacılığı daha kolay ve nakil ücreti görece uygun fakat kaba yemin tedarik edilmesi, biraz önce de belirttiğim üzere oldukça masraflı. Bütün bu nedenlerle, kaba yemin üretiminde devlet politikası oluşturulması. Bu yönde çalışmalar ve teşvikler zaten söz konusu ama ama bunlar, daha özendirici forma sokulabilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75