‘Müşteri memnuniyeti’ çalışmaları hız kesmiyor

banner37

Near East Sigorta, kurumsal süreçleri geliştirme hedefiyle, Near East Bank’ın ardından Cem Günsel Motors Ltd’e de acentelik verdi

banner87
‘Müşteri memnuniyeti’ çalışmaları hız kesmiyor
banner90
banner99

Near East Sigorta, müşteri memnuniyetini artırma ve kurumsal süreçlerini geliştirme amacıyla tüm hızıyla yaygınlaşmaya devam ediyor.

Near East Sigorta, Near East Bank ile yaptığı acentelik sözleşmesinden sonra Cem Günsel Motors Ltd’e de acentelik verdi. Near East Sigorta’nın deneyimli ekibiyle acentelerine ve müşterilere zamanında, eksiksiz olarak hizmet vermesi ile Günsel Motors Ltd’in istikrarlı ve sürdürülebilir performans göstermesiyle birlikte Near East Sigorta ürünleri müşterilere en hızlı şekilde sunulacak.

Stratejilerinin çıkış noktasında müşterilerine daha yakın olma, onların beklenti ve ihtiyaçlarını yerinde tespit etme ve yerinde çözme içgüdüsü olduğunu dile getiren Near East Sigorta Genel Müdürü Cengiz Ertürk, “Bu şekilde daha hızlı ve daha etkin hizmet vermeyi hedefliyoruz. Farklılaşma kurum kültürümüzün önemli bir parçasıdır” dedi. Ertürk, en önemli hedeflerinin müşterilerinin ihtiyaçlarını daha etkin tespit edip, hem acentelerinin hem de müşterilerinin ihtiyaçlarını hızla karşılamak ve daha üst düzey müşteri memnuniyeti sağlamak olduğunu dile getirdi.

Geniş acente kanalı ağı oluşturmanın müşteriye yakın olmada en önemli yol olduğunu ifade eden Ertürk, Cem Günsel Motors Ltd. ile başlattıkları acente kanalı yaygınlaştırma çalışmalarını, müşterilerine etkin hizmet verecek, Near East bünyesine uyum sağlayacak ve sigortacılığı en nitelikli şekilde yapmak isteyen acenteler ile devam ettireceklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108