‘Müşteri memnuniyeti’temel esasımız

banner37

Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler’den, bankanın 81’inci yaşında ‘dijitalleşme’ vurgusu:

‘Müşteri memnuniyeti’temel esasımız
banner8

   LimasolTürk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, Limasol Bankası’nın bugünlere nasıl geldiğini, misyon ve vizyonu ile nasıl öne çıktığını anlattı. Kemaler, ayrıca yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde bankanın nasıl önlem ve tedbirler aldığını, müşterilerine ne gibi kolaylıklar sağladığınıda anlatarak, olası ikinci dalgada neler yapılmasına dair bilgileride paylaştı.

   Açıklamalarda dijitalleşme konusuna dikkat çeken Kemaler, “Bankamız, müşteri memnuniyetini hat safhaya çıkarmak için 81. yılında dijitalleşmeye önem veriyor ve bu konuda yatırımlar yapıyoruz. Bugüne kadar bu alanda yaptıklarımızı daha da ileriye taşımak ve uluslararası bir banka olabilmek için çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

   Limasol Bankası’nın, 81 yıldır halka hizmet verdiğini belirten Kemaler, bankanın 81 yıl önce, 9 Haziran 1939’da Limasol’da ve o günün ekonomik koşulları nedeniyle dönemin İngiliz yönetiminin yönlendirmesi sonucu bir grup girişimci tarafından kurulduğunu aktardı.

   “Bugün bankamız 81 yıllık köklü geçmişi ile kökleri derin, gövdesi sağlam ulu bir çınar gibi ayakta duruyor. Bizde bu köklü geçmişimizden aldığımız güç ile güvenli bir gelecek yaratmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Bankamız 81 yıl boyunca birçok farklı yönetim yaşadı. Bunlar, İngiliz Koloni Yönetimi, Kıbrıs Cumhuriyeti, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi, Federe Türk Devleti ve KKTC yönetimidir” diyen Kemaler, bankanın bu beş rejimde de başarılı bir şekilde yönetildiğini; bunun en temel sebebinin ise ‘yasa ile kurallara saygılı olup uymak ve müşteri memnuniyeti yönetimi’ olduğunu belirtti.

   Kemaler, “1974 yılında Mutlu Barış Harekatı’ndan sonra tek şube ile çalışıyorduk. Bu yıllarda bankamız Limasol’daki Kıbrıs Türk toplumunun Kuzey’den Güney’e göç etme serüveninde ailelerin desteklenmesine de katkı sağladı; ayrıca Limasol’da tek Türk kalana kadar görevini sürdürdü” derken, bu göç sırasında o dönemin yöneticilerininde büyük bir özveri ile bankanın bütün evraklarını, kayıtlarının tümünü Kuzey’e geçirdiğini;eğer o dönem banka evrak ve kayıtları Kuzey’e geçmeseydi, bugün bankanın hayatta olmayabileceğini söyledi.

   O süreçte gerekli özveri gösterildiği için bankanın kaldığı yerden Girne’de yoluna devam etmeye başladığını da aktaranfakat 1974’deki göç sırasında Güney’de yaşayan Limasolluların Kuzey’de farklı bölgelere yerleştirilmesi üzerine tüm Limasollu müşterilere hizmet verebilmek için diğer bölgelere de şube açmalarının gerekli olduğunu söyleyen Kemaler, yaşanan bu durumunda bankanınyeni şubeler açarak büyüme serüvenine başlamasına sebep olduğuna dikkat çekti.

   “Herşeye sıfırdan başladık diyebilirim. Ne mutlu bize ki bankamız çok köklü ve sadık müşterilerimiz var. Müşterilerimiz ile birlikte bugünlere geldik” şeklinde konuşan Kemaler, bu vesileyle bankanın bütün müşterilerine ve KKTC halkına, kendilerine gösterdikleri güven ve işbirliği için teşekkür etti.

   Kemaler, her zaman halktan güç alarak ilerlediklerini ve 80. yılda yaptığı konuşmada bankanın finansal hafızasının KKTC halkının finansal hafızası ile örtüştüğünü belirttiğini de hatırlatırken; halkınbankayı kendinden gördüğünü ve bu durumun da kendilerinde mutluluk vesilesi olduğunu söyledi.

“Lisanslı tek kooperatif bankasıyız”

   Kemaler, 1974 sonrasında çıkan bir yasayla bankacılık lisansı alma şansı yakaladıkları ve bugün adada bankacılık lisansı alan tek özel kooperatif bankası oldukları bilgisini de paylaşırken; “80’li yıllarda Türkiye’den adaya turist akını başladığı zaman yabancı mal satışı hızlanmıştı. Bizde önümüze çıkan bu fırsatı görüp değerlendirerek dış bankacılığı kurduk ve müşterilerimize yardımcı olduk” ifadelerini kullandı.

   İlerleyen süreçte de sigorta ihtiyaçlarının ortaya çıktığını ve bu ihtiyaca binaen, o dönemin başkanı merhum Gözel Halim öncülüğünde kurumun sigorta şirketi Limasol Sigorta’yı kurduklarını kaydeden Kemaler, Halim’in “Himalayarı aştık da geldik” sözünün, bu sürecin ne kadar zorluklardan geçtiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

   Keza, bugün bakıldığında, hem bankanın hem de sigorta şirketinin hayatlarına devam ettiğini ve Kıbrıs’taki finans sektörünün lider oyuncuları arasında yer aldığını aktaran Kemaler, “Bu noktaya gelmek kolay olmadı.Çok emek ve çaba sarf edilerek bu noktaya gelindi. Sigorta firmamız Limasol Sigorta’yı kurduktan sonra da şubeleşmeye başladık ve bugün 14 şube ile faaliyetlerimize devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

   Bankanın, beşer yıllık stratejik planlar ile hedeflerini değiştirmeden yoluna devam ettiğini ve hedeflerinin de KKTC’nin tartışmasız finans lideri pozisyonuna gelmek olduğunu söyleyen Kemaler, bugün bu hedefe ulaştıklarını;en büyük olmasalar da ‘lider’ve ‘güvenilir’ bir banka olduklarını söyledi.

   “Misyonumuzda kooperatifçilik anlayışı ile çalışmak var ve bizler, bu doğrultuda ilerliyoruz. Herkes gibi bizlerde para kazanmak için çalışıyoruz. Kazandığımız paraların bir kısmını sosyal sorumluluk projelerinde kullanıyoruz. Bu sebeple de Limasol Sosyal Sorumluluk Kurumu’nu kurduk. Bu kurum,ülkemizde bir ilktir” diyen Kemaler, bu kurumun birçok işe imza attığını ve son zamanlarda bazı kurumların da sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vermesinden mutluluk duyduklarını belirtti.

   Kurumun odağında çocuklar ve gençlerin olduğunu da söyleyen Kemaler, ada genelindeki tüm çocukları tiyatro ile tanıştırdıklarını; tiyatroya hiç gitmeyen çocukların bu etkinliğe katıldığını görünce de çok mutlu olarak daha iyisini yapmak için çalışmak istediklerini söyledi.

   “Uluslararası bir banka olma hedefimiz var ve 100. yılımızda Türkiye’de ve Avrupa’da şubeleri olan bir banka olmak istiyoruz. Kimi bu fikrime inandı kimi de inanmadı. Bankanın temelleri atıldığında bu duruma geleceğini kimse düşünmüş müydü acaba? Eğer ilk kuranlar bunu hayal etmişlerse bizde 100. yılımızda uluslarası banka olmayı hayal edeceğiz ve bu doğrultuda ilerleyeceğiz” şeklinde konuşan Kemaler, bankanın müşteri memnuniyetini hat safhaya çıkarmak için 81. yılında dijitalleşmeye önem verdiğini ve bu konuda yatırımlar yaptığını fakat bugüne kadar bu alanda yapılanları yeterli bulmadıkları ve uluslararası bir banka olabilmek için çalışmalarınınhız kesmeden devam ettiğini söyledi.

“Çarkları döndürecek ürünler hazırladık”

   Pandemi sebebiyle dünyanın zor bir süreçten geçtiğini ve bu nedenle banka olarak bazı tedbirler aldıklarını kaydeden Kemaler, müşterilere kolaylık sağlayacak ürünler hazırladıklarını söyledi.

   “Öncelikle,pandemi döneminde tüm banka personelim özverili bir şekilde çalıştı. Bu sebeple tüm personelime gösterdikleri performans ve özveri nedeniyle çok teşekkür etmek isterim” diyen Kemaler, bu süreçte yönetim kuruluile toplantılar yaparak bazı planlar hazırladıklarını ve daha öncede açıklandığı gibi 2020 yılını kârsız kapatmayı göze aldıklarını hatırlattı.

   ‘Ak akçe kara gün içindir’ atasözünün bu dönemde söylenecek en doğru söz olduğunu savunan Kemaler, birikimi olanların bu dönemi ‘görece rahat’ geçirdiğini lakin herkesin birikimi olamayacağı gerçeğinden hareketle, bu durumda olan sektörlere çarkların dönmesi için destekamacıyla bazı ürünler hazırladıklarını belirti.

Kemaler, “Hazırladığımız ekonomik paketler, kendi müşterilerimize yönelik olurken; bu kredilerden kârelde etme amacında olmadık. Tek amacımız, sektörlerin kalkınmasıydı” şeklinde konuşurken,hazırladıkları ürünlerden ise en çok ‘100 bin TL’lik teminatsız, kefilsiz, komisyonsuz ve faiz oranları çok düşük kredi’seçeneğinin tercih edildiğini çünkü daha ziyade esnaf tarafından seçilen bu kredininen önemli özelliğinin, ödeme süresini müşterinin kararına bırakılması olduğunu kaydetti.

   Hükümetin pandemi döneminde hazırladığı ekonomik paket ile ilgili de konuşan Kemaler, Bankalar Birliği ile hükümetin bu ekonomik paketleri hazırlarken kendileriyle sürekli istişare içerisinde olduğunu; paketin ‘illaki biraz daha iyi’ olabileceğinizira o günün şartlarında iyi olabilen önlemlerin, şartlar değişince revize edilmesi gerektiğini savundu.

   “Bu dönemde, hükümetin bankaları koruduğu bile söylendi. Unutulmaması gereken bir durum var isehükümete kaynağı en çok bankalar yarattı ve bankalar, bu dönemde çoğu alanda destek sağladı. Bu tür destekleri bizler bankalar olarak çok anlatmayı ve söylemeyi sevmeyiz. Bizleri eleştirenlerin hepsi haklıdır diye bir durum yoktur. Bizleri eleştirirlerken bir geriye dönüp bakarak neler yapıldığını bilmeleri gerekmektedir” diyen Kemaler, şu an gündemde olan yeniden yapılandırma yasasına da dikkat çekti.

   Bu yasanın yeniden gözden geçirilmesini kabul edebileceğini ama içinde tek bir madde yer alması gerektiğini söyleyen Kemaler, bu maddenin de ön koşulu yerine getirilmeyecek bir durum olursa tekrar hükme dönülmesini sağlamak için olduğunu vurguladı.

   “Bizlerde sabırla ne olacağını bekliyoruz” şeklinde konuşan Kemaler, bugün ada genelinde faaliyet gösteren bankaların verdiği krediler içerisinden yüzde 15’inin bankaların sermayesi, geriye kalanın ise halkan toplanan mevduat olduğunu unutulmaması gerektiğini aktardı.

“Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız”

   ‘Ayağınızı yorganınıza göre uzatınız’ diye bir atasözünün de olduğunu hatırlatan Kemaler, bugünlerde herkesin önünü görmekte zorlandığı gerçeğine parmak bastı.

   “Öncelikle, Kıbrıs Türk toplumu herşeyi hak ediyor çünkü bugünlere gelene kadar çok sıkıntı çekti ama bunun bir ölçüsü var. Hele ki içinde bulunduğumuz bu kritik dönemde herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerekecektir. Eğer bu dönemde kredi alacaksak öncelikle ne kadar para kazandığımıza ve bu paranın ne kadarını ödeyebileceğimizidikkate alarak borçlanmalıyız” diyen Kemaler, bununla birlikte,herkesin kazandığı para birimi ne ise onunla borçlanması gerektiği uyarısı da yaptı.

   Kemaler, “Kısacası, paranıza göre borçlanın ve başınız sıkıştığı anda bankanız ile temasa geçiniz” şeklinde konuşurken; banka olarak, ödeme ahlakına önem verdiklerini ve pandemi döneminde de bu doğrultuda hareket ederek müşterilerini rahatlatmaya çalıştıklarını belirtti.

   Pandemide ikinci dalganın olmaması için tüm tedbirlerin alınması gerektiğini ve 1 Temmuz’dan itibaren ülkeye giriş çıkışların olacağı gerçeğinden hareketle tedbiri elden bırakmamak gerektiğini kaydeden Kemaler, “Bu salgınla yaşamaya alışmalıyız. Tedbiri elden bırakmamak adına 1 Temmuz’dan sonra sosyal mesafeyi artırmalı ve maske mutlaka takmalıyız. Ayrıca hijyen kurallarınıda atlamamalıyız” şeklinde konuştu.

   Eğer herkes bu konularda hassas olursa, ikinci dalganın yaşanmayacağını düşündüğünü söyleyen Kemaler, halkın bu duyarlılık içerisinde olup kurallara uyacağına dair inancının tam olduğunu da söyledi.

   Kemaler, sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Umarım ki en kısa sürede tedavisi bulunur ve hayatımızı normal bir şekilde yaşarız. Hem sosyal hem de ekonomik hayatımızı normal bir şekilde idame ettiririz. Halkımızın güvenine layık olmak için elimizden geleni yapıyor ve var gücümüzle çalışıyoruz. Bizlerin misyonu, modern bankacılık ile kooperatifçiliği sentezleyerek bu ülkede yaşayanlara kaliteli bankacılık hizmeti sunmaktır.

   Ayrıca, uluslararası bir banka olmak içinde gerekli hazırlıklarımızı yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir kez daha bankamızın çalışkan çalışanları ile pandemi sürecinde bizlere destek olan halkımıza desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.  Eminim bankamız nice 80,180 ve 280 yıllar müşterilerine hizmet verecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75