Müşteri var, iş var, para yok!

banner37

Lider Oto Services Garage Direktörü Ferhat İsmail Akçam, döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle piyasada sıcak para dönmemesinden yakındı

banner87
Müşteri var, iş var, para yok!
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Dövizdeki ani ve ‘önüne bir türlü geçilemeyen’ yükselişin, Türk lirası (TL) üzerinden maaş alan yurttaşın cebindeki parayı erittiğini savunan Lider Oto Direktörü Ferhat İsmail Akçam, “Müşteri var, iş var, para yok çünkü insanların cebinde nakit yok. Piyasada para dönmediğinden herkesin cebi boş” ifadeleriyle ‘piyasada dönmeyen sıcak paranın’ Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) de birincil ihtiyacı olduğunu vurguladı.

   “Eşimle dört sene önce evlendik. Kendisi KKTC vatandaşı, üstelik gazi çocuğu. Çocuklarım var. 2004’ten bu yana buradayım. Türkiye’de bir kuruşluk yatırımım bile yok ve hâlâ bir yığın sorunla boğuşuyorum. Hükümet, bu kadar şeye rağmen beni çalışma izniyle ülkede bulunmaya zorluyor” diyerek, yasal bütün zorunlulukları yerine getirdiği halde bazı konularda mağdur edildiğini iddia eden Akçam, bu işten artık ciddi anlamda yorulduğunu, hükümetten de bu sorunlara bir çözüm bulmasını beklediğini söyledi.

“Piyasada sıcak para yok”

   Dövizdeki yükselişin, TL bazında maaş alan fakat neredeyse diğer bütün masraflarını dövizle yapmak zorunda kalan yurttaşın cebindeki parayı erittiğini de savunan Akçam, “Müşteri var, iş var, para yok çünkü insanların cebinde nakit yok. Piyasada para dönmediğinden herkesin cebi boş. Yıllarca uğraşarak bir ev alabildik, onun stopajı bile sterlin üzerinden istendi” ifadeleriyle ‘piyasada dönmeyen sıcak paranın’ en önemli ihtiyaçları olduğunu söyledi. Akçam, döviz üzerinden yapılan ödemelerin de bellerini büktüğünü söyledi.

“Kimse burada durmayı artık istemiyor”

   Akçam, yetişmiş elemana ‘şiddetle’ ihtiyaçları olduğunu da söylerken, “Kimse burada durmayı artık istemiyor çünkü kazançlar eşitlendi. Burada çalışacak TC vatandaşı bir kişi, bürokratik hiçbir sorunla uğraşmayacağı kendi ülkesinde de zaten aynı parayı kazanacaksa, buraya neden gelsin ki” ifadeleriyle, yaşam standartlarının, iş gücü konusunda ülkenin en büyük kaynağı Türkiye ile eşitlenmesinin götürülerinden yakındı.

   “Burada çalışmak, Türkiye kökenliler için artık cazip değil. Kalanlar da ya burada doğup büyüyen çocuklarının memlekette adres bile bulamayacağı gerçeği yüzünden Türkiye’ye dönmüyor ya da buradan evlendiğinden” ifadeleriyle, kalifiye elemanın Türkiye’den teminin artık ‘imkansıza yakın’ olduğunu iddia etti ve ülkede kalmayı tercih eden Türkiye orijinlilerin ise ‘farklı’ nedenlerle böylesi bir yola girdiğini savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75