Mutfağın masrafı, 3 bin 800 TL'yi aştı

banner37

Ekim ayı sonu itibarıyla dört kişilik bir ailenin sağlıklı yaşayabilmesi için mutfağa yapması gereken harcama eylül ayına göre yüzde 2,32 oranında arttı

Mutfağın masrafı, 3 bin 800 TL'yi aştı

Artun ÇAĞA

Ülkemizde dört kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafı ekim ayı sonu itibarıyla 3 bin 856 TL 80 kuruş olarak belirlenirken, bir aylık mutfak enflasyonunun da 2,32 oranında gerçekleştiği hesaplandı. Eylül 2018 itibarıyla mutfak masrafı 3 bin 769 TL 37 kuruş olarak kaydedilmişti.

Aralık 2017 ile Ekim 2018 arasındaki 10 aylık dönemde dört kişilik bir ailenin sadece sağlıklı yaşamak için mutfağa yapması gereken harcama ise bin 260 TL 62 kuruş arttı. Söz konusu dönemde mutfak enflasyonunun yüzde 48,56 oranında yükselerek, yüzde 50 sınırına dayandığı hesaplandı.

Mutfak harcamalarının sürekli artma eğilimi içinde olduğuna dikkat çeken sendikal çevreler, hem asgari ücretin yükseltilmesini hem de hayat pahalılığının kamu çalışanları ile emeklilerin maaşlarına yansıtılması çağrısında bulunuyor.

Fiyatlar temmuzdan sona uçtu

KIBRIS Ekonomi’nin yaptığı hesaplamalara göre Aralık 2017-Nisan 2018 arasındaki dört aylık dönemde sadece yüzde 1,53 oranında artan mutfak enflasyonunun özellikle temmuz ayı itibarıyla uçuşa geçtiği görülüyor. Hazirandan itibaren değer kaybı hızlanan Türk Lirası’ndaki erimeye bağlı olarak artan mutfak masrafları temmuz-ağustos döneminde yüzde 16,59 oranında yükseldi. Ağustos-eylül arasında yüzde 9,90 oranında artan mutfak enflasyonun çıkışı eylül-ekimde hız keserek, yüzde 2,32 oranında gerçekleşti. Temmuz-ekim arasındaki dört aylık dönemdeki yükseliş oranı ise yüzde 31,09 düzeyinde hesaplandı.

Yaptığımız araştırmada geçtiğimiz ekim ayı içerisinde mutfağa giren 37 ana maddenin sadece 4 tanesinde fiyat düşüşü yaşandığı, 17 malın fiyatının sabit kaldığı, 16 malın fiyatının ise zamlandığı görüldü.

Özellikle temel gıda maddelerinden süt ve süt ürünleri ile sebze ve meyveye yapılan zamlar tepki yaratacak düzeyde dikkat çekici olurken, bu zamların ailelerin beslenme zincirinde ciddi hasar yarattığı belirtiliyor.

Patates çıldırttı

Kıbrıs’ın dünyaca meşhur tarım ürünü patatesteki zamlar ise geçtiğimiz ayın zam furyasında en çok dikkat çeken gelişme oldu. Dünyaya patates satarken, patates ithal edecek duruma düşen ülkenin geleneksel ürününün fiyatı 14 TL’ye kadar yükseldi. Birçok markette ve manavda patatesin “vitrin altına” inerek sadece hatırlı müşterilere satıldığı ortaya çıktı.

Geçen ayın zam yıldızlarından bir diğeri ise tüp gaz oldu. 10 kiloluk tüp gazın fiyatı yüzde 35’i aşan oranda artarak, 59 TL’den 80 TL’ye çıktı.

Açlık sınırı 2 bin 625 TL

Öte yandan, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) dört kişilik bir aile için, 31 Ağustos tarihi itibariyle açlık sınırını 2 bin 625 TL olarak hesapladıklarını açıklamıştı.

Sendikanın açıklamasında, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının yani açlık sınırının 2 bin 625 TL olarak tespit edildiğini ve aynı tarih itibarı ile yürürlükte olan net asgari ücretin ise 2 bin 279 TL olduğu belirtilerek, asgari ücretin açlık sınırı altında olduğuna işaret edilmişti.

Açıklamada hesaplama için Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbının alındığı ve bu kalıptaki maddelerin DPÖ’nün açıklanan fiyatlarının ortalamalarının çıkarıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER