banner6

Narenciyeciler Cypfruvex yönetiminden şikayetçi

banner37

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticiler Birliği, narenciye üreticilerine geçmişte yapılacağı söylenen ödemelerin geçmiş hükümetler  döneminde de, şimdiki hükümet döneminde de yapılmadığını ileri sürerek, elde edilen tüm gelirin geçmişten gelen Cypfruvex’in borcuna yatırılmasının kararlaştırıldığının söylenmeye başlandığını; bunun da üreticinin hakkının gasp edilmesi ve mağdur edilmesi anlamında olduğunu savundu.

Narenciyeciler Cypfruvex yönetiminden şikayetçi
banner8

Birlik Başkanı  Turgut Akçın, yazılı açıklama yaparak, “üretici bize soruyor , biz de Cypfruvex yönetim kuruluna soruyoruz”  dedi.

banner134

“Eğer borç varsa bunu yıllara  yayıp bir ödeme planı ile borç ödenebilirdi. Ve üretici mağdur edilmezdi. Girdi maliyetlerinin tavan yaptığı bu dönemde imkansızlıklar içerisinde üretmek bir nevi cambazlıktır” ifadelerini kullanan Akçın, Cypfruvex Yönetim Kurulu’na şu soruları yöneltti:

“1. 2016 yılında 2000(bin) dolar civarında satılan konsantreden kaç milyon TL kâr ettiniz?
2. İhracat primi olarak Devletten alınan destek miktarı kaç milyon TL?
3. Doların  kur farkından elde edilen miktar kaç Milyon TL?
4. Yeni istihdamlara kaç milyon ödeme yapıldı?
5. Personele ek mesaide ödenmekte mi?”

Narenciye üreticilerinin sıkıntıları olduğunu dile getiren Akçın, diğer kesimlere faizsiz kredi ve birçok konularda parasal destek verilirken, narenciye üreticisinin hep ihmal edildiğini savundu ve “Bir de Cypfruvex tarafından hakkının yenmesi kabul edilemez” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 12:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104