banner6

Öksüzoğlu: Türkiye'den kabloyla elektrik halkın çıkarına değil

banner37

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Umut Öksüzoğlu hükümetin Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesini ısrarla savunmasına rağmen, böyle bir uygulamanın Kıbrıs Türk halkının çıkarlarına uygun olmadığını kaydetti.

Öksüzoğlu: Türkiye'den kabloyla elektrik halkın çıkarına değil
banner151 banner143

Öksüzoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Bunu belgeleri ile ortaya koymamıza, bilim insanlarımızın bilimsel verilerle konuyu kamuoyumuzun bilgisine getirmesine ve en önemlisi konu ile ilgili her şeyin kapalı kapılar ardında konuşulmasına karşı çıkışlara doğru dürüst yanıt vermemesine rağmen, hükümetin bu konuda adım atmaya hazırlandığı takibimizdedir” ifadelerini kullandı.

KIB-TEK’e yatırımlarla daha ucuz ve sürekli elektrik

Öksüzoğlu, öte yandan AKSA firmasının ürettiği elektriği hem pahalı olarak KIB-TEK’e dolayısıyla halka sattığını, elektrik kesintilerinin büyük bölümünün bu şirketin uygulamalarından kaynaklandığını, garantili alım sistemi ile ihtiyaç olsa da olmasa da Kıbrıs Türk halkının üretilen elektriğin parasını ödemek zorunda olduğunu yıllardır anlattıklarını kaydetti.

Öksüzoğlu KIB-TEK’e yapılacak yatırımlarla halka hem daha ucuz ve hem de sürekli enerji sağlanabileceğini pek çok kez belgeleri ile ortaya koyduklarını da yineledi.

Öksüzoğlu açıklamasında şunlara yer verdi:

“Kamuoyuna yansıyan haber ve görüntülere göre AKSA üretim kapasitesini artırmak için yeni üniteleri KKTC’ye yasal limandan sokmuştur. Bu durumda ortada iki tutum vardır. Ya bu kapasite artırımı hükümetin bilgisi dâhilindedir ve mevcut sözleşmeye aykırı olan bu gelişmeyi gizli gizli veya oldubittilerle halkımıza dayatacaklardır; ya da hükümetin haberi yoksa AKSA yetkilileri ve belki de TC’den bazı üst düzey yetkililer devreye girerek bu yasa dışılık ve oldubittiye ses çıkartılmaması ve onaylanmasını isteyeceklerdir.

Hükümet gizli anlaşması gereği veya böyle bir anlaşma yoksa boyun eğmesi sonucunda bu girişime doğrudan veya dolaylı olarak onay verirse, EL-SEN tüm varlığı ile direnişe geçecektir. Bahse konu ünitenin limandan çıkartılması, bahse konu özel firmaya alım garantisi verilerek veya verilmeden üretimini artıracağı bir olanak yaratılması durumu, EL-SEN için süresiz grev nedenidir. Her türlü meşru yolla böyle bir uygulamanın yaşama geçmemesi için kararlı mücadelemizi ortaya koyacağız.

Hiç kimse EL-SEN’den oldubittilere ve halkımızın ekonomik, sosyal, politik ve stratejik çıkarlarına aykırı olan bu girişime sessiz kalmamızı beklemesin. Halkımız ve tüm örgütleri bizlerle birlikte ve yanımızda omuz omuza mücadeleye davet ediyoruz.

Çok net olarak ilgilileri uyarıyoruz. Ya, yasa dışı bu girişime dur deyin, ya da bu açıklamamızı grev bildirimi olarak kabul edin.”

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 19:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104