banner6

'Onların derdi seçim, bizim derdimiz geçim'

banner37

Belediyeler Yasası’nın tekrardan gündeme alınması gerektiğini belirten BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, aksi takdirde belediyelerin kapısına kilit vurulacağını söyledi. “Siyasilerin derdi seçim, bizim derdimiz geçim” diyen Yalınkaya, siyasilerin belediyelerin sorunlarıyla yeterince ilgilenmediğini savundu ve sorunlarına çare bulunmaması halinde süresiz greve gidecekleri uyarısını yaptı.

'Onların derdi seçim, bizim derdimiz geçim'
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), belediyelerle ilgili yasa tasarısının yaklaşık iki aydır Bakanlar Kurulu’nda bekletildiğini belirterek, yasanın bir an önce Meclis’ten geçirilmesi istemiyle dün Cumhuriyet Meclisi’nin önünde eylem yaptı.

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, eylemde yaptığı basın açıklamasında, belediyelerle ilgili yasanın bir an önce geçmesi isteklerine vurgu yaparak, bazı milletvekillerinin siyasi rant elde etmek için küçük bir zümreye yönelik bir yasa tasarısı hazırladığı iddiasında bulundu.

Belediyelerde her geçen gün büyüyen sorunlar olduğunu dile getiren Yalınkaya, bunların ele alınmadığını ve bazı milletvekillerinin erken seçimi düşünerek hareket ettiğini ifade etti. Bir yıldır belediyeler için hazırlanan yasa tasarısının geçmesi için mücadele verildiğini ifade eden Yalınkaya, yaklaşık iki aydır bu yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’nda bekletildiğini belirtti.

“17 belediyenin kapısına kilit vurulabilir”

Neredeyse 17 belediyenin çok zor durumda olduğunu ve kapılarına kilit vurma aşamasına geldiklerini ifade eden Yalınkaya, bütün belediye başkanlarının, örgütlü sendikaların, Belediyeler Birliği’nin, ilgili bakanlığın bu tasarıyı yapıp bitirdiğini ve Meclis’e gelmesi için Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini ancak kimsenin bunu ele almadığını savundu.

Göç yasasına da vurgu yapan Yalınkaya, emekçileri zor durumda bırakan bu yasayı da kimsenin ele almadığını ancak ayrıcalıklı olan zümrelere özel yasa tasarılarının ele alındığını dile getirdi.

“Bizi kaale almıyorlar”

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’yi arayıp, bahsedilen yasa tasarısından haberi olup olmadığını sorduğunu söyleyen Yalınkaya, “biz hiçbir zaman hükümet edenler tarafından zaten adam yerine konmadık. Biz bu küçük zümrelere yönelik olan yasa tasarısına şiddetle karşıyız” yanıtını aldığını ifade etti.

3 gündür Başbakan Hüseyin Özgürgün’e ulaşmaya çalıştığını fakat ulaşamadığını söyleyen Yalınkaya, kaale alınmadıklarını ifade etti ve dertlerinin sadece seçim olduğunu iddia etti.

“Onların derdi seçim, bizim derdimiz geçim”

Belediyeler Yasası’nın tekrardan gündeme alınması gerektiğini belirten Yalınkaya, aksi takdirde belediyelerin kapısına kilit vurulacağını ve belediye emekçilerinin dertlerinin seçim değil geçim olduğunu dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a bir an önce belediyeler için hazırlanan yasa tasarısını Meclis gündemine getirmesi çağrısı yapan Yalınkaya, bu yasa tasarısının belediyelerle ilgili verilip tutulmayan sözlere benzememesini umduğunu ifade etti.

Belediyelerle ilgili bu yasanın belediyelerin kurtuluşu olduğunu belirten Yalınkaya, gerekenin yapılmasının en büyük istekleri olduğunu söyledi.

Yalınkaya, küçük zümrelere yönelik hazırlanan yasaları şiddetle reddettiklerini belirtirken, belediyelerin kurtuluşu için hazırlanan yasanın ise geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. Aksi takdirde eylem ve grevlerin kapıda olduğunu söyleyen Yalınkaya, isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda Meclis’i her gün rahatsız edeceklerini bildirdi.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 14:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104