Organizasyon yetersiz, alan çok dar

banner37

42. KKTC Uluslararası Fuarı kapılarını açtı, 136 firma görücüye çıktı. Katılımcı firmalar memnun olsa da daha iyisinin yapılabileceği fikrinde

Organizasyon yetersiz, alan çok dar
banner87

Ali ÇATAL / Fotoğraflar: İbrahim FEVZİOĞLU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın organizasyonu ile her yıl gerçekleştirilen geleneksel KKTC Uluslararası Fuarı’nın 42’ncisi başladı. Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı’nda yer alan fuara katılan firmalar, ürünlerini 3 bin metrekare kapalı ve 6 bin metrekare açık alanda sergileme fırsatı buluyor.

Seçim yasaklarının devreye girmesi nedeniyle resmi açılış töreninin yapılmadığı 42. KKTC Uluslararası Fuarı’nı, 60 bin kişiden fazla ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

42. KKTC Uluslararası Fuarı, 1-10 Haziran periyodunda pazar ve perşembe 19.00 - 23.00, cuma ve cumartesi ise 19.00 - 24.00 arasında halkın ziyaretine açık kalacak.

Talepler büyüdü

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Sanayi Dairesi tarafından organize edilen fuara katılarak ürünlerini sergilemek ve ticari tanıtımını yapmak isteyen firmaların stant büyüklüğü talebindeyse bu yıl gözle görülür bir artış oldu.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Basın Bürosu’ndan alınan bilgiye göre fuara bu yıl, ülkemizden 54 sanayici-imalatçımız, 50 ithalatçımız ve 4’ü tanıtım amacıyla olmak üzere toplam 108 firma ve kuruluş katılıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nden katılan 28 firmaysa yakın coğrafyamızdaki üretilen mal ve hizmetlerinden örnekler sergiliyor. Eğlence amaçlı lunapark hizmetinin de verildiği fuarda, katılımcıları ve ürün gruplarını içeren katalog da ziyaretçilere ücretsiz dağıtılıyor.

Koordinasyon eksikliği ve yer sıkıntısı can sıkıyor

Toplam 108 bileşenle fuarda temsil edilen ülkemiz firmalarının yöneticileriyle yaptığımız söyleşide fuar alanının fiziki koşullarının yetersizliğinden ve fuarın ikinci gününde dahi kurulamayan stantlardan şikayet ön plana çıkarken; fuarın halk nezdinde daha da özendirici kılınmasını sağlayacak tedbir talepleri de dillendirildi.

Firma temsilcilerinin görüşleri

Cemile Doğan (Bafra Gıda ve Pazarlama): Beş yıldır aynı yerdeyiz. Öncelikli amacımız ürünlerimizi tanıtmak ve müşteriyle buluşmak.

Çetin Şadi (Girne Con Kahve): Fuar başladığından bu yana firma olarak buradayız. Gelişme var, daha fazla marka var, yerli katılım da yüksek ama fuar mı panayır mı belli değil! Yerimiz zaten yetersiz, bir de herkes bir arada olunca her şey karman çorman oluyor.

Özmen Birinci: 22 senedir katılıyoruz. Şunu da üzülerek belirtmeliyim ki sektörlerdeki insanlar, bu fuar konusuna devletten çok daha profesyonelce yaklaşıyor. Bunda, ülkemizdeki hükümetlerin kısa ömürlü olmasının ve fuar döneminde Ekonomi Bakanlığı yapan kişinin konuya ilgi seviyesi de pek tabiî ki etkin lakin konunun bir ‘devlet politikası’ haline getirilmesi de şart.

Yapısal olarak her geçen gün daha iyiye giden fakat gittikçe amatörleşen bir organizasyonla karşı karşıyayız.

Mevcut Ekonomi Bakanı, bu konuda kendisinin öncellerine göre daha hassas ama bir tane siyasinin yüzünü şimdiye kadar görmedik. Kendilerinin kaşına gözüne vurgun değiliz, hiçbirisini görmeye de bayılmıyoruz ama bu ilgisizlik de can sıkıyor.

Keza fuar katılımcılarının ‘sektörlere göre’ tasnifi de şart. Dikiş makinası pazarlayan firma, onun yanında tarım aletleri satan işletme, onun yanında kahveci… gibi karman çorman bir yapı bize yakışmıyor.

Mehmet Günaydın (CyprocableLtd): Fuara dördüncü kez katılıyoruz. Sergilediğimiz ürünlerin tamamı, Haspolat’taki fabrikamızda üretilen yerli mamuller. Kıbrıs’ta bir ilke imza attığımız ‘zırhlı kablo’ başta olmak üzere yeni ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulabilirsek çok mutlu olacağız. Keşke fuarın reklamı daha fazla yapılsa ve Türkiye’den katılım da artsa.

Onur Ünveren (Yar Group): Bu yıl hem stant alanımızı genişlettik hem de konseptimizi. Halka ulaşmak ve yenilenen ürün gamımızı sergilemek istiyoruz. Bunları elimizden geldiğince başarabilirsek, fuardan beklentilerimiz de karşılanacak.

Fatoş Çıldır (Gülenay İnşaat Ltd): Üç yıldır buradayız ve bu yılki katılımın geçen yıla oranla yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tanıtım faaliyetlerimizi bu fuar üzerinden halka açmayı istiyoruz.

Fulya Çelik Beyatlı (İzkoLtd): Her şeyden önce tanıtım yapmayı ve bu çalışmadan geri dönüş almayı hedefliyoruz. Fuar sayesinde potansiyel müşterilerimize ulaşabilirsek bizler için yeterli ama keşke daha uygun fiziki koşullarda çok daha nitelikli bir fuar düzenlenebilse.

Yalın Sayı (CEE Ltd): 35 senelik bir şirketiz ve 12 yıldır bu fuara katılıyoruz. Fuar, müşterilerimizle ilişkimizi koparmamak ve potansiyel müşterilerimize uluşmak için gayet faydalı ancak alanımız bir ihtisas fuarı için son derece küçük. Bu güzel etkinliğin bir parçası olmaktan son derece memnunuz ama her sektörün öbek öbek bulunduğu dar bir ortamda kıyıda köşede kalmak da pek çok işletmecinin ortak sıkıntısı. Teşviklerle katılımcı firma sayısının artması sağlanmalı.

Orhan Atasoy (Ciddi Home): Beş yıllık bir işletmeyiz ve fuara da üç yıldır iştirak ediyoruz. Fuar sayesinde müşterilerimize ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak, öncelikle hedefimiz. Yalnız şunu da mutlaka eklemeliyim: Mekansal anlamda köklü bir değişiklik şart çünkü bu koşullar bizler için yetersiz. Şuna emin olabilirsiniz ki dış mekanda mobilya sergilemeye çalışmak, ‘hele hava muhalefeti de söz konusuysa’ dünyanın en zor işi. Ayrıca organizasyon anlamında da köklü bir yenilenme şart. Stantlardaki montaj çalışmaları için verilen son tarih 25 Mayıs olduğu halde, fuarın ikinci gününde halen kurulum yapmaya çalışan firmalar görülüyor.

Ercan Yıldırım (Gıda servisi bölümü): Fuara 15 senedir düzenli katılıyorum ve şuna inanın; geçen yılki kazancıma erişmeye razıyım. Net şekilde gözlemlediğime göre ilk gün itibarıyla katılımda ve ilgide yüzde 100’lük bir düşüş söz konusu. Keza üniversitelerin sıradan organizasyonlarında dahi konser ve defile düzenleniyor, koskoca fuarda bunların bir teki yok. Halkı buraya çekecek önlemler alınmazsa, ‘bir avuç insanın stantlardan bilgi alıp evine döndüğü’ bu düzen devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER