Özel ilgi turizmine önem verilmesi şart

banner37

KIBRIS’a konuşan KITSAB Başkanı Orhan Tolun, Almanya’da özel ilgi turizmine önem verilmesi gerektiğini ve özel ilgi gruplarının adamıza getirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve para bırakan kaliteli turistlerin önemine işaret etti. 2017’nin geçtiğimiz yıldan daha iyi olacağı görüşünde olduğunu anlatan Tolun, Almanya’dan gelen turistlerin bu yılki rezervasyon durumuna bakılırsa yüzde 20’lik bir artış beklediklerini ifade etti.

Özel ilgi turizmine önem verilmesi şart
banner99

Ali CANSU (BERLİN- ALMANYA)

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Almanya pazarının iyiye giden bir durum olduğunu ve her geçen gün sayının yükseldiğini ifade etti.

KIBRIS’a konuşan Tolun, Almanya’da özel ilgi turizmine önem verilmesi gerektiğini ve özel ilgi gruplarının adamıza getirilmesinin gerektiğini vurgulayarak, para bırakan kaliteli turistlerin önemine işaret etti.

Özel ilgi turizmine en uygun ülkenin Almanya olduğunu kaydeden Tolun, “En çok yürüyüş gurupları, kuş gözetleme, dalış, paraşüt ve mutfak grupları Almanya’dan geliyor. Bu nedenle Almanya’da özel ilgi fuarlarına katılmamız gerekiyor. Bakanlığın ise bu konuda küçük acenteleri desteklemesi lazımdır” dedi.

Ülkemizde küçük acentelerin yok olmaya doğru giderken büyüklerin daha büyük olması sonucunun ortaya çıktığına dikkat çeken Tolun, bunu tekrar geri çevirmenin yolunun özel ilgi fuarlarına gitmek olduğunu söyledi.

“Yüzde 20 artış bekliyoruz”

2017’nin geçtiğimiz yıldan daha iyi olacağı görünümünde olduğunu anlatan Tolun, Almanya’dan gelen turistlerin bu yılki rezervasyon durumuna bakılırsa yüzde 20’lik bir artış beklediklerini ifade etti.

“Biz kendimizi halen daha Orta Doğu coğrafyasında gösteriyoruz. Bizim coğrafyamızı değiştirip kendimizi Avrupa coğrafyası içerisine koymamız gerekir” diyen Tolun, Rum tarafının “Ben Avrupa’dayım ve güvendeyim. Ben dünyanın en güvenli ülkelerinden bir tanesiyim” dediğini söyledi.

FBI’ın yaptırdığı araştırmada Kıbrıs’ın dünyanın beşinci, 5 milyonun nüfusun altındaki ülkeler arasında ise birinci güvenli ülkesi olduğunu açıkladığına dikkat çeken Tolun, “Biz bunu ortaya koyarak tanıtım ve reklamımızı Kıbrıs’ın bütünü içerisinde yapmamız gerekir” dedi.

“İngiltere pazarı çok önemli”

İngiltere pazarının, Kuzey Kıbrıs pazarı için çok önemli olduğuna dikkat çeken Tolun, 2016 yılının Kıbrıs turizmi açısından sıkıntılı bir yıl olduğunu ifade etti.

Tolun, Türkiye’deki darbe girişimi ve bombalamalara rağmen 2015’e göre iyi geçtiğini ve Türkiye’den gelen turist rakamlarında düşüş yaşanmadığını, sadece temmuz ve ağustos aylarında bir düşüş yaşandığını kaydetti.

Tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’den gelen turistlerde yüzde 8’lik bir artışla 2016’yı tamamladıklarını kaydeden Tolun, Avrupa pazarı ve diğer üçüncü ülkelere bakıldığı zaman charter seferlerle Almanya’dan gelen operasyonunun düşen rakamları iyileştirdiğini ve yabancı sayısında da bir yükselmenin yaşandığını söyledi.

banner134
“Ülkenin imajının düzeltilmesi şart”

Tolun, önemli olanın gelen turistin memnuniyetini sağlamak, daha çok kalmasını sağlamak, daha çok gelir getirmesini sağlamak olduğunu vurguladı ve kaliteli turistle birlikte ülkenin imajının da düzeltilmesinin önemine değindi.

Ülkemizin bu dönemde iyileştirilemeyen konularının başında yukarıda saydıkları olduğunu ifade eden Tolun, “İngiltere’de halen imajımız bozuk. Türkiye’de de öyle. İngiltere’den 10 yıl önce getirdiğimiz turisti getirebiliyoruz. İngiltere’den gelen turistte bir artış yok. Tur operatörü ile gelen turist sayısında çok büyük bir düşüş var. Geçmişte tur operatörü, acenteden getirilen turistlerin yüzde 80’i otellerde konaklarken şimdi yüzde 20’si otellerde kalıyor” dedi.

İngilizlerin bugün ülkemizden ev kiralayıp yada da arkadaşların yanlarında kaldıklarını, bunun oranının ise yüzde 80’lere çıktığını anlatan Tolun, Türkiye’den gelen turistlerde ise yüzde 50’sinin otellerde kaldığını söyledi.

Kuzey Avrupa’dan gelen turistlerin yüzde 90’ının otellerde kaldığını ifade eden Tolun, önemli olanın gelen turistin ülkeye para bırakması olduğunu belirtti.

“Larnaka’dan gelen turiste de teşvik vermemiz şarttır”

Larnaka’dan kara kapılarından gelen turistlere ve gruplara teşvik vermemiz gerektiğini ifade eden Tolun, “Rum bizim Larnaka’yı kullanmamızı istemez. Ama biz onları kullanıyoruz ve zorluyoruz” dedi.

Özellikle Almanya ve özel ilgi gruplarının çoğunun kara kapılarından geldiğini anlatan Tolun, bu yıl da yine özel ilgi guruplarına olan teşvikin artırılmasının şart olduğunu söyledi.

Tolun, yapmamız gerekenin ucuz müşteri bulmamız değil, marka ve bir imaj yaratmamız gerektiğini belirterek markalaşma yönünde tanıtımlar yapılması gerektiğini belirtti.

Bunu yaparken içte evimizi ve çevremizi temiz tutmamız gerektiğine değinen Tolun, “Önemli olan uzak doğudan değil kendi insanımızı turizme katmamız gerekir. Kendi insanımızın turizme katmamızın yolu özel ilgi Eko ve agro turizimdir” dedi.

Köylerde kendi insanımızın evini tamir ederek evini turiste açması ve köy turizminin başlatılması gerektiğine değinen Tolun, böylece kendi örf, adet ve geleneklerimizin ortay çıkarılması gerektiğini söyledi.

Tolun, devletin köylere, küçük acentelere ve küçük otel ve restoranlara destek vermesi gerektiğini de anlattı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75