banner6

Özersay: Hükümet aksaklıkları düzelteyim derken daha da bozuyor   

banner37

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümetin açıkladığı yeni turizm teşviklerinin, önümüzdeki dönemde Ercan-Türkiye arasındaki uçak biletlerinde yeni bir pahalılığa neden olabileceğini, hükümetin aksaklıkları düzelteyim derken daha da bozduğunu söyledi.

Özersay: Hükümet aksaklıkları düzelteyim derken daha da bozuyor   
banner150

banner150

banner99

Partiden yapılan açıklamaya göre, HP Turizm Çalışma Grubu, genel başkan Kudret Özersay ve genel sekreter Tolga Atakan’ın da katılımıyla Rehberler Birliği’ni ziyareti etti.

Turizm Çalışma Grubu’nda Ramadan Beysun, Hasan Karlıtaş, Özgür Vehit ve Ahmet Tokatlıoğlu yer alıyor.

“Tarifesiz seferle turist getirmek cazip olmaktan çıkacak”

Ziyarette yaptığı konuşmada, turizmin bütünlüklü bir vizyon gerektirdiğini belirten Özersay, “Teşvik sisteminde bir değişikliğe gerek vardı, ona şüphe yok ancak bu, sektördeki tüm paydaşlara görüşleri sorularak yapılmalıydı.” ifadelerini kullandı.

Yeni sistemde tarifesiz uçuşlara (charter uçuşlar) verilen teşviklerin neredeyse yarı yarıya azaltıldığını, bu şartlarda tarifesiz seferle turist getirmenin cazip olmaktan çıkacağını kaydeden Özersay, “Yerine bir alternatif konulmadığı için de turist sayısında dikkate değer bir azalma yaşanabilecektir” dedi ve şunları söyledi:

“Tabi ki bir vizyon değişikliği olabilir, önceki sistem aynen devam ettirilmemeliydi ancak onun yerine turistlerin ülkeye getirilebilmeleri açısından bir alternatif konulmadı. Bu yeni sistem ya ülkeye gelecek turist sayısının önemli oranda azalmasına ya da halkın uçak biletlerine çok daha fazla para ödemek zorunda kalmasına neden olabilecektir.”

“Küçük de büyük de olumsuz etkilenebilir”

Açıklamada ayrıca, yeni teşvik sistemine göre tarifesiz uçak seferleriyle turist getirmek artık çekici olmaktan çıkacağı için turist getirmek isteyenlerin tarifeli seferlere yönelecekleri, dolayısıyla uçaklarda koltukları çok önceden kapatmak zorunda kalacakları, bunun da turistin ülkeye getirilmesinde sıkıntılara yol açabileceği belirtildi.

Büyük acentelerin, önceden çok sayıda koltuğu bir yolunu bulup kapatmaları durumundaysa bu kez küçük acentelerin bulacakları turistleri ülkeye getirmelerinin neredeyse imkansız hale geleceğine  dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Geriye kalacak az sayıda koltuğun fiyatının yükselmesi, hatta yaz dönemlerinde çok daha fazla artması kimseyi şaşırtmamalıdır. Yani küçük acenteler teşvikten hiç yararlanamayabilirler. Öte yandan bugün zaten Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın batırılmasından sonra fiyat dengeleyici bir rol oynayamaması nedeniyle Türkiye’ye uçak biletlerinin çok pahalı olduğu biliniyor. Ancak bu yeni teşvik uygulamasına göre talep tarifeliye yöneleceğinden bilet fiyatları daha da artabilecektir. Bunun önüne geçmenin yolları tabi ki vardır ve göreve geldiğimiz zaman, bugünden hazırlamakta olduğumuz kapsamlı turizm politikalarımız çerçevesinde bu yöntemleri uygulamaya koyacağız.”

 

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104