banner6

Özyiğit: Özelleştirme değil, özerkleştirme

banner37

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti (UBP-DP) koalisyon hükümetinin, halkın malı olan özellikle de stratejik kurumları 'özelleştirme' adı altında 'devretme yönündeki düşünce ve çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, bunun halka yapılacak en büyük kötülüklerden biri olacağını vurguladı. Özyiğit, her iki kurumda yapılması gerekenin  özelleştirme değil, özerkleştirme olduğunu vurguladı.

Özyiğit: Özelleştirme değil, özerkleştirme
banner150

banner150 banner150

Kıb Tek Yönetim Kurulu'nun yaptığı zamlarla ve bazı kurumların milyonlarca TL'lik elektrik borcunu bağışlayarak, kurumun kamuoyundaki itibarını zayıflatarak özelleştirmeye  zemin hazırladığına dikkat çeken Özyiğit, diğer yandan da 2024 yılına kadar 'Garantili Alım Sözleşmesi' bulunan AKSA'nın anlaşamaya aykırı olarak kapasite artırımı yapmak için ülkeye dizel jeneratör getirdiğini kaydetti.

İthal izni verilirken, Elektrik Mühendisleri Odası'ndan ön izin alınması ve Kıb Tek Yönetim Kurulu kararı olması gerektiğini, ancak izin ve karar olmadan jeneratörün adaya getirildiğini belirten Özyiğit, "Bu kabul edilemez bir durumdur. Umarız, Hükümet yeni bir hukuksuzluğa ve bir oldu bittiye izin vermez. Söz konusu Jeneratör, gümrük işlemleri iptal edilerek derhal geri gönderilmelidir. Olayın yakından takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

AKSA'nın ürettiği elektriğin topluma daha pahalı satıldığını, garantili alım sözleşmesi nedeniyle de ihtiyaç olmasa da üretilen elektriğin parasının toplum tarafından ödenmekte olduğunu anımsatan Özyiğit, TDP olarak özelleştirilmesine karşı olduklarını kurumun 'özerk' bir yapıya kavuşması gerektiğini, mücadelelerinin de bu yönde olduğunu kaydetti.

"Hükümet Kurumu gözden çıkardı"

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, UBP-DP hükümetinin Telekomünikasyon Dairesini de gözden çıkardığını belirtti. Özyiğit, kurumu özelleştirme niyetinde olan hükümetin bilinçli bir şekilde kuruma yatırım yapmadığını, hiçbir yatırım yapılmayan kurumun bu haliyle bile yine de kar ettiğini vurguladı.

Telekomünikasyon Dairesi’nin yılda yaklaşık 70 milyon TL geliri olduğunu, hazineye giden bu paradan dairenin faydalanamadığını belirten Özyiğit, stratejik öneme sahip ve gelir getiren bir yer olan Telekomünikasyon Dairesine yatırım yapıp daha verimli ve daha karlı hale getirileceğine, inatla ve ısrarla elden çıkarılmak istendiğini belirtti ve "Bu nasıl bir anlayıştır anlamak mümkün değil" dedi.

Tekelleşmenin toplum yararına olmadığının Ercan'da bizzat yaşanarak görüldüğünü anımsatan Özyiğit, "Telekomünikasyon Dairesi de mutlaka özerk bir yapıya kavuşturulmalıdır. Daire bu şekilde topluma hem daha iyi, hem de daha ucuza hizmet verebilecektir. Tel Sen'in bu yönde verdiği mücadelenin de destekçisiyiz. Hükümet yetkilileri topluma hizmet etmek istiyorlarsa, kurumu peş keş çekme düşüncesinden vazgeçerek, özerkleşmesinin önünü açacak adımlar atmalıdırlar" ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104