Papaz davasındaki iyimserlik TL'ye yaradı

banner37

Dolar/TL ABD'li rahip Brunson'ın yarın gerçekleşecek mahkeme kararına ilişkin iyimser beklentilerle geriledi. TL gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrıştı

banner87
Papaz davasındaki iyimserlik TL'ye yaradı
banner90
banner99

ABD'li rahip Andrew Brunson'ın yarın gerçekleşecek mahkeme kararına ilişkin iyimser beklentiler dolar/TL'ye de düşüş olarak yansırken, TL gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrıştı.

TL'de TCMB'nin faiz artışı sonrası başlayan iyimserlik bankacılar tarafından piyasalarda bu haftaki en önemli yön belirleyici olarak görülen Brunson davasına ilişkin beklentilerle kuvvetleniyor.

Türkiye piyasalarında önceki gün akşam saatlerinde 6,13 civarında işlem gören ve dün sabah güne 6,10 seviyesinde başlayan dolar/TL TRYTOM=D3 gün içinde en düşük 6,0175 seviyesini test ettikten sonra saat 17.20'de 6,0400/6,0477 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 6,5070/6,5107, euro/TL 6,9632/6,9736 seviyesinde bulunuyordu.

Bu verilere göre TL dün gelişmekte olan ülke para birimleri arsından dolar karşısında yüzde 0,9 değer kazancı ile en çok değer kazanan para birimi olurken benzer para birimlerinde yüzde 1,3'e ulaşan değer kayıpları yaşandı.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Lokal bireysellerin döviz talebi oldukça düşük. Son dönemde düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiren lokaller bugünlerde yükselişleri satış fırsatı olarak görüyorlar. Bunun yanı sıra TL'nin faizinin yüzde 24'lere çıkmış olması da bir iyimserlik ancak piyasalarda bugünlerde bu iyimserliğin de arttığını görüyoruz. Buradaki etken ise piyasanın fiyatlamalarında Brunson krizinin cuma (yarın) günü itibarıyla son bulabileceği beklentisi" dedi.

İzmir'de devam eden yargılaması kapsamında 12 Ekim'de mahkemeye çıkacak olan Brunson, hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir. Ancak, ABD’nin beklentisi serbest bırakılması yönünde.

Brunson davası piyasalarda ABD Türkiye ilişkileri açısından yakından izleniyor. Bankacılar dolar/TL'nin ise iki ülke ilişkilerinin önümüzdeki dönemki seyrine göre her iki yönlü sert hareketler gösterebileceğini belirtiyorlar.

İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu "FETÖ" ve PKK ile bağlantıları bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve Nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson, Temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

Piyasalar ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın katılacağı bu hafta Endonezya'da başlayacak IMF Dünya Bankası toplantıların da takip ediyor.

Bir süredir ABD tahvil getirilerindeki yükseliş ile baskı altında kalan tahvil bono piyasasında ise TL'deki değer kazancı ile birlikte bugün düşüş yaşandı.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama 20.60 seviyesindeydi. Bugün spot kapanış yüzde 20.30 seviyesinde gerçekleşirken valörde son işlemler yüzde 20'nin altında.

İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise önceki gün spot kapanışta yüzde 26,96 oldu. Dün spot kapanış ise ortalama yüzde 27 seviyesinden gerçekleşti.

S&P, Türkiye’de resesyon bekliyor

Öte yandan, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Global Ratings, Türkiye’nin 2019 yılının ikinci çeyreğinde resesyona girebileceğini dile getirmesi piyasanın keyfini kaçırdı.

S&P’nin “Ödemeler Dengesi Baskısının Türkiye ve Arjantin’e Zararı” isimli raporuna göre kurum, Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 0,5 daralacağını öngörüyor.

Arjantin ekonomisinin içinse 2019 bu yıl yüzde 0,2 daralacağını tahmin eden kurum, gelecek yıl için “stagnasyon” bekliyor. GSMH hızının ortalamadan daha düşük bir hızda büyümesi anlamını taşıyan stagnasyon, ekonomide durgunluk belirtir ayrıca, enflasyonla birleşmesi sonucu “stagflasyon” oluşur.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75