Papua Yeni Gine parası bile TL’den daha değerli!

banner37

Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında hızla erimeye devam ederken dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak bilinen Papua Yeni Gine’de kullanılan para birimi “kina” bile TL’den daha değerli duruma geldi. 1 Papua Yeni Gine Kinası 2,08 TL’ye eşit

Papua Yeni Gine parası bile TL’den daha değerli!
banner90
banner8

KİNA” TL’DEN DEĞERLİ… Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında hızla erimeye devam ederken, en fakir ülkelerin kullandığı para birimleri bile neredeyse TL’den daha değerli duruma geldi. Bunlar arasında dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak bilinen Papua Yeni Gine’de kullanılan para birimi “kina” da yer alıyor. 1 Papua Yeni Gine Kinası 2,08 TL’ye denk geliyor. Ayrıca Azerbaycan Manatı da TL karşısında ciddi değer kazanan para birimleri arasında. 1 Azerbaycan Manatı 4,2990 TL’ye eşit…  

“FAİZ ARTIRIMINA GİDİLMELİ”… Ekonomist Göksel Saydam, bir paranın değer kaybetmesinin sadece dolar, Euro ya da sterlin gibi para birimlerinin değer kazanmasıyla alakalı olmadığını söyledi ve aynı zamanda o ülkenin demokrasisi, para rezervleri, siyasi yapısı, ithalat ve ihracat oranı, faiz politikası ve vatandaşın kendi para birimine olan güveni ile bağlantılı olduğunu anlattı. Türkiye’nin yaklaşık 10 aydır faiz indirimine gittiğini ifade eden Saydam, bu nedenle de yatırımcının Türkiye’den uzaklaştığını kaydetti

Ceren ÖZBİL

   Türk Lirası (TL), yabancı para birimleri karşısında hızla erimeye devam ederken, en fakir ülkelerin kullandığı para birimleri bile neredeyse TL’den daha değerli duruma geldi.

   Bunlar arasında, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak bilinen Papua Yeni Gine’de kullanılan para birimi “kina” da yer alıyor.  1 Papua Yeni Gine Kinası 2,08 TL’ye eşit…

   TL karşısında değer kazanan para birimleri arasında Azerbaycan Manatı da var. 1 Azerbaycan Manatı 4,2990 TL’ye eşit hale geldi.

   Ayrıca KKTC Merkez Bankası’nın 7 Ağustos 2020 tarihinde yayınladığı kurlara göre; 1 Avusturya Doları 5,2264 TL’ye, 1 Danimarka Kronu 1, 1518 TL’ye, 1 İsviçre Frangı 7,9381 TL’ye, 1 İsveç Kronu 0,8297 TL’ye, 1 Kanada Doları 5,4342 TL’ye, 1 Norveç Kronu 0,80483 TL’ye, 1 Suudi Arabistan Riyadı 1,93375 TL’ye denk geliyor. 

   Buna ek olarak Türkiye Merkez Bankası’nın yine 7 Ağustos’ta yayınladığı kurlara göre de; 1 Rus Rublesi 0, 09818, 1 İran Riyali 0,01720, 1 Bulgar Levası 4,3691 ve 1 Rumen Leyi de 1,7664 TL’ye eşit…

   Türk Lirası’nın değer kaybını KIBRIS Gazetesi’ne değerlendiren Ekonomist Göksel Saydam, tek çözümün faiz artırımına gitmek olacağını söyledi.

Saydam: Birçok nedeni var

   Ekonomist Göksel Saydam, bir paranın değer kaybetmesinin sadece dolar, Euro ya da sterlin gibi para birimlerinin değer kazanmasıyla alakalı olmadığını söyledi ve aynı zamanda o ülkenin demokrasisi, para rezervleri, siyasi yapısı, ithalat ve ihracat oranı, faiz politikası ve vatandaşın kendi para birimine olan güveni ile bağlantılı olduğunu anlattı.

banner134
   Türkiye’nin yaklaşık 10 aydır faiz indirimine gittiğini ifade eden Saydam, bu nedenle de yatırımcının Türkiye’den uzaklaştığını söyledi.

   Saydam, bu nedenle de TL’nin değer kaybettiğini belirtti.

“Vatandaş da kendi parasına güvenmiyor”

   Vatandaşın da kendi ülkesinin para birimi olan TL’ye güveni kalmadığını ifade eden Saydam, bu nedenle de ellerine geçen paranın bir kısmını ya döviz, ya da altın yapmaya yöneldiklerini anlattı.

   Saydam, “Bir vatandaş eğer 3 bin TL alıyorsa bunun bin TL’sini ya döviz, ya da altın yapıyor” dedi ve ayrıca Türkiye’nin enerji giderleri için de döviz ödemesi nedeniyle bu konuda sıkıntı yaşandığını söyledi.

“Tablo iç açıcı değil”

   Göksel Saydam, dövizle ilgili tablonun iç açıcı olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

   “Döviz rezervini bir kovaya benzetirsek, eskiden bu kovada bir delik vardı, şimdi her tarafında delik var.

   Döviz yükseldikçe TL değer kaybediyor.

   Ayrıca şu an yaşadığımız pandemi durumu da var. Bu nedenle öngörüde bulunmak çok zor…

   Halka bu konuda tavsiye edebileceğimiz şey, sadece döviz borçlanmamalarıdır.

   Devletin yapması gereken şey de böyle durumlar için bir fon ayırmaktır. Bu süreç bize bunu göstermiştir.

   Yedek akçe olmadığı için devlet, işsizlik maaşını bile düşürmek zorunda kalmıştır. 2 bin 620 TL civarında olan ve işçiden kesilen işsizlik ödeneği bin 500 TL’ye çekilmiştir”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75