banner6

Paralarını alamıyorlar

banner37

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Gürcafer, kamu ihalelerine katılan müteahhitlerin ödenmesinin çok geç yapıldığını vurgulayarak, “Herhangi bir olumsuzluk durumunda müteahhidi koruyan bir maddenin olmadığına işaret etti.

Paralarını alamıyorlar
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Müteahhitler, son dönemlerde kamu ihalelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle ihalelere katılmak istemiyor. Ülkede bulunan kayıtlı 555 müteahhitten sadece 15’i, devlet ve belediyelere iş yapıyor.

Müteahhitlerin yaptıkları işin karşılığını zamanında alamaması, sorunların başında gelirken, müteahhitten kaynaklanmayan sebeplerde, müteahhidi zarara uğratmayacak, adaletli bir sistemin getirilmesi isteniyor. Teknik elemanların bulunduğu dairelerde, çalışanlarda inanılmaz bir mutsuzluk bulunduğuna işaret edilerek, bu durumun da müteahhitlerin yaptığı işlere olumsuz yansıdığı kaydedildi.

Gürcafer: Ödeme mevzuatı işkence

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği (KTİMB)Başkanı Cafer Gürcafer, uzun yıllar bürokrasideki olumsuzlukları ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ancak özellikle son dönemlerde kamu ihalelerindeki sorunların katlanarak çoğaldığını kaydetti.

banner134

Gürcafer, geçtiğimiz günlerde, ülkede, devlet ve belediye ihalelerine katılacak müteahhit bulunamayacak uyarısında bulunmuştu.

Cafer Gürcafer, ödeme mevzuatını “işkence” olarak niteleyerek, ihalelerde, kimin mal sahibi olduğu, kimi kontrol ettiği, kimin hangi sorumluluğu taşıdığı yönünde ciddi bir karmaşanın yaşandığına dikkat çekti.

Kamu ihalelerine katılan müteahhitlerin ödenmesinin çok geç yapıldığını vurgulayan Gürcafer, “Herhangi bir olumsuzluk durumunda müteahhidi koruyan bir madde yok. Örneğin dövizin durumu karşısında ne olacak? Türkiye’de müteahhitler devlete iş yaparken, bu konuda kendilerini koruyan maddeler var. Enflasyon sistemi var. Bizde bunlar yok. Bunlarla ilgili şartnameleri düzeltelim diye girişimlerimiz oldu. Hiçbir düzelme yok. Tam tersine umarsızlık her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

“İnsanlar bunaldı”

Gürcafer, bu durum karşısında kamu ihalelerine olan ilginin azaldığını ifade ederek,  şunları kaydetti:

“Geçen gün Mağusa Belediyesi’nin ihalesi oldu. İki müteahhit teklif verdi. İlgi sürekli azalıyor. İnsanlar bunaldı. Kamu İhale Yasası’ndaki maddelere uygun hareket edilmesi yeterli olur. Ancak ödemelerle ilgili mevzuatın düzenlenmesi gerekiyor. Müteahhitten kaynaklanmayan sebeplerde, müteahhidi zarara uğratmayacak, adaletli bir sistemin getirilmesi lazım...Teknik elemanların olduğu dairelerde çalışanlarda inanılmaz bir mutsuzluk var. İnsanlar bıkmış durumda. Bu da haliyle müteahhitlerin yaptığı işlere olumsuz yansıyor”.

Tüm bu şartlar altında kamu ihalelerine olan ilginin düşeceğini yineleyen Gürcafer,  şöyle devam etti:

“Sonra devlet ‘bizim ihalelerimize kimse teklif vermez’ diyecek. Niye versin ki? Neden zararına iş yapmak istesin?  Bu ülke ekonomisi açısından çok önemli bir konudur. Müteahhitler kamunun ihalelerine ilgili duymuyorsa bunun nedeni nedir? Birileri yurtdışından getirilsin diye kasıtlı mı yapılıyor?”

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104