Pazar var, enginar yok

banner37

Enginar üreticileri, Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanılmasıyla ilgili planlamanın yapılmamasından dolayı susuzluğun, ürün ve verim kaybına yol açtığından yakındı ve bu konuda proje üretilmesini istedi

Pazar var, enginar yok
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Enginar üreticileri, Türkiye’de bu yıl kötü iklim koşulları yüzünden başta enginar olmak üzere narenciye ve patatesin büyük zarar görmesiyle, KKTC’deki üreticilere pazar açıldığını söylediler ancak bu imkandan yararlanamayacaklarından yakındılar.

Enginar üreticileri, KKTC’nin kurak bir iklime sahip olması ve bunun yanında Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanımı ile ilgili projelerin hâlâ üretilmemesi nedeniyle susuzluğun verim kaybına yol açtığına dikkat çektiler.

KKTC’den bu sezon Türkiye’ye yaklaşık 12 milyon enginarın ihraç edileceği, 3 milyon enginarın da iç piyasaya verileceği ifade edilirken, enginar üreticileri, Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanımı ile ilgili projelerin hayata geçmesi halinde bu rakamın oldukça artacağına vurgu yaptılar.

Susuzluk verimi düşürüyor

Mesarya Enginar Üreticileri Birliği Başkanı Salih Gürsoy, her yıl iklim koşulları gözetilmeden Ağustos- Eylül ayları içerisinde enginar ekim ve dikim işlemlerine başladıklarını söyledi.

Aralık ayında enginar kesimine başladıklarını ve aynı tarihten itibaren de Türkiye’ye enginar ihraç etmeye başladıklarını ifade eden Gürsoy, sezon sonuna kadar yaklaşık 12 milyon adet enginarın İstanbul, Ankara ve Bursa’ya ihraç edilmesinin planlandığını anlattı. Salih Gürsoy, yaklaşık 3 milyon adet enginarın da iç piyasada alıcı bulacağını açıkladı.

Ancak Salih Gürsoy, ülkemizin oldukça kurak bir iklime sahip olması ve yeraltı sularının da yıllar geçtikçe azalmasından dolayı birçok enginar üreticisinin geçmiş yıllarda ekili olan arazilerini açamadıklarını ve yeni ekim yapamadıklarını kaydetti.

Bunun yanı sıra enginar ekim ve dikiminin yapıldığı alanlarda ise su yetersizliğinden dolayı bahçelerin zamana göre geri kaldıklarından yakınan Gürsoy, susuzluğun verim düşüklüğüne yol açtığını bildirdi.

banner134

Salih Gürsoy, özellikle bu yıl Türkiye’de hava şartlarından dolayı birçok bölgede başta enginar, narenciye ve patatesin büyük zarar gördüğünü hatırlattı.

Bu durumdan dolayı Kıbrıs’ta üretilen enginar, narenciye ve patatesin Türkiye’den büyük talep gördüğünü anlatan Gürsoy, bunun sevindirici olmasına rağmen, üretici açısından, susuzluk nedeniyle üretimin kısıtlı yapılabilmesi ve böyle bir pazarın kaybedilmesinin üzücü olduğunu dile getirdi.

Salih Gürsoy, bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için KKTC tarafından tarımda master planının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’den gelen suyun tarımda kullanımı ile ilgili projelerin üretilmemesinin ve özellikle de bu yıl olduğu gibi Türkiye’de pazar bulabilmelerine rağmen ürünün susuzluk nedeniyle yetersiz kalmasının üretici açısından büyük kayıp olduğuna vurgu yapan Gürsoy, “Umarım devletimizin hızlı şekilde tarımla alakalı sulama projeleri üretip, bölgeler tespit edip, üretime katkı koyar” dedi.

Salih Gürsoy, Kıbrıs’ta yıllardır “devlet kurduk” diye övündüğümüzü, ancak devlet olmanın sorumluluklarını yerine getiremediğimizi ifade ederek, siyasetçilerin uygulamalarını partizanca değil, hak edenin yanında olacak biçimde şekillendirmelerini istediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75