banner6

Pazarcılar, turistlerin ilgisinden memnun

banner37

Ekmek parasını çıkarmak için o pazar yerinden bu pazar yerine koşturup, tezgah kurarak satış yapmaya çalışan pazar esnafını, en çok Girne'de kurulan Çarşamba Pazarı'ndaki satışlar mutlu ediyor

Pazarcılar, turistlerin ilgisinden memnun
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Girne'de her Çarşamba kurulan pazarda satış yapan esnaf, turistlerin alış veriş yapmasıyla ayakta kalabiliyor.

Diğer bölgelere göre Girne'de işlerinin biraz daha iyi olduğunu anlatan esnaf, bunu Girne'nin turistik bir bölge olmasına bağlıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Çarşamba Pazarı esnafı, her ne kadar Girne bölgesinde diğer bölgelere oranla daha çok iş yapsalar da geçmiş yıllara göre işlerinin düştüğünü söyledi.

Esnafa göre işlerinin düşmesinin en büyük nedeni sebze ve meyve üretimindeki girdi fiyatlarının artmasıyla oluşan pahalılık.

Pazarcılar ne dedi?

Cevdet Bilgin:

Pazara ilgi var. Ben 20 yıllık pazarcıyım. Sadece Girne ve Lefkoşa'daki pazar alanlarında tezgahımı kuruyorum. En çok ilgi Girne'de oluyor. Yerli halktan çok ülkede bulunan turistler bizden alış veriş yapıyor. Turistlerin ilgisinden memnunuz.

Savaş Umar:

İşlerimiz Allah'a şükür iyi gidiyor. Ben Girne ve Gönyeli'deki pazar yerlerinde tezgahımı kuruyorum. Yılladır bu işi yapıyorum. Özellikle Girne'de turistler pazara büyük ilgi gösteriyor. Getirdiğimiz sebze ve meyveler güzel olunca satış da güzel oluyor.

Ahmet Çam:

İşlerden memnun olsak da olmazsak da pazara gelip tezgahımızın başında duruyoruz. Ben oğluma yardım için buradayım. Pazarcılıkla oğlum ilgileniyor. Mağusa, Lefkoşa ve İskele pazarlarında tezgah kurup, satış yapıyoruz. Bazen masraflarımızı bile çıkaramıyoruz. Yağmur yağmadığı dönemlerde maliyetimiz artıyor. Daha çok kullanıyoruz ve bu da ürün fiyatları ile müşteriye de yansıyor.

Ertan Bozalan:

İş yok. Bugün pazar bomboş. Eskiden böyle değildi. Yer kirasını, mazot parasını zar zor çıkarabiliyoruz. Ben yaklaşık 10 yıllık pazarcıyım. Sadece Gönyeli ve Girne'deki pazarlara katılıyorum. Geçmişte en iyi satış yaptığımız pazar, Girne'de kurulan pazardı. Yine diğer bölgelerdeki pazarlara göre biraz daha iyi durumda.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104