Personelin yüzde 95’i evden çalışıyor

banner37

Near East Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap, Koronavirüs’le mücadele için önlemlerini artırdıklarını kaydetti:

banner87
Personelin yüzde 95’i evden çalışıyor
banner90
banner99

   Near East Bank Genel Müdür Yardımcısı Enver Haskasap, Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan, dünya genelinde birçok ülkeye yayılan ve son dönemde ülkemize de sıçrayan yeni tip Koronavirüs(KOVID-19) için Near East Bank olarak harekete geçtiklerini ve önlemlerini artırdıklarını dile getirdi.

   KOVID-19 tedbirleri kapsamında Bakanlar Kurulu ve Merkez Bankası tarafından alınan kararları uygulamak için geçtiğimiz cumartesi ve pazar olmak üzere Near East Bank Risk Komitesi ile toplantı yaptıklarını ve pazartesi itibarıyla da müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için bankacılık şube işleyiş kurallarını hemen değiştirdiklerini dile getirdi.

   Haskasap, olası bir duruma karşı hafta sonu tüm sosyal medya kanallarını kullanarak 30 Mart’a kadar nasıl ilerleyebileceklerine dair bir medya planlaması hazırladıklarını da belirtirken; 30 Mart’a kadar şube çalışan sayısını minimum seviyeye düşürerek dönüşümlü bir şekilde personelin yarı zamanlı çalışmasının sağlandığını ve virüs salgını olasılığı düşünülerek, çalışan kişileri tüm şubeler açık kalacak şekilde yedeklediklerini söyledi.

   Haskasap, şubede çalışan her bir personel için dezenfektan jel, maske, eldiven, bol sıvı ve vitamin tedarik ederek, olası bir durumda gerek müşteriler gerek personel için Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ambulans, doktor ve hemşirelerini hazırda beklettiklerinin vurgusunu da yaptı.

Near East Bank Şube Operasyon ve Merkezi Nakit Yönetimi’nin yeni uygulanan kararlar doğrultusunda sistem geliştirme sayesinde hızlı bir şekilde tüm müşterilere doğru bilgilendirme sağlayarak müşteri memnuniyetini sağladığını da ifade eden Haskasap, müşteriler bilgilendirilerek, kendilerinin şubeye gitmelerine gerek kalmadan çağrı merkezi ve sosyal medya kanalları ile iletişimlere dönüş yapıldığını söyledi.

“Mobil uygulamamız hizmeti aksatmıyor”

   Haskasap, müşterilerin Near East Bank İnternet Bankacılığı ve Near East Bank Mobil Uygulaması kanallarından para transferi, döviz alım-satımı, fatura ödemeleri gibi ihtiyaçlarını aksamadan gerçekleştirmelerinin sağlandığını da aktardı.

   Haskasap, ayrıca Tapu Dairesi ve Araç Kayıt Dairesi’nin kapalı olması nedeniyle nakit sıkıntısı çeken müşterilerine ufak kredi, avans ve kredi kartı verme imkanlarını kısmadan, kendilerinin taleplerinin hızlıca değerlendirilip, müşterilere dönüş yaptıklarını söyledi.

   “Bu kısıtlı süreyi en iyi şekilde yöneterek hiçbir personelimize zarar gelmeden ve hizmet kesintisi yapmadan elimizden gelen çalışmaların en iyisini yaptık” ifadelerini kullanan Haskasap, Genel Müdürlük personeli olarak son 7sene içerisinde yaptıkları yazılım geliştirmelerin verimini bu gibi günlerde aldıklarını sözlerine ekledi.

   Haskasap, Genel Müdürlük personelinin asgari şekilde işe gelmeleri için yazılı bildirimde bulunduklarını, bu personelin yüzde95’inin evden çalışmaları için imkan sağladıklarını ve mümkün olduğunca video konferans yöntemiyle toplantılarını gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi; “Bu durum, bankamız için teknoloji ve güvenlik sistemlerinde ne kadar başarılı olduğumuzun kanıtıdır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108