Petrol fiyatları yüzde 20 arttı

banner37

Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine düzenlenen saldırılar, petrol fiyatlarını vurdu; ABD Başkanı Donald Trump, saldırıların karşılıksız kalmayacağını açıkladı

banner87
Petrol fiyatları yüzde 20 arttı
banner90
banner99

Suudi Arabistan'ın petrol rafinerilerine geride bıraktığımız cumartesi düzenlenen SİHA (silahlı insansız hava aracı) saldırıları, ülkenin petrol üretimini günlük 5,7 milyon varile düşürdü. Bu oran, küresel arzın yüzde 5’ine denk geliyor. Saldırıların ardından Brent tipi ham petrolün varil (159 litre) fiyatı 6,60 dolar (yaklaşık yüzde 11) yükselerek 66,82 dolara çıktı. WTI ham petrolün varil fiyatıysa 5,34 dolar (yaklaşık yüzde 10) artarak 60,19 dolara fırladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine düzenlenen saldırılar sonrasında petrol piyasasının "iyi beslenmesini" sağlamak için ABD’nin 'Stratejik Petrol Rezervleri'nin ihtiyaç halinde piyasaya açılmasına onay verdiğini açıkladı.

"Kimin yaptığını biliyoruz"

TrumpTwitter üzerinden, "suçluyu bildiklerine inandıklarını" ve "bir sonraki adım için hazır olda doğrulama beklediklerini" açıkladı. Trump ayrıca, "Saldırının arkasında kimin olduğuna inandıklarını söylemeleri ve nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesi için Suudi Arabistan'dan haber beklediklerini" belirtti. Trump, olayın ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman'ı da arayarak ülkenin kendini savunabilmesi için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Yemen'de İran destekli Husi milisleri yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı 10 drone ile kendilerinin düzenlediklerini duyurmuştu ancak ABD, saldırılardan İran'ı sorumlu tutuyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da daha önce yaptığı açıklamada, "Saldırıların Yemen'den geldiğine dair hiçbir delil yok" demiş ve tüm ülkelere, "İran'ı kınama" çağrısı yapmıştı. Pompeo, açıklamasında, "Gerginliğin dinmesi yönündeki tüm çağrıların ortasında, İran dünyanın enerji tedarikine benzersiz bir saldırı başlattı. Saldırının Yemen'den geldiğine yönelik kanıt yok" ifadesini kullanmıştı.

İran reddediyor

Tahran yönetimi ise ABD'nin suçlamalarını reddetti. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif bu suçlamaya, "Maksimum baskı politikası sonuç vermeyen Bakan Pompeo, maksimum yalan politikasına başvuruyor" dedi. Suudi Arabistan'dan şu ana kadar Washington'un açıklamalarına herhangi bir karşılık verilmedi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın devam ettiği Yemen’de, Husiler ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri desteğini alan hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Dolar/TL yönünü yukarı çevirdi

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yapılan saldırının arz endişelerini artırmasının ardından dört ayın zirvesine yükselirken, dolar/TL paritesi de düne satış baskısı ile başladı. Bankacılar, TL'deki baskının sınırlı kaldığına dikkat çekerken, bu hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) piyasalarda yön belirleyici olarak izlenen faiz kararı öncesi küresel piyasalarda jeopolitik gelişmelerin izlendiğini söyledi.

Kur petrol piyasasındaki sert satış baskısı ile dün sabah en yüksek 5,7410'u test ederek güne başladıktan sonra gün boyu 5,70'in hemen üzerinde yatay bir seyir izledi. Kur,dün 16.20 itibarıyla 5,7125/5,7140 seviyesinden işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL 6,0018/6,0037;Euro/TL ise 6,2927/6,2965 seviyesindeydi.

Öte yandan, piyasalarda bu hafta ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları izleniyor. Küresel merkez bankalarının gerek faiz indirimi gerekse diğer adımlarla genişlemeci politikalarına devam etmesi öngörülüyor. Özellikle Fed’in faiz indirimi ve ileriye dönük verilecek mesajların küresel piyasalarda ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75