Petrolde yeni koronavirüs düşüşü

banner37

Petrol fiyatları, mutasyona uğrayan yeni koronavirüs ve karantina önlemleriyle ilgili endişelerle haftaya sert düşüşle başladı.

Petrolde yeni koronavirüs düşüşü
banner90
banner99

banner134
   Petrol, İngiltere’de Koronavirüsün mutasyona uğramasıyla ilgili haberlerden sonra Asya işlemlerinde varil başına 48 doların altına düştü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında Cuma günü son 10 ayın en yükseğinde kapattıktan sonra yüzde 3 değer kaybetti.

Londra’da ve Güneydoğu İngiltere’de tamamen bir kapanmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte İngilizler yeniden evde kalmaya dönerken Avrupa ülkeleri İngiltere ile olan hava seyahatlerini kısıtlıyor.

Güçlenen dolar ile birlikte dolar cinsinden emtianın fiyatları da cazibesini bir miktar kaybederken Temsilciler Meclisi ve Senato’daki liderler 900 milyar dolar değerindeki mali teşvik paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

Aşı gelişmeleriyle birlikte petrol fiyatları Ekim ayı sonundan itibaren yüzde 33 yükselerek ralli yapmıştı. Kısa vadede ise emtianın fiyatları artan Koronavirüs vakaları ve karantina önlemleriyle baskılanacak gibi gözüküyor.

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:54’te yüzde 3,2 değer kaybederek varil başına 47,53 dolar civarından işlem gördü. Ocak vadeli kontratların sözleşme süresi haftaya pazartesi günü dolacak ve daha aktif Şubat kontratlarıysa yüzde 3,1 değer kaybetti.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü yüzde 1,5 yükselerek günü kapattıktan sonra yüzde 3,1 değer kaybederek varil başına 50,63 dolar seviyesine kadar geriledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75