Piyasalar Fed kararını bekliyor

banner37

TC Merkez Bankası'nın geçen hafta faizleri sabit tutmasının ardından dalgalanan ve değer kaybı yaşayan TL dün az da olsa toparlandı

banner87
Piyasalar Fed kararını bekliyor
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın geçen hafta faizleri sabit tutmasının ardından dalgalanan ve değer kaybı yaşamaya başlayan Türk Lirası üzerindeki baskı dün biraz hafifledi.

Bankacılar ABD Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararı öncesi küresel piyasalardaki sert satış baskısının dün itibarıyla biraz azaldığını, bunun Türkiye piyasalarında da hissedildiğini belirterek, TL karşısında yönünü yukarı çeviren doların sınırlı da olsa gerilediğini söyledi.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,38 TL seviyesinde hareket ederken, dün önce yatay seviyede hareket etti ardından biraz geriledi. Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 5,3910 TL seviyesini görürken, saat 19.00 sıralarında 5,3529 TL seviyesinde hareket ediyordu. Dün gün içinde 6,1208 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,0856 TL'de,  İngiliz Sterlini ise 6,7683 TL’de bulunuyordu.

KKTC piyasalarında da dün kur hafif düşüşler yaşadı. Öğleden sonra dolar/TL 5,38, Euro/TL 6,12 ve sterlin/TL de 6,82 seviyesindeydi.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi saat 19.00 sıralarında yüzde 0,24 düşüşle 96.31 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise aynı dakikalarda 1,1382’de bulunuyordu.

Bankacılar küresel risk iştahının zayıf seyretmeye devam ettiğini, ABD Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararı öncesi dış piyasada Almanya IFO endeksinin, ABD yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları verilerinin izleneceğini belirtti.

İç borçlanma süreci

Tahvil/bono piyasasında ise iç borçlanmanın bireysel yatırımcılara ve TL dışı yatırım araçlarıyla çeşitlendiriliyor olmasının finansal kesimden yapılan borçlanma rasyolarına etkisi yakından izleniyor.

banner134
Hazine ve Maliye Bakanlığı bireysel yatırımcılara yönelik altın, euro ve dolar cinsi tahvil ve sukuk ihraçlarında talep toplamaya önceki gün başladı.

Hazine'nin mevcut borçlanma yapısında Ekim 2018 itibarıyla 589.8 milyar TL tutarındaki iç borç stokunun 589.6 milyar TL'lik kısmı, yani neredeyse tamamı hala TL cinsinden. Hazine'nin 2018 Ekim ayı sonu itibarıyla iç borç stoku içerisinde sadece 42 milyon euro karşılığı döviz borçlanması bulunuyor.

 

Piyasa neyi fiyatlıyor?

 

Global Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, "3 Aralık’tan bu yana küresel risk iştahında önemli düşüşler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Dolar kurunun 3 Aralık seviyelerine göre yaklaşık yüzde 5 yukarıda işlem gördüğünü, BIST-100’ün ise yüzde 6 civarında değer kaybettiğini görmekteyiz” dedi. Baştürk’e göre piyasa 3 Aralık’tan beri “Ekonomik büyümelere ilişkin endişeleri”, ABD – Çin ticaret savaşını, Brexit gelişmelerini ve FED’in izleyeceği yol haritasını fiyatlıyor.

Baştürk bu dört maddenin, mevcut durumda piyasalar üzerindeki en önemli risk başlıkları olduğunu söyleyerek, “Bu başlıklar masada kaldığı sürece piyasalarda yeni bir kuvvetli risk iştahı oluşması zor bir senaryo olacaktır. 3 Aralık’tan bu yana Dow Jones ve S&P yaklaşık yüzde 8, Dax yüzde 5 ve BIST-100 ise yüzde 6 değer kaybı yaşadı. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi iç piyasa son dönemde yurt dışına paralel bir hareket izliyor. Bu nedenle yurt dışına bağlı hareket yapısı iç taraftan beklenmedik bir haber akışı gelmediği sürece devam edecektir” dedi.

Global Menkul Değerler Analisti Baştürk, teknik olarak ise şöyle değerlendirdi:

“Para birimlerine baktığımızda son dönemde mevcut riskler neticesinde gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında zayıf bir performans sergiliyor. Bu süreçte TL’de negatif veya pozitif bir ayrışma olmadığının altını çizmek gerekiyor. Teknik olarak yatay bir görünüm söz konusu. Yukarıda bahsettiğimiz gelişmeler kur üzerinde etkili olacaktır ancak seviyeler de bir o kadar önem arz ediyor. Yukarıda 5,50, aşağıda ise 5,27 bu yataylığın sınırlarını oluşturuyor. Bu sınırlardan biri herhangi bir gelişme ile aşıldığında o yöne doğru hareketlerin kuvvetlenmesini bekleyebiliriz. Kur için bu aşamada en önemli gelişme FED kararları olacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75