Piyasalarda gözler PPK toplantısında

banner37

Dolar/TL paritesi, geçen haftayı yüzde 1'in üzerinde düşüşle tamamlamasının ardından, yeni haftaya da düşüşle başladı

banner87
Piyasalarda gözler PPK toplantısında
banner90
banner99

Dolar/TL kuru, haftaya düşüşle başladı. Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran arasındaki gerilimin azalması, doların 5.90'ın altına gevşemesine neden olmuş ve yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesi olan 5.85'i gören kur, haftalık bazda yüzde 1,5'in üzerinde gerilemişti.Kur,dün sabah yüzde 0,3 düşüşle 5.85'te, geçen hafta yüzde 2'nin üzerinde gerileyen Euro yüzde 0,2 düşüşle 6.51'de seyretti. Dolar, akşam saatlerinde Türkiye serbest piyasalarında 5.87'ye, Euro da 6.53'e yükseldi.

Türkiye Merkez Bankası’nın bu hafta açıklanacak kararı kurun hareketi açısından belirleyici olacak. Çoğu kurum, bankanın yeni yılda da faiz indirimlerine devam etmesini bekliyor. TD Securities, bu toplantıda 150 baz puan (bp) faiz indirimine gidilmesini bekliyor.

Uluslararası piyasaları şekillendiren küresel eko-politik gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansımaları da olumlu oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Euro 6,5372 TL, Amerikan doları 5,8818 TL, İngiliz sterlin ise 7,6699 TL’den fiyatlandı.

Sterlin majör kurlar karşısında düşüşte

Dolar, haftaya Japon yeni ve sterlin karşısında güçlü ancak Euro karşısında zayıf başladı. Piyasalar, hâlâgeride bıraktığımız cuma açıklanan zayıf işgücü raporunun sarsıcı etkilerini fazlasıyla hissediyor. Amerikan dolarının döviz sepeti karşısındaki değerini ölçümleyen ABD dolar endeksi 97,130 puanda fiilen değişmedi ancak İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz indirimi spekülasyonundan zarar görmeye devam eden sterlin karşısında doların yüzde 0,5’lik artışını maskeledi. Euro ise 1,1128 ile dolar karşısında hafif yükseldi.

Yönetici Mark Carney ve Para Politikası Komitesi (MPC) üyesi Silvana Tenreyro’nun geçen hafta yaptığı konuşmalar indirim umutlarını teşvik etti. Hafta sonu bir başka MPC üyesi GertjanVlieghe Financial Times ile yaptığı bir röportajda ‘İngiltere verilerinde yakın ve önemli bir iyileşme’ olmasını engelleyen bir faiz indirimi yapacağına işaret etti.Vlieghe, İngiltere gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) ve unsurları ile kasım periyodu endüstriyel üretim verileri ile durumu değerlendirme şansı olacak. Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü ise daha sonra GSYH izleyicisini yayınlayacak.

Bannockburn Global Forex yönetici ortağı MarcChandler, “Sterlin, Brexit belirsizliğinin kalktığını düşünen zayıf varlık yöneticilerinden ve bazı spekülatörlerden gelen talep ile faiz indiriminin ve anlaşmasız bir Brexit’in hala devam ettiğine yönelik yeterince değer görmeyen riskler arasında sıkışmış gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Chandler, yakın vadede sterlin için 1,2900-1,3200 dolar olan bir aralık görüyor.

İran’da geçtiğimiz hafta sonu da devam eden kargaşa, ABD ile olan savaş riskinin gerilemesi ve Çin-ABD arasında ön bir ticaret anlaşmasının geçen çarşamba planlanan imzalanma tarihinin yaklaşması ile risk modunda olan genel hassasiyete pek etki etmiş görünmüyor.

Vlieghe faiz umutlarını körüklüyor

Yuan, beş ay içinde ilk kez dolar karşısında 6,90’ı geçerken, ruble 20 ayın yükseğine tırmandı. Dolar ayrıca Endonezya rupisi ve Türk lirası gibi risk iştahının barometresi olan diğer dövizler karşısında da zemin kaybetmeye devam etti.

Nordea analistleri, küresel satın alma müdürleri endekslerinden gelen tutarlı bir şekilde zayıf rakamları göz önüne alarak, gelişmekte olan piyasa dövizlerindeki büyük artışların uyuşmazlığına işaret etti.

Andrea Steno Larsen ve MartinEnlund, “Ya gelişmekte olan piyasa dövizleri ve hisse senetleri çok pahalı ya da küresel imalat PMI rakamları patlamanın eşiğinde. Ya batacak ya çıkacak” dedi. Enlund, “Şu an belki İran dışında zayıflayan bir piyasa için bir dürtü bulmak çok zor ancak belki de bunun kendisi endişe verici bir işaret değil midir?” şeklinde bir soru da yöneltti.

Altının ateşi söndü

Öte yandan, ticaret savaşlarının kızışması ve merkez bankalarının faiz indirimine gitmeleri ile 2019’u oldukça parlak geçiren ons altın, 2020’ye de jeopolitik risklerle yükselişle başladı.ABD ve İran arasındaki gerilimin savaşa dönüşebileceği endişesi altının bin 612 Amerikan doları seviyesine kadar yükselmesini sağladı. Daha sonra tarafların ılımlı mesajlar vermesi ile geri çekilen altın fiyatları, geçen Cuma ABD’de tarım dışı istihdamın beklenti altında kalması ile bin 545 dolar seviyesinden bin 562 dolar seviyesine yükseldi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar ABD-Çin görüşmesine odaklandı ve iyimser beklentiler hisse senetlerinin ralli yapmasını sağlarken, altın ise bin 550 dolar yakınında satıcılı işlem görüyordu.Ticaret savaşlarının Çin ve ABD’ye maliyet yaratması ve sürmesi durumunda daha ağır sonuçların oluşabileceği iki tarafın da uzlaşma adımı atmasını sağladı.

Keza, ekim döneminde başlayan müzakerelerin 15 Ocak’ta masaya yatırılması ve birin faz anlaşmanın sağlanması bekleniyor. Bu gelişme küresel risk iştahını destekleyeceği için altın fiyatlarını ise negatif etkiliyor.Jeopolitik riskler ilk haftaya oranla azalsa da Orta Doğu’daki gerginliğin yıl içinde de devam edeceği beklentisi yüksek ve ayrıca yatırımcıların hadge olarak da altın kullanması nedeniyle fiyatların bin 500 dolar üzerindeki seyrini koruması bekleniyor.

Dolar kuru ve ons fiyatının jeopolitik risklerin azalmasıyla gerilemesi, gram fiyatlarının da rekor sonrası gerilemesini sağladı. Hafta içinde 310 T ile rekor tazeleyen fiyatlar dün 292 TL’den işlem görüyordu. Hafta içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde gerçekleşecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı da Türk lirası (TL) fiyatlamasında oldukça önemli.

TCMB’nin bu ayı pas geçmesi ya da düşük oranda faiz indirmesi durumunda TL varlıklar, uzman çözümlemeleri uyarınca, küresel yükselişe eşlik etmeye devam edebilir ve gram fiyatlarında 290 TL altına bir gevşeme de görülebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108