Piyasalarda gözler PPK toplantısında

banner37

Fed’in faiz indirimi açıklamasının etkisiyle gerileyen dolar/TL paritesi, dünü yine 5,85’in üzerinde kapattı; uzmanlara göre TL’deki değer kaybının sürmesi son derece olası

banner87
Piyasalarda gözler PPK toplantısında
banner99

Hem Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) Başkanı JeromePowell’ın faiz indirimi beklentilerini destekleyen açıklamaları hem de tarım dışı istihdamın beklentilerin çok altında gelmesi ile ABD Dolar Endeksi geride bıraktığımız hafta 96,45’e gerileyerek 26 Mart sonrası en düşük seviyeye inmişti.Yeni haftanın ilk işlem gününde endeks 97,0 seviyesi altında hafif alıcılı fiyatlanırken, küresel piyasalarda da dolar karışık seyir izledi.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Gelişmiş ülke paralarından euro, sterlin ve Kanada doları karşısında hafif gerileme gösteren dolar; yen, frank ve Avustralya doları karşısında ise sınırlı toparlanma yaşıyor.Gelişen ülke paralarının dünkü seyrinde iseGüney Afrika randı, ruble, Meksika pesosu, rupi ve Güney Kore wonu dolar karşısında bir miktar yükseliş yaşarken; Polonya zlotisi, Çek korunası ve Tayland bahtı ise hafif düşüş gördü. Gün başında 5,75 seviyesine yükselen Türk lirası (TL) ise son saatte dolar karşısında yüzde 1 değer kaybederek 5,8220 seviyesine geriledi ve son hafta pozitif ayrışan TL, dün günün 2’nci yarısında dolar karşısında en fazla düşüş yaşayan gelişen ülke parası oldu.

Türkiye içinde gözler,bugün yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında. Piyasalar bu ayki toplantıda faiz indirimi beklemiyorancak merkezin bir sonraki toplantı için indirim mesajı vermesi ve karar metninde değişikliğe gitmesi durumunda TL’de değer kaybının yaşanabileceği de öngörülüyor.

Yatay bant hareketi sürüyor

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı,geçen hafta gerçekleştirdiği dört ihale ile piyasadan öngörüsünün üzerinde borçlanırken; maliyetler geriledi ve dolar/TL, gün içinde iki yönlü dalgalanırken, TL öğleden sonra benzerlerinden negatif ayrıştı.Bu ay toplam 11.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 9.3 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlayan Hazine, piyasadan 10.06 milyar TL, kamu dahil toplamda ise 13.1 milyar TL borçlandı.Gelecek hafta yapılacak 500 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı ile haziran periyodu borçlanma programı tamamlanacak.

TL negatif ayrıştı

Hazine,dün 21 Nisan 2021 itfalı iki yıl vadeli altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvil ile 6 Ağustos 2025 itfalı altı yıl vadeli altı ayda bir kupon ödemeli değişken faizli tahvili yeniden ihraç etti.İki yıllık gösterge tahvil ihalesinde borçlanma maliyeti bir ay önceki ihaledeki yüzde 25.31'e göre 248 baz puan gerileyerek yüzde 22.83 oldu.FRN'de ise ortalama fiyat 98.507 TL, dönemsel faiz yüzde 9.95 oldu. Bir önceki ihalede dönemsel faiz yüzde 10.17 seviyesindeydi.

Hazine,temmuz dahilinde toplam 21.5 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 14.5 milyar TL'si piyasadan toplam 19.5 milyar TL'lik, ağustosta ise toplam 8.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 5.3 milyar TL'si piyasadan toplam 8 milyar TL'lik iç borçlanma programlıyor.

Dolar tekrar yükseldi

Dolar/TL,dün gün içinde aşağı yönlü bir seyir izledikten sonra S-400 ve F-35 konusundaki endişeler, Fitch açıklamaları ve bugünkü PPK toplantısı öncesi tekrar yükseldi.Mayısta ortaya koyulan ve "ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi" başlıklı karar,önceki gün ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.Bu kararla, Türkiye'ye S-400 alımını iptal etmeyip temmuzda gelebilecek S-400 teslimatını kabul etmesi durumunda yaptırım uygulanması çağrısında bulunuluyor.

S-400 krizi devam ediyor

ABD, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle F-35 programına katılımını kademeli olarak sonlandırmaya çalışırken, Pentagon da Türkiye'nin F-35 pilotlarının artık Arizona'daki ABD hava üssünde uçmadığını açıkladı. Öte yandan Kremlin, Rusya'nın S-400 füze savunma sistemlerini Türkiye'ye temmuzda teslim etmeyi planladığını açıkladı.

Büyük oranda ABD-Rusya-Türkiye ilişkilerinin yön verdiği durumu yorumlayan uzmanlar, konuya dair dünkü haber akışının da kurda olumsuz etki yaptığını belirterek, "Dolar/TL'nin 5,85-5,87 seviyesinin üzerine gitmesi için henüz bir faktör yok ama 5,75'in altı için de ABD konusunda Türkiye lehine bir adım olması gerek. Onun dışında kur bu bantta kalır. Bugünkü PPK toplantısı da bekleniyor. Politika faizinde yaz sonuna kadar doğrudan bir hamle beklenmiyor ama sıkılaştırma adımları izlenebilir" ifadelerini kullandı.

Trump ‘yine’ Fed’i suçladı

ABD Başkanı Donald Trumpise ekonomide gelinen nokta için yine FED’i hedef gösterdi.Trump,Twitter hesabından, “Fed faiz oranları -gülünç parasal sıkılaştırmaya ek olarak- çok yüksek, Euro ve diğer paralar ABD doları karşısında devalüe oldu ve bu durum da ABD’yi dezavantajlı duruma sokuyor” dedi.Trump, ABD’de enflasyonun çok düşük olduğunu ve “bunun çok güzel bir şey olduğunu” da iddia etti.

Direnç ve destek seviyeleri

5,85 direncini test eden dolar kuru, bu seviyede gelen kar satışlarıyla 5,80 seviyesinin altına gerilerken; ABD ile Türkiye arasında S-400 füze sistemleriyle ilgili devam eden gerginlik nedeniyle gerilemenin sınırlı kaldığı görülüyor. Uzmanlara göre 5,72 ana destek olarak halen geçerliyken; 5,85 ise direnç seviyesi konumunda ve bu bant dahilinde dalgalı seyrin devam etmesi bekleniyor. Buna göre destek 5,75-5,72; direnç ise 5,85-5,92 olarak kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96