Piyasaları ‘döviz arzı’ şekillendiriyor

banner37

Dolar, haftanın ilk işlem gününde küresel bazda zayıflarken; dolar/TL paritesi de dar banttaki çok kısıtlı seyrine devam etti

Piyasaları ‘döviz arzı’ şekillendiriyor
banner90
banner99

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını yeniden yükselse de yaklaşan kazanç dönemine ilişkin iyimserlik ortamında yatırımcılar risk-hassas dövizlere döndü ve dolar zayıfladı.

Amerikan Doları’nın, majör altı dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD Dolar endeksi, dün yüzde 0,2 düşüşle 96,448 oldu. Euro/dolar yüzde 0,2 artışla 1,1324’e yükselirken; sterlin/dolarda yüzde 0,2 artarak 1,2650 oldu. Dolar/Japon yeni ise yüzde 0,1 kazançla 107,95’e ulaştı.

ABD’nin kurumsal kazanç dönemi bu hafta başlayacak ve finans piyasalarında, toparlanmaya ilişkin yeni kanıtlar sunulması bekleniyor. Esas soru ise uzmanlara göre, cari olarak fiyatlanan değerlemenin şirketlerin görünümleri ile desteklenip desteklenmediği olacak.

Goldman Sachs, bu yıl S&P 500 Endeksi için kazanç beklentilerinde biraz daha iyimser pozisyon aldı ve S&P 500 için temel tahminini hisse başına 110 dolardan 115 dolar kazanç seviyesine yükseltti.

   Covid-19 virüsündeki canlanmaya rağmen bu durum gerçekleşti ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de geçen pazar itibarıyla 230.370 yeni vaka raporladı. Bu vakaların yaklaşık dörtte biri ABD’de ve Florida eyaletinde kayda geçti ve bu bölge, New York’un gördüğü zirveyi de geride bıraktı.

Euro’nun dolar karşısında dün yaşadığı artışın diğer bir destekçisi, Fitch derecelendirme kuruluşunun geride bıraktığımız haftanın son işlem gününde İtalya’nın kredisini stabil bir görünüm ile onaylaması oldu ancak bu hareketler de sınırlı kaldı ve ekonomistler, kısa vadede dolarda büyük hamleler yaşanması için bir etken görmenin zor olduğu düşüncesinde.

ING de dün müşterilerine yazdığı bir yazıda “ABD’de artan Covid-19 vakaları, piyasanın riske girmesini engellese de böylece ABD Doları’nın satışı önleniyor. Fed ve diğer merkez bankalarının gerektiğinde daha fazlasını yapacaklarını söylemesi, keskin bir riskten kaçış ortamını önler” ifadelerini kullandı.

ING, ayrıca Euro/dolar ikilisinin geçtiğimiz ay ‘yerçekimi çizgisine dönüşen’ 1,13 civarında işlem görmeye devam ettiğini söyledi ve şöyle bir çözümlemede bulundu:

“Euro/dolar işlem aralığı trendinde bir kırılmaya işaret edecek kısa vadeli katalizör azlığı ve temmuz dönemi ECB toplantısı öncesinde muhtemelen bir tetikleme noktası olmayacak gibi görünüyor. Yani şimdilik kaydıyla bu seviye korunabilir.”

   Dolar/TL’deki yatay seyir ise yeni haftada da sürerken, iktisat uzmanlarının çözümlemeleri uyarınca, kamunun döviz arzı belirleyici konumda. Yatırımcılar, geçen hafta düzenlenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yatırımcı toplantısında son dönemdeki rezerv kayıpları için TCMB'nin yorumlarını bekliyordu lakin toplantıya katılan altı yatırımcıya göre, "Rezervler yeterli" söylemi haricinde son dönemdeki adımlar hakkında yeni bir mesaj verilmedi ve katılımcılar, para politikasının önümüzdeki dönem seyrine dair de yeni bir mesaj alamadı. Yapılan hesaplamaya göre, mayıs sonu itibarıyla kamunun TCMB rezervlerinden yaptığı döviz arzı yaklaşık 55 milyar dolar seviyesinde.

Gram altın rekora koşuyor

   Öte yandan, geçtiğimiz hafta bin 819 dolar seviyesine çıkarak son sekiz yılın zirvesini gören altın, yeni haftaya da yükselişle başladı.

   Merkez bankalarının ve hükümetlerin parasal destekleri piyasaları canlandırdı ve risk iştahını yükselttiancak diğer taraftan salgının devam etmesi ve olası yeni dalga endişeleri, altın talebini de canlı tuttu. Fiyat, vadeli ve spot piyasada son sekiz yılın zirvesine çıkmasının ardından bin 800 dolar tabanını da korudu. Dün, gün içinde en düşük bin 798 dolar seviyesini gören fiyat, yeniden bin 813 dolar seviyesine yükseldi. Fiyatlarda bin 830 dolar en yakın direnç seviyesi olarak izleniyor.

   Türkiye serbest piyasalarında geçen hafta 401 TL ile tarihi rekor kıran gram altının fiyatı da dün en düşük 397,350 seviyesine gerilemesinin ardından ons fiyatındaki yükselişle tekrar 400 TL üzerine çıktı.

Rekor sonrası çok sınırlı geri çekilme yaşayan fiyatlarda 412 TL direnç olarak izleniyor fakat uzmanlara göre, 401 TL üzerindeki her seviye yeni rekor olduğu için alımlar da hızlanabilir.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75