banner6

Piyasaların gözü, enflasyon verilerinde

banner37

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Dönmez, kasım periyodunda sermaye piyasalarını bekleyen olası gelişmeleri irdeledi:

Piyasaların gözü, enflasyon verilerinde
banner99

Ali ÇATAL

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Müdürü Serkan Dönmez, kasım ayında piyasaları bekleyen durumları değerlendirdi.

Dönmez, kasım döneminin en önemli ABD verisinin ‘enflasyon rakamı’ olduğunu söyledi.

banner134

“Majör merkez bankalarının toplantıları bakımından kasım periyodu yoğun değil; ancak takvimde yer alan, gelişmekte olan ülke merkez bankaları toplantıları başta olmak üzere Fed’in ekim döneminde yaptığı 3’üncü faiz indirimi sonrası etkiler takip edilecek” diyen Dönmez, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaptığı faiz indiriminin, uluslararası piyasaları şekillendireceğini söyledi.

Ekim dahilinde gerçekleşen Fed ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantılarından çıkan ortak sonuca göre, bankaların para politikalarında etkin araç kullandıkları faiz oranlarının seyrinin ‘gelecek enflasyon verilerine’ bağlı olacağını da aktaran Dönmez, “Bu nedenle, Türkiye ve ABD enflasyon verilerindeki piyasa fiyat oynaklıkları yüksek olabilir” uyarısında bulundu.

“Trump-Erdoğan görüşmesi önemli”

Dönmez, kasımın en önemli başlıklarından birinin de ABD-Türkiye ikili ilişkilerinin seyri olacağını vurgularken; “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump’ın davetine icabetten yapması planlanan ABD ziyareti, Temsilciler Meclisi’nden Türkiye’ye yaptırım kararı ve sözde Ermeni yasa tasarılarının geçmesi nedeniyle belirsizliğe girdi. Senato’da ne zaman oylanacağı belli olmayan yasa tasarıları her iki ülke arasındaki gerilimi bir hayli zorlayacak gözüküyor” ifadelerini kullandı ve Trump-Erdoğan görüşmesinin ‘beklenenden gergin’ geçebileceğine işaret etti.

“Bu nedenle, kasımın gündemi, tansiyonu artan ABD ve Türkiye ilişkileri olacak. Diğer tarafta, kasımda Şili’de yapılması planlanan zirve, ülkedeki protestolar nedeniyle iptal edildi. Bu zirvenin en önemli özelliği, ABD–Çin ticaret anlaşmasının birinci fazının imzalanması olacaktı” şeklinde konuşan Dönmez, toplantı yeri ve saati henüz belirlenmediği için anlaşmanın olup olmayacağı yönünde çıkan spekülasyonların, fiyatlamaları da etkilediği gerçeğine dikkat çekti.

“Türkiye raporu bekliyor”

Türkiye’de yeni ayın ilk pazartesisi 4 Kasım’da, ekim periyodu enflasyon verilerinin elde edileceğini belirten Dönmez, “31 Ekim’de açıklanan yılın son Enflasyon Raporu toplantısında konuşan TCMB Başkanı Murat Uysal, tüketici enflasyonunun ekimde de tek hanede kalacağını, yılın son iki ayında ise ters baz etkisiyle bir miktar yükseleceğini bildirdi. Uysal, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 13,9'dan yüzde 12'ye indirdiklerini bildirdi” ifadesini kullandı ve faiz indirimleri konusunda da ‘alanın önemli bölümünün kullanıldığını’ söyledi.

“14 Kasım’da eylüle ait sanayi üretim verisi açıklanacak. Böylelikle 3’üncü çeyreğe ilişkin sanayi üretimi rakamı belli olacak. Özellikle büyüme rakamı tahminlerinde sanayi üretimi önemli bir yer tutuyor. 15 Kasım Cuma da işsizlik oranı, bütçe dengesi ve TCMB beklenti anketi ile yoğun lokal veri akışı yaşanacak. 29 Ekim’de TCMB’nin Türkiye Finansal İstikrar Raporu yayımlanacak” diyen Dönmez, bu raporda hanehalkı borcu, ekonomide gidişat ve gelişmekte olan piyasalara (EM) göre kıyas ölçütleri yer alırken; raporun geniş ve kapsamlı olması nedeniyle ekonomide ‘rehber’ görevi gördüğünün de söylenebileceğini belirtti.

“Avrupa’da kıstas Brexit”

Bölge genelinde, dün itibarıyla imalat sanayi endeksi (imalat PMI) rakamlarının açıklandığını ve son dönemde Avrupa ekonomisinde görülen yavaşlama nedeniyle Avrupa Merkez Bankası’nın, 12 Eylül’de Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için yeni bir tahvil alım programı açıkladığını hatırlatan Dönmez, “Mevduat faizini de beklentilere paralel 10 baz puan düşürerek, yüzde eksi 0,40’dan yüzde eksi 0,50'ye çekmişti” bilgisini aktardı.

Dönmez, “Banka, kasımdan itibaren ayda 20 milyar euro tahvil alımına başlayacak. İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci takip edilirken, anlaşmasız Brexit’in önüne geçebilmek için AB, ocak sonuna kadar İngiltere’ye müddet vermişti. Siyasi belirsizlikler devam ederken, 7 Kasım’da gerçekleşecek İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantısından bir değişiklik beklenmiyor” derken, ‘anlaşmasız Brexit’ tartışmalarının, BoE’nin de elini zayıflattığını vurguladı.

“Fed, ‘ya tamam ya devam’ diyecek”

Dönmez, kasım döneminin en önemli ABD verisinin ‘enflasyon rakamı’ olduğunu söylerken, ekimdeki toplantıda yılın üçüncü faiz indirimini gerçekleştirerek faiz bandını yüzde 1,50-1,75 aralığına çeken Federal Açık Market Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında konuşma yapan Fed Başkanı Jerome Powell’ın, dünyanın güçlü bir dezenflasyonist baskı altında olduğunu ifade ederken; ABD'nin küresel dezenflasyonist baskılardan muaf olmadığını vurguladığını belirtti.

“Enflasyondaki seyir, FOMC beklentilerinin şekillenmesi açısından faiz indirimlerine ya tamam diyecek ya da devam. Bu nedenle 2020 öngörülerini şekillendirecek enflasyon verileri önemli olacak. 15 Kasım’da perakende satışlar ve sanayi üretim verisi önemli olacak. Özellikle perakende satışlar ve 27 Kasım’da açıklanacak dayanıklı mal siparişleri verileri fiyatlamalarda oldukça etkili olabiliyor” diyen Dönmez, komite beklentilerinin de Birleşik Devletler’in bu ayki mali görünümüne etki ettiğini söyledi.

“Dolar/TL’de 5,65-5,79 bandına dikkat”

“ABD’de Türkiye aleyhine hazırlanan yasa tasarısı, Fed toplantısı ve açıklanan birçok veriye rağmen TL’nin göreceli olarak istikrarlı seyrini koruduğunu söylemek mümkün. Zaman zaman ihlaller olsa da haftanın genelinde kur 5,70-5,75 gibi dar bir bant içinde hareket etti ve haftanın kapanışı da 5,70’e yakın gerçekleşti” şeklinde görüş belirten Dönmez, TL’nin sözde soykırım tasarısına rağmen stabil kalabildiğini söyledi.

Dönmez, “Dolar/TL’de bu hafta izleyeceğimiz en önemli destek bölgesi 5,65-5,70 aralığında bulunuyor. Bu bölgeye doğru olacak geri çekilmelerin kısa vadeli alım fırsatı oluşturacağı kanaatindeyiz. Önceki haftalardaki yoğun gündeme rağmen volatilitenin görece düşük seyretmesi, TL’ye güveni destekleyen bir unsur olarak, yukarı yönlü hareketleri sınırlayacaktır” derken, yukarı yönlü hareketlerde ise ilk direnç 5,75’te iken 5,79’un en güçlü direnç konumunda olacağını söyledi.

Dönmez, bu nedenle hafta içinde yapılacak kısa vadeli işlemlerde 5,65–5,79 bandının takip edilebileceğini söyledi; bu bandın dışına çıkılması durumunda ise hareketlerin sertleşebileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği notunu düştü

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104