Piyasaların gözü jeopolitik gelişmelerde

banner37

Dolar/TL paritesinde 5.96 civarındaki hareket devam ediyor, Türkiye-ABD gerginliğine eklemlenen ‘Libya sorunu’ da TL cinsi varlıkları baskılıyor

banner87
Piyasaların gözü jeopolitik gelişmelerde
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 12 baz puana (bp) ulaşan faiz indirimleri Türk lirasını (TL) baskı altında tutmaya devam ederken; Noel ve yılbaşı tatilleri nedeniyle hacimlerin azaldığı piyasada dolar/TL kurunda 5,96 civarında hareket sürüyor.Piyasalar, bu hafta açıklanacak enflasyon verisini izliyor. Piyasalarda takip edilen konular arasında Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD)arasındaki ilişkiler, Suriye başta olmak üzere jeopolitik gelişmeler, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye ilişkileri ve sert faiz indirimleri ardından TL'nin gerileyen reel faizi yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) dageride bıraktığımız cumayayınladığı değerlendirmesinde, Türkiye'nin parasal gevşemesinin ‘çok ileri gittiğini’ söyleyerek, Ankara'nın maliye politikasının ana politika çıpası olmaya devam etmesi çağrısı yaptı. Bu risklere eklenen bir diğer gelişme ise Libya konusu. Son olarak, Libya'nın uluslararası tanınırlığı olan hükümeti, Doğu Libya Güçleri'nin başkent Trablus'u ele geçirmesini önlemek için resmi olarak Türkiye'den askeri destek sağlamasını isterken; Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Libya tezkeresinin TBMM'ye gideceğini söylemişti.

Öte yandan, piyasada TCMB'nin likidite adımları da yakından izleniyor. TCMB fonlamasını son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırırken, açık piyasa işlemleri ile sisteme fonlama sağlar konumdan sistemden likidite çekiyor konuma geldi. Bunun sonucunda geçen hafta TL'de gecelik faizler politika faizinin 150 baz puan altında ve TCMB'nin faiz koridorunun da alt bandı olan yüzde 10,50 seviyesinde oluştu ancak bankacıların verdiği bilgiye göre,geçtiğimiz cumaitibarıyla net fonlama yeniden yaklaşık 10 milyar TL artıya geçti; gecelik TL piyasasında repo faizi de yüzde 10,50 yerine yüzde 11,1 civarında oluştu.

TL yatay seyir izledi

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar yılsonu sakinliği yaşadı. Ekonomik veri akışının da zayıf olduğu dün ABD Dolar Endeksi 97,0 seviyesi altına gerilerken, dolar da küresel piyasalarda düşüşteydi. Majör para birimlerindeki değişime baktığımızda Euro/dolar paritesindeki sert yükseliş dikkat çekti. Parite, dolardaki gerileme ve Euro’nun yükseleceği beklentileri ile dün 1,1210 seviyesine çıkarak 13 Ağustos sonrası en yükseği gördü. Dolar,dün yen, frank ve sterlin karşısında da düşüşteydi.

Geçen haftayı da yükselişle tamamlayan gelişen ülke paraları, dün de dolar karşısında değer kazanmaya devam etti. ABD’nin savunma bütçesinde Türkiye’ye yaptırımların yer alması ile yükselişe geçen dolar kuru, geçen hafta 5,9615 seviyesine çıkarak 30 Mayıs sonrası en yükseği görmesinin ardından dün de 5,96 yakınında işlem gördü. Dün Türkiye içinde açıklanan ekonomik güven endeksi, aralık periyodunda yüzde 2,6 oranında artarak 93,8 oldu, ki bu seviye de Ağustos 2018’de yaşanan ‘kur şokunun’ ardından son 1,5 yıl içindeki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

“Swap kararı fonlamada etken”

Keza, geçen yıl 200 milyar TL'ye yaklaşan bankacılık sisteminin fonlama ihtiyacı son günlerde oldukça azalmış, ekonomist çözümlemelerine göre bunda da TCMB'nin ZK adımları, swap işlemleri ve yıl sonuna gelinmesi gibi geçici faktörler etkili olmuştu. Benzer şekilde önceki haftalarda da swap faizleri yüzde 3,4'e kadar geriledikten sonra haftayı yüzde 7,5 civarında tamamladı.

Piyasada bu sürecin kalıcı olup olmayacağı, yani bankanın politika faizi yerine faiz koridorunun alt bandını yüzde 10,50 kullanıp kullanmayacağı yakından takip ediliyor. TL faizlerindeki düşüşün uygulanan likidite politikaları ile alakalı olduğunu belirten bankacılar, yılsonu Hazine ödemeleri kaynaklı oldukça artan TL likiditesinin bu süreçteki etkisi konusunda da hemfikir. Bu durum ise TL faizlerinin politika faizinin altında oluşmasının geçici bir süreç olduğu izlenimi veriyor.

Öte yandan, TCMB bu haftasonu finansal istikrarı ve reel kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık uygulamasını desteklemek amacıyla, yabancı para (YP) zorunlu karşılıkları (ZK) reel kredi büyümesi ile ilişkilendirdi; kredi büyümesi düşük bankalar için YP ZK 200 bp arttı.

Söz konusu değişiklikle yüzde 5-15 reel kredi büyümesi koşullarını sağlamayan bankalar için piyasadan 2.9 milyar dolar karşılığı likidite çekilecek. Geçen hafta genel olarak 5.95 civarında hareket eden dolar/TL kuru, haftayı 5.95 seviyesinden kapadıktan sonra dünTürkiye saati ile (TSİ) 08.54'te 5.9445/5.9470 seviyesindeydi. Kur, 16.33'te 6.9475/6.9495, sepet bazında TL 6.2997/6.3018, Euro/TL ise 6.6558/6.6578 bandındaydı.

Tahvil ve bono

Analistler, dolarda küresel zayıflık gözlenen bir ortamda TL'nin benzer para birimlerinden negatif ayrışmasında jeopolitik riskler, TCMB'nin faiz indirimleri sonrası TL'nin reel faizinin azalmasının ardından yatırımcının TL mevduat yerine dövize yönelmesi, borç ödemeleri kaynaklı kurumsal döviz talebini ana unsurlar olarak görüyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen cuma yaşanan hafta kapanışında valörde son işlemde yüzde 12,31 oldu. Dün ise spot kapanışta yüzde 12,26 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi de mayıs periyodunda yüzde 21 bandındaydı. İki yıllık gösterge tahvilde ise geçen Cuma spot piyasada ortalama bileşik getiri yüzde 11,71;valörde son işlem yüzde 11,68 olmuştu. Dün ise spot piyasada ve valörde son işlem yüzde 11,71 bandından kayda geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108