banner6

Piyasaların Gündemindekiler: Haftayı Kapatırken Neler İzlenecek?

banner37

Türkiye'de tüketici güven endeksi, tarımsal girdi fiyatlarının izleneceği haftanın son günü, yurt dışında İngiltere perakende satışlar ve Euro Bölgesi tüketici güven endeksi takip edilecek.

Piyasaların Gündemindekiler: Haftayı Kapatırken Neler İzlenecek?
banner99

İngiltere, Rusya’ya insansız hava aracı (İHA) tedarik etmesi nedeniyle İran’a yaptırım uyguladığını duyurarak, “İran, bu insansız hava araçlarını tedarik ederek aktif olarak savaşı tırmandırıyor” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’da konuşlandırılan Rus askerlerinin Ukrayna’ya saldırılarında İran tarafından gönderilen insansız hava araçlarını (İHA) kullandığını söylerken, 'İran şu an doğrudan sahada' dedi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından sunulan ve aralarında Rus iş adamı Roman Abramoviç’in de bulunduğu 2 bin 507 Rus kişi ve kurumu kapsayan yaptırım kararı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından onaylandı.

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,26 artışla 3.911,13 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 10,28 puan ve yüzde 0,26 değer kazanarak 3.911,13 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,06 ve holding endeksi yüzde 0,31 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,09'la bilişim, tek kaybettiren yüzde 0,07'yle menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

BIST 100 endeksi dün yüzde 0,53 artarak 3.900,85 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 3.942,54 puana taşıdı.

Analistler, küresel çapta enflasyon ve resesyon endişeleri ile yeniden yükselen tahvil faizlerinin pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini belirterek, yurt içi piyasaların ise pozitif ayrıştığını söyledi.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,2710 ile Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. 10 yıllık tahvil faizi Almanya'da yüzde 2,48 ile 11 yılın, Fransa'da yüzde 3,04 ile 4 yılın zirvesine çıktı.

Merkez bankalarının "şahin" para politikalarına ilişkin beklentilerinin güçlendiğine işaret eden analistler, bugün yurt içi ve Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksinin takip edileceğini, İngiltere'den gelecek siyasi haber akışının da yatırımcıların odağında olacağını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.800 puanın destek, 3.950 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, çok yüksek seviyedeki enflasyonun kısa vadeli faiz oranında artırımın bir süre daha devam ettirilmesini gerektirdiğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası'nın(BoJ) uygulamaya devam ettiği ultra gevşek para politikasının desteği ile Japonya'da çekirdek enflasyon 8 yılın zirvesine çıktı.

Arjantin Merkez Bankası(BCRA), çekirdek enflasyonda artışın yavaşladığını dikkate alarak para politikası faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Güney Kore'de üretici fiyatlarında düşüş üst üste üçüncü ayında da devam etti.

Denizcilik danışmanlık Şirketi Drewry tarafından hazırlanan Dünya konteyner endeksi düşüşünü sürdürüyor, ancak düşüş hızında yavaşlama yaşanıyor.

İngiltere'de tüketici güveni çift haneli rakamlara çıkan enflasyonun, yüksek faizlerin ve siyasi kaosun etkisiyle rekor düşük seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından ortaklaşa hazırlanan tüketici güven endeksi açıklanacak. Endeks en son yüzde 0,3 artışla 72,4 seviyesine çıkmıştı (10.00).

Avrupa piyasaları İngiltere verileriyle güne başlayacak; perakende satışlar ve bütçe rakamları açıklanacak. Perakende satışlarda en son aylık yüzde 1,6, yıllık yüzde 5,4 düşüş yaşanmıştı (09.00).

Euro Bölgesi için öncü tüketici güven endeksi verisi yayımlanacak (17.00). 

Meksika'dan perakende satış rakamları gelecek. Ülkede perakende satışlar en son aylık yüzde 0,9, yıllık yüzde 5,0 artış göstermişti (14.00).

Bölgede bir diğer perakende satış rakamı Kanada için açıklanacak. Kanada'nın perakende satışlarında en son aylık yüzde 2,5 düşüş yaşanmıştı (15.30). 

New York Fed Başkanı John Williams, bir etkinlikte konuşma yapacak (16.10).

Haftanın son verisi Baker Hughes sondaj kule sayıları olacak (20.00).

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104