Politik belirsizlik TL'yi vurmaya devam ediyor

banner37

Türk Lirası, İstanbul’daki seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin baskısıyla son üç haftanın en düşük seviyesine indi

Politik belirsizlik TL'yi vurmaya devam ediyor

Türkiye’de 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından girilen belirsizlik ortamı bir yandan ülke ekonomisini bir yandan da Türk Lirası’nı olumsuz etkiliyor.

Analistler son dönemde TL'nin değer kazanmasını sağlayacak herhangi bir unsurun ortaya çıkmadığına işaret ediyor.

Dolar/TL dün 22 Mart'tan beri ilk kez 5,8250'nin üzerine çıkarken, bankacılar piyasada İstanbul başta olmak üzere seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin baskısının sürdüğüne dikkat çekiyor.

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,81 TL seviyesinde hareket ederken, dün güne 5,80 TL seviyesinden başladı. Dolar kuru gün içerisinde en düşük 5,7855 TL'yi, en yüksek 5,8292 TL'yi gördü.

Dolar, saat 17.30 sıralarında 5,8103 TL seviyesinde işlem görürken; dün 6,5899 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,5673 TL seviyesinde, sterlin de 7,5875 TL seviyesinde bulunuyordu.

KKTC piyasasında ise dolar 5,85 TL’yi, Euro 6,65 TL’yi, sterlin ise 7,65 TL’yi aştı. Gün boyunca düşük fiyattan alışlara karşılık yüksek fiyattan satışlar dikkat çekti.

Türkiye’de analistler teknik açıdan dolarda 5,85 TL'nin direnç, 5,75 TL'nin destek konumunda bulunduğunu belirtti.

Saat 17.30 sıralarında doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi yüzde 0,02 yükselişle 96,57 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise 1,1300 seviyelerinde bulunuyordu.

TL neden eriyor?

İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin halen devam etmesi, Rusya'dan alınan S-400 füzelerinin Türkiye-ABD ilişkilerinde gerginlik yaratıyor olması ve açıklanan reform paketinin detaylarına ilişkin soru işaretleri TL'de satış baskısı ve benzer para birimlerinden negatif ayrışma yaratıyor.

IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantıları kapsamında ABD'de bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Albayrak'ın Trump ile görüşmesinin yarattığı iyimserlik AKP'nin Yüksek Seçim Kurulu'na İstanbul seçimlerinin iptal ve yenilenmesine ilişkin olağanüstü itiraz dilekçesini vermesiyle birlikte ortadan kalktı.

Bankacılar piyasadaki tedirginliğin ana nedeninin seçimler olduğunu belirterek İstanbul seçimlerinin 2 Haziran'da tekrar edilme olasılığının ekonomide planlanan reformlarda ve belirsizliğin devamı konusunda "iki kayıp ay daha" anlamına geldiğini belirtiyor.

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Sabah saatlerinde TL'nin gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını gördük. Bu son dönemde alışkın olmadığımız bir süreçti. ABD'de siyasilerin devam eden görüşmeleri ile birlikte ABD ile ilişkilerin toparlanabileceğine dair iyimserlik oluşmuştu. Bu da sabah saatlerinde piyasada pozitif yansıdı. Ancak sonrasında ise İstanbul seçimlerine ilişkin belirsizliğin piyasada yeniden satış yarattığını görüyoruz" dedi.

TL geçen hafta itibarıyla cuma günü görülen en yüksek seviye itibarıyla dolar karşısında bir haftalık değer kaybı yaklaşık yüzde 3,5, seçimden geçen hafta kayıplar yüzde 4,6, yılbaşından geçen haftaya ise yüzde 9,1 oldu. Bu verilere göre TL, gelişmekte olan ülke para birimlerinden açık ara daha çok değer kaybetti.

Piyasada dikkat çeken bir diğer gelişme ise TCMB'nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin bankanın ek sıkılaştırma benzeri bir uygulamaya gitmemesine rağmen dün yüzde 24,36 seviyesine yükselmesi oldu.

Bankacılar süreci tek seferlik olarak öngörürken devam edip etmeyeceğinin yakından takip edileceğini de söylediler.

Bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi 29 Mart'ta bu yılın en yükseği olan yüzde 19,28 seviyesindeydi.

Gelişen ülke paraları düştü

Öte yandan, Çin'de bugün açıklanacak büyüme verisi öncesi temkinli duruş Asya para birimlerinin düşüşünde etkili oldu. Malezya Ringiti ve Güney Kore Wonu düştü, bölge borsaları 3. günde de yükselirken tahviller karışık seyretti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,2 artışla 1.195,05 puan olurken MSCI AC Asya Pasifik Endeksi yüzde 0,3 yükselerek 163,41 puan oldu. Tayland piyasaları dün tatil nedeniyle işlem yapmadı.

Güney Kore wonu 2 haftanın zirvesinden düştü. Yatırımcılar Perşembe günkü Merkez Bankası kararını bekliyor. Hint rupisi yabancıların tahvil satışlarını sürdürmesiyle 3. günde de düştü.

Malezya ringiti küresel fonların hisse satışlarıyla Ocak'tan beri en düşük seviyeye geriledi.

Filipin pesosu 5 günde ilk kez düştü. Tayvan'da 10 yıllık tahviller yükseldi.

Endonezya rupisi ise Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi 6 haftanın en güçlü seviyesine yakın seyretti.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER