‘Powell etkisi’ doları uçurdu

banner37

Fed’in ‘şahin’ faiz indirimiyle piyasalar hayal kırıklığına uğradı, RSI indikatörü ‘aşırı alım sinyali vermese de’ 70 bandı üzerinde konumlandı; Dolar Endeksi, Mayıs 2017 sonrası tavan yaptı

‘Powell etkisi’ doları uçurdu
banner90
banner99

ABD Dolar Endeksi, yıla 96,0 seviyesi üzerinde başlamış ve haziran periyoduna kadar yükselişini sürdürmüş ve kademeli olarak 98,38 seviyesine çıkmıştı. Endeksin yıl içinde yükseliş yaşamasında Çin ve Euro Bölgesi başta olmak üzere küresel ekonomideki zayıflama sinyallerine karşın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ekonomisinin güçlü kalması etkili oldu. Bunun yanında siyasi ve jeopolitik gelişmeler de yükselişi destekledi.

Faiz artışı kararından 2019 yılı özelinde vazgeçen ABD Merkez Bankası (Fed), haziran döneminde ise üretim ve imalat Satın Alma Müdürleri Endeksi/Purchasing Manager Index (PMI) tarafındaki düşüş, yatırımların askıya alınması, enflasyonun baskılanması ve küresel büyümenin zayıflaması ile faiz indirimi sinyalleri verdi ve ABD Dolar Endeksi, haziran dahilinde 95,85 seviyesine geriledi.

Fed’in faiz indirimi sinyalleri piyasalarda 0,50 baz puan (bp) fiyatlamasını kuvvetlendirdi ancak hem Fed Başkanı JeromePowell hem de diğer Fed yetkililerinin yavaş bir hamlede bulunacaklarının mesajını vermesi ile 0,25 bp beklentileri arttı ve bu da ABD Dolar Endeksi'ni destekledi. Son tahlilde endeks,önceki günkü Federal Açık Piyasa Komitesi/Federal Open Market Committee (FOMC) öncesinde 98,20’den işlem gördü.

TL, dün itibarıyla dolar başta olmak üzere yabancı paralar karşısında uzunca bir dönem sonra değer kaybederken; KKTC serbest piyasalarında ise Amerikan doları 5,5802 TL; Euro 6,2025 TL; İngiliz sterlini ise 6,7780 TL’den fiyatlandı.

Powell: ‘Gevşeme sinyali’ değil

Fed, önceki gün beklenildiği üzere 0,25 bp faiz indirimi yaptı fakat Powell, bu indirimin enflasyonun desteklenmesi için yapıldığını belirtti. Powell, Çin ve Euro Bölgesi ekonomilerindeki yavaşlamaya rağmen ABD ekonomisinin güçlü olduğunu ve büyük riskler görmediklerini belirtirken, bu faiz indiriminin de ‘gevşek politika başlangıcı’ olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Powell’ın açıklamaları, yılın kalanı için 2 x 0,25 bp faiz indirimi beklentilerini tek faiz indirimine düşürdü ve ABD Dolar Endeksi de FOMC sonrası yükselişini hızlandırdı. Endeks,dün 98,93 seviyesine çıkarak 16 Mayıs 2017 sonrası en yüksek seviyeyi gördü.Teknik olarak da aşırı alım veya satım bölgeleri, trend takibi ve fiyat araştırması amacıyla yol gösterici olarak kullanılan RSI göstergesi de 70 seviyesi üzerinde kaldı lakin aşırı alım sinyali de henüz vermedi.

Göstergenin 75-80 aralığına çıkması ve endeksin de 99,0 üzerine yükselmesi durumunda, uzmanlara göre teknik düzeltmenin yaşanması bekleniyor. Bunun için de bugünkü istihdam verisi önem taşıyor. İstihdam ve ücretlerde görülecek artış endeksin 99,0 seviyesini aşmasını sağlayabilir, düşük veri ise düzeltme için fırsat verebilir.Endekste 99,40 seviyesi en yakın direnç olarak izlenirken; 97,60 ise düzeltme ve satışlarda en yakın destek olarak takip ediliyor.

Türkiye ve yükselen ekonomiler

Fed, 11 yıl aradan sonra piyasa beklentilerine paralel şekilde faizlerde indirime gitti. Faizlerdeki indirimle çoğunluğu kapalı olan yükselen ekonomi borsalarında yukarı yönlü bir hareket beklenirken, kararın açıklanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında Powell'ın bu adımın indirimlerin devam edeceği anlamına gelmeyeceğini açıklaması piyasalardaki moralleri bozdu. Yükselen piyasalarla birlikte Borsa İstanbul da düne gününe kayıplarla başladı. Dolar, Türk lirası (TL) karşısında değer kazandı.

Ekonomistlere göre, Federal Reserve'ün(Fed) faiz indirimini iki açıdan ele almak gerekiyor. İlki, indirim kararına yol açan etkenler; diğeri de borçlanma maliyeterindeki değişimin piyasalara etkisi. Fed, ekonomik büyüme ve enflasyon endişeleri, Birleşik Devletler’de düşük seyreden enflasyon ve özellikle Euro Bölgesi ile Çin kaynaklı küresel ekonomideki zayıflıklar nedeniyle ileride oluşabilecek şokları engellemek için böyle bir kararı aldığını açıkladı.

Küresel ekonomideki sorunlar ise Çin'in başını çektiği ve Türkiye'nin de dahil olduğu ihracat ve imalata dayalı yükselen ekonomiler için endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Fed'in indirim kararını alırken bu konulara vurgu yapması yatırımcıların risk iştahını daha da kaçıran bir etken oldu.

İndirim devam edecek mi?

İktisatçıların çözümlemelerine göre, ABD'de faizlerin düşmesi ‘normal şartlarda’ risksiz yatırım olarak görülen Amerikan hazine bonolarının da getirilerinin düşmesi anlamına geliyor. Bu da yatırımcıların kârlılıklarını düşürmemek adına daha yüksek getirili fakat beraberinde riskleri da olan yükselen piyasalardaki yatırım araçlarına yönelmelerine yol açıyor. Sürecin sonucu da Türkiye gibi ülkelere sıcak para girişi demek.

ABD Başkanı Donald Trump'ın çağrıları ve Powell'ın temmuz başındaki indirim sinyali üzerinde piyasalar faizlerin düşürüleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Çoğunluk, kesintinin 25 bp’de kalacağını düşünse de başta Trump olmak üzere en az 50 baz puanlık indirim bekleyenler de az sayıda değildi. Nitekim karar sonrası Trump, sosyal medyadan tepki vermekte gecikmedi.

Trump: Powel bizi yarı yolda bıraktı

Trump“Piyasaların JayPowell ve Federal Reserve'den duymak istediği bunun uzun ve agresif bir indirim döneminin başlangıcı olduğuydu ki böylece Çin, Avrupa Birliği ve diğer dünya ülkelerine paralel bir düzeye gelinebilecekti.

Her zaman olduğu gibi Powell, bizi yarı yolda bıraktıama en azından ilk başta hiç başlamaması gereken parasal sıkılaştırmayı bitiriyor. Yine de kazanıyoruz ama Federal Reserve'den yeterince destek alamadığım kesin” yorumlarını paylaştı ve Powell’ı ‘bir kez daha’ set bir dille eleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75