Protokol imzalandı, kriz çözüldü

banner37

KAR-İŞ, öğrenci taşımacılığı protokolünün halen imzalanmaması ve geriye dönük alacaklarının ödenmemiş olması nedeniyle sabah bakanlık önünde eylem yaptı, öğleden sonra 20 maddelik protokole imza atıldı

Protokol imzalandı, kriz çözüldü

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ) arasında, 2018-2019 eğitim yılında öğrenci taşımacılığını kapsayan 20 maddelik protokol sözleşmesi imzalandı.

Taraflar arasındaki protokolün öğleden sonra imzalanmasının ardından kriz de çözülmüş oldu. Sözleşmeye, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu imza koydu. Cumhuriyet Meclisi’nde taraflar arasında yapılan toplantıda varılan uzlaşının ardından sözleşme imzalandı. Toplantıda, Maliye Bakanı Serdar Denktaş da hazır bulundu.

Kamu Araçları İşletmecileri Birliği (KAR-İŞ), öğrenci taşımacılığıyla ilgili Ocak 2018’den beri, üzerinde mutabakata vardıkları halde protokol imzalanmadığı ve üyelerine 16 aylık ödemelerin yapılmadığı gerekçeleriyle, dün sabah Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde eylem yaptı.

KAR-İŞ Başkanı, yönetim kurulu ve birlik üyeleri, sabah saatlerinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde yapılan eylemin ardından bakanlığın kapısına siyah çelenk bırakıldı.

Topaloğlu: Greve gideceğiz

Milli Eğitim Bakanlığı Müdürü Adnan Eraslan’ın protokole bir türlü imza koymadığını da savunan Topaloğlu, 16 aydır ödeneklerin ödenmediğini dile getirerek, greve gideceklerini kaydetti.

Topaloğlu, “Eğitim Bakanı ve kadrosunun sorunlarımızı giderene kadar, başlatmış olduğumuz eylemlerimizi Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul taşımacılığında bölgesel grevle devam ettireceğiz” dedi.

Eraslan: Bazı usulsüzlükler var

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müdürü Adnan Eraslan da hak edilen ücretlerin ödeneceğini ancak önceden yapılan bazı usulsüzlükler ve hak etmeden kazanç elde edenler olduğunu söyleyerek, protokole imza koymayacağını kaydetti.

Eraslan, “Protokolün 20. maddesinden dolayı protokole imza koymuyorum. Haksız kazanç elde edenler var” dedi.

Adnan Eraslan’ın bu açıklamasından sonra seslerini yükselten eylemciler, haklı ve haksızın ayrılmasını, eğer haksız kazanç elde eden varsa gereğinin yapılmasını ama geri kalan taşımacıların ödenmesi gerektiğini dile getirdi.

“Aynı taktikle oyalanıyoruz”

Bakanlık Müdürü Adnan Eraslan’ın “Bakan Meclis’te sizleri bekliyor “sözü üzerine Meclis’e giden eylemciler, burada görevli bir polisin “Meclis’te kimse olmadığını” söylemesinin ardından “3 aydan beri aynı taktikle oyalandıklarını” belirterek eylemi sonlandırdı.

Eylemciler, daha sonra bakanlık önüne dönerek kapısına siyah çelenk bıraktı.

Özyiğit: Gerekiyorsa hukuki işlem başlatılacak

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, öğleden sonra Cumhuriyet Meclisi’nde bir araya gelerek, 2018-2019 eğitim yılı öğrenci taşımacılığı ile ilgili 20 maddelik protokole imza koydu.

Cemal Özyiğit, antlaşmaya imza atmadan önce yaptığı açıklamada, anlaşmaya imza atmakta biraz geç kaldıklarını ancak bir uzlaşıya varmanın huzuru içerisinde olduklarını söyledi.

Geçmiş yıllarda yapılan bazı uygulamalarda bazı aksaklıkların tespit edildiğini, bu tespitlerin Maliye Teftiş İncelme Kurulu’nda olduğunu kaydeden Özyiğit, çıkan sonuca bağlı olarak ise gerekiyorsa hukuki işlem başlatılacağını söyledi.

Topaloğlu: Protokolün imzalanmasıyla kriz çözüldü

KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu ise protokol için görüşmelere üç ay önce başladıklarını, kaç tane öğrencinin hangi okula gittiğinin çalışmasının yapıldığını, ortaya iki taraf için de net ve şeffaf bir sonuç çıkardıklarını söyledi. Topaloğlu, Eğitim Bakanlığı ile Meclis’te yaptıkları görüşmede tekrardan protokolün imzalanması konusunda uzlaştıklarını söyledi.

Protokoldeki bazı maddelerde var olan belirsizliklerin giderildiğini ve protokole son şeklinin verilmesinin ardından imza koyduklarını ifade eden Topaloğlu, önümüzdeki hafta içerisinde resmi olmayan sonuçlara göre, kasım ayına ait kalan 20 günlük ödemenin yapılacağının öngörüldüğünü belirtti.

Yaşadıkları sıkıntıları görüşmeyle aştıklarına dikkat çeken Topaloğlu, bu sözleşmenin imzalamasıyla birlikte her iki tarafın da rahatladığını kaydetti.

Topaloğlu, “Önemli olan iki tarafın da protokole sadık kalmasıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER