Raporlara dayanan araştırma yapılmaması KKTC'deki en büyük eksiklik

banner37

Kıbrıslı Türk Dünya Bankası çalışanı Taş, Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisini Cyprus Today’e değerlendirirken, kamu politikalarına işaret etti.

banner87
Raporlara dayanan araştırma yapılmaması KKTC'deki en büyük eksiklik
banner90
banner8

Kerem HASAN

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Washington şehrinde, hükümetlere politika formülleri oluşturmada yardımcı olmak amacıyla Dünya Bankası’na raporlar hazırlayan Kıbrıslı Türk Emcet Oktay Taş, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) en büyük sorunun karar üretmede delillere (raporlara) dayanan araştırmaların yapılmaması” olduğunu vurguladı.

2011 yılından beri Dünya Bankası’nda ‘Kalkınma İktisatçısı’ olarak çalışan Gazimağusalı 32 yaşındaki Taş, Kuzey Kıbrıs ekonomisinin, hem büyüklüğü hem de dünyanın geri kalanından izole olmasından dolayı doğal olarak sınırlanmış olduğunu ancak, son yıllarda yapılan kayda değer yatırımlarla, özellikle genç insanlar için yatırım ve iş olanağı potansiyeli taşıdığını söyledi.

“Görülüyor ki bu potansiyelin kullanılması ya da geliştirilmesi için gerekli olan kamu politikaları uygulanmamakta ve hatta araştırılmamaktadır” ifadelerini kullanan Taş, “Bunun nedeni, vatandaşların günlük hayatını etkileyen kamu politikaları üzerine bilimsel araştırmaların çok kısıtlı olması. Bu adadaki eğitim kurumlarının sayısı düşünüldüğünde ironik bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

Taş, “Ben eğer durumu değiştirebilecek olsaydım, araştırma üniversiteleriyle kamu kurumları arasındaki bağı kanıtlara dayalı karar verme açısından geliştirirdim” dedi.

Taş, Türkiye’de tıp alanını kazandı ancak, bunun yerine burslu ekonomi ve uluslararası ilişkiler okumak için ABD’ye gitti ve orada master ile doktora lisanslarına sahip oldu.

KIBRIS Medya Grubu’nun da bağlı olduğu A-N Graphics Ltd çatısı altında yayınlanan Cyprus Today’e konuşan Taş, “Tüm şehirler yerine Washington’ı evrensel konuların, politikanın ve siyasetin merkezi olduğu için seçtim. Bu şehir aynı zamanda, pek çok uluslararası gelişimi ve sivil organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca ofisim, tüm gücü elinde tutan Beyaz Saray’a sadece birkaç metre uzaklıkta” dedi.

Taş, su rezervinden sanitasyona (Çevre koşullarının sağlığa elverişli duruma getirilmesi), eğitimden beslenmeye kadar oldukça geniş bir alanla ilgileniyor.

Kendi işini açıklarken Taş, “Görevim öncelikle, yoksulların ve marjinal toplulukların refahı için hükümetin kalkınma müdahalelerine yardım etmeye dayanıyor. Örneğin; Asya’da düşük kast grubu, Latin Amerika’da yerli grubu, tüm dünyadaki kadınlar ve kırsal fakirler gibi…” ifadelerini kullanıyor.

“Sahada, çalışmaktan oldukça keyif alıyorum. Politika sorunlarına dayalı verilerle birlikte ekonomik ve etnografik araştırmalar çerçevesinde yaşamlar ile insanların perspektifini anlayıp onlara yardım etmeye çalışıyoruz” diyen Taş, “Daha çok Güney Asya ve Latin Amerika’da çalıştığını söylüyor.

Taş, işinin en heyecan verici kısmının; teknik, araştırma, diyalog ve diplomatik yeteneklerin karışımıyla sağlanan yoksul ve marjinal gruplardaki somut değişiklikler olduğunu belirtiyor.

Kalkınma İktisatçısı Taş bugün, dünyanın en yoksul ülkelerinden birinde yapılmasını sağladığı kırsal altyapı raporuyla anılıyor.

Hazırladığı raporla büyük yatırımların yapılmasını beklediğini aktaran Taş; istihdam yaratılmasını, hastalıkların yayılmasının azalmasını, ailelerin harcamalarının azaltılmasını, beslenme kalitesinin artmasını ve ailelerin çocuklarına sağladığı hayat kalitesinin yükselmesini hedeflediğini de sözlerine ekliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75