Reel sektörün rahatlamasına zaman var

banner37

Türkiye’de faizler arttı, büyüme hedefleri düşürüldü, enflasyon riski göze alındı; gözler KKTC ekonomisine çevrildi, uzmanlar net konuştu:

Reel sektörün rahatlamasına zaman var

Ali ÇATAL

Türkiye’de ‘Dengelenme, disiplin, değişim’ sloganlı Orta Vadeli Program (OVP) üzerinden makro ekonomik politikaları, ilke ve hedefleri dün açıklandı.

Ülkenin büyüme hedeflerinin aşağı bazda revize edilip, enflasyon beklentilerinin yükseltilmesinin Kuzey Kıbrıs’a olası etkileri uzun zamandır merak konusuydu.

Kredi riskinin normalizasyon seviyesini gösteren Kredi Temerrüt Takası (CDS) eğrisinin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan son ve ‘rekor’ faiz artırımının da etkisiyle pozitif hareketini pekiştirici ‘büyüme hedeflerinin küçültülmesi’ kararının çıktığı son ‘Yeni Ekonomik Program’ açıklamasının ardından gözler KKTC’ye çevrildi.

KIBRIS’a konuşan ekonomi çevreleri, Türkiye’deki düzelmenin finans piyasasını rahatlatıp, TL’nin döviz kurlarıyla parite (iki ülke parasının karşılıklı değeri) makasını yakın gelecekte kapatacağı fakat bütün bunların reel sektöre yansımasının zaman alacağında hemfikir.

Uzmanlar ne dedi? Uzmanlar ne dedi? Uzmanlar ne dedi?

Yatırım Uzmanı ve Varlık Yöneticisi Serkan Dönmez:

“OVP ile ilgi toplantı ve açıklamalar bir yana, OVP’nin neden önemli olduğunu ve nelere bakmamız gerektiğini anlamak adına öncelikle ağustos periyodunda yaşadığımız finansal türbülansa bizi neyin taşıdığına değinip, türbülans sonrasında alına parasal önlemlere, OVP’nin önemine ve nelere bakacağımıza değinelim.

Hatırlanacağı üzere bizi türbülansa taşıyan ana makro ekonomik etken, Türkiye’de ‘büyüme mi enflasyon mu?’ tercihinde uzun zamandır büyüme tarafının seçilmesi ve bu seçimin yan etkisi olarak da sınırları zorlayanlar cari açık, borçlanma ve tabiî ki enflasyonla karşı karşıya kalan Türkiye ekonomisi. Bu etkenler bizi türbülansa taşırken, Türkiye’de söz konusu bu türbülanstan sonra ne yapıldığına da bakalım…

Önce yangını söndürecek ve finansal piyasayı dengeleyecek önlemlerin ardında, TCMB’nin de piyasaya gelerek ciddi bir faiz artışıyla hem fiyat istikrarı hem de özellikle ‘TL’nin gücünü artırma adına’ finansal istikrar tarafında sağlam bir duruş sergilediğini gördük. Peki bunlar bize ne sağladı? Ekonomimizin en önemli ve öncelikli sorununu teşkil eden ‘dış kaynak imkanlarının yaratılması’ ve ‘maliyetlerin normalleştirilmesi’ konusunda pozitif bir eğilime neden oldu ki CDS de zaten ‘göreceli pozitif hareket’ teyit ediyor. Bu yeterli mi ve şimdi neye ihtiyaç var? İşte bunlarının cevaplarını da OVP’de bulacağız.

Peki OVP’de nelere bakmak gerekecek? TCMB, fiyat istikrarını sağlamak adına sıkı bir para politikası duruşu sergilerken, maliye politikasının bu noktada para politikasına dengeleyici mi yoksa bunu destekleyici mi olacağını, OVP detaylarından görmek mümkün olacak. Buradaki büyüme tahminleri, bu açıdan önemli. Türkiye’yi ve dolayısıyla bizi bu noktaya getiren unsurun ‘büyüme tercihi’ olduğunu ve bunun artık tercih edilemeyeceğini göz ününe alırsak, maliye politikasının da sıkı bir duruş ile açıklanmasını beklerim. Bu yönde bir duruş görecek olursak, bir süre sonra döviz piyasasının rahatlıkla normalleşeceğini ve faizlerin de yeniden düşeceğini söyleyebiliriz. Tabiî ki bu düzelme patikasının 6-9 ay olacağını ve finans piyasasındaki bu düzelmenin, reel sektöre daha geç yansıyacağını da unutmamak gerekir”

Albank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Melih Karavelioğlu:

“Türkiye’de açıklanan, eski adıyla Orta Vadeli Program yeni adıyla Yeni Ekonomi Planı, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin/sıkıntının kabul edilmesi ve önlem alınmaya başlaması açısından önemli buluyorum. Yeni Ekonomi Planı’nın kendi içerisinde dengeli ve mevcut ekonomik konjonktüre uyumlu bir genel çerçeve çizdiğini söyleyebiliriz.

Şöyle ki, ekonomik gerçekleşmelerin kabul edilmesi ve planda TCMB beklentilerinin revize edilerek büyüme tahminlerinin düşük, enflasyon tahminlerinin ise yüksek tutulması olumlu bir gelişme. Büyüme tahmini 2018 için yüzde 3,8, 2019 için ise yüzde 2,3 şeklinde; enflasyon hedefleriyse 2018 yılsonunda yüzde 20,8 ve 2019 yılında yüzde 15,9 olarak yer almış. Sanırım piyasa genelinde yanıt bulmayan nokta ise bütçe açığına dair doyurucu bir stratejinin sunulmaması. Tasarruf bağlamında yeterli adımların atılmadığını, bu konunun yeterince somutlaştırılmadığını düşünüyorum. Genel itibarıyla ortaya, yaklaşımları somut bir şekilde tanımlamayan bir plan konduğunu görüyoruz. Yuvarlak ifadelerle, hedeflerin tanımlandığı fakat atılacak adımların netleştirilmediği bir YEP’ten bahsediyoruz.

Esasen, YEP’in piyasa tarafından nasıl algılandığını USDTRY kurundaki tepkiye bakarak algılayabiliyoruz. Konuşma öncesi 6,13’lere seviyesine kadar çekilen USD/TRY’nin, konuşmanın sonuna doğru 6,30 seviyelerine kadar çıktığını, sonrasında ise 6,38’lere kadar fiyatlamalar geçtiğini görmekteyiz. Özellikle dolar endeksinin 94 seviyesini test ettiği günde, kur hareketini yorumlayarak önümüzdeki 3 yıllık makroekonomik yol haritasını ortaya koyan YEP’in tam anlamı ile piyasa beklentilerini karşılamadığını söyleyebiliriz.

YEP’in ülkemize ve bize olası etkisine bakacak olursak, maalesef çok olumlu olamıyorum.  Zor günlerden geçiyoruz. 2018, kur ve faiz şoklarını yaşadığımız kaybedilen bir yıl olacak. 2019’u ise kemerlerin sıkıldığı bir yıl olarak görüyorum. Uzun zamandır söylediğimiz yüksek faiz, yüksek enflasyon dönemine girdik. Mevduat sahipleri mevduatlarına daha yüksek faiz alırken, kredi kullananlar daha yüksek faiz ödemek durumunda kalacak. Ekonominin daraldığı, işsizliğin arttığı, çalışanların fakirleştiği bu süreçte talep düşüşü, şirket karlarında azalma, bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların artması ve GSMH’nin hızlı bir şekilde daralması beklenir. Bu olumsuz etkinin hafifletilmesi için yapısal reformların hızla hayata geçirilerek Türkiye’den gelecek reform destek paketlerinden faydalanarak çalışanların alım gücünü arttırıcı önlemlerle ekonominin aşırı daralmasının önüne geçmemiz gerekir.”

Neler yaşanmıştı?

Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, geride bıraktığımız hafta yaptığı toplantıda, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini ‘fiyat istikrarını desteklemek amacıyla’ beklentilerin üst bandında ve hem de faiz kararından sadece birkaç saat önce Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faizlerin düşürülmesi gerektiği’ söylemine rağmen tam ‘625 baz puan’ ile rekor seviyesinde arttırarak güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmış, çok tartışılan söz konusu bu karar sonrası TL değer kazanmıştı.

TCMB’nin bu eyleminin üzerine gözlerin kendisine çevrildiği TC Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da ‘Yeni Ekonomik Program’ açıklamasını dün itibarıyla yapmış ve ‘büyüme tahminlerinin düşürülüp enflasyonun yükseltildiği’ bir paketi kamuoyuyla paylaşmıştı. Buna göre 2018 enflasyon tahmini yüzde 7'den yüzde 20,8'e, 2019 yüzde 6'dan yüzde 15,9'a, 2020 enflasyon hedefi ise yüzde 5'ten yüzde 9,8'e yükseltildi. 2018 bütçe açığı/GSYH hedefi yüzde 1,9'da kalırken, 2019 hedefi de yüzde 1,9'dan yüzde 1,8'e düşürüldü; 2020 için ise yüzde 1,6'dan yüzde 1,9'a yükseltildi. 2021’e yönelik hedefse yüzde 1,7 oldu. Faiz dışı fazla/GSYH tahmini, 2019 için yüzde 0,8 ve 2020 için de yüzde 1 olurken; 2018 cari açık/GSYH tahminiyse yüzde 4,3'ten yüzde 4,7'ye yükseltildi. 2019 hedefi yüzde 4,1'den 3,3'e, 2020 de yüzde 3,9'dan 2,7'ye düşürüldü. Yeni Ekonomi Program'da işsizlik oranı hedefleriyse 2018 için yüzde 11,3; 2019 için yüzde 12,1; 2020 için yüzde 11,9 ve 2021 için de yüzde 10,8 şeklinde oluştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER