Rekabet edebilirlik gücümüz artacak

banner37

KTSO Başkanı Candan Avunduk, Kovid-19 salgını döneminde ve Türkiye-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında sanayicilere yapılacak navlun desteğini yorumladı:

Rekabet edebilirlik gücümüz artacak
banner99

“ABAD HAKSIZ REKABET DOĞURDU”… Candan Avunduk, ABAD tarafından 1994 yılında alınan kararlar sonrasında, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin haksız ambargolara maruz kaldığını kaydederken; bu durumun da Kıbrıslı Türk sanayicileri tarafından üretilen ürünlerin ihracında ‘ek maliyetler’ doğurduğunu söyledi. Avunduk, bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşullarının ise sanayicilerin ihracat ve üretim kapasitelerinin yanı sıra uluslararası ihalelere katılımını doğrudan ve olumsuz yönde etkilediği bilgisini verdi.

“İHRACAT DAHA DA ÖNEM KAZANDI”… Candan Avunduk, içerisinden geçtiğimiz Kovid-19 salgını sürecinde, turizm ve yükseköğrenim gelirlerinin ‘ürkütücü oranda’ düştüğü bir ortamda, ihracatı geliştirerek ülkeye döviz getirebilmenin ‘her zamankinden büyük’ bir önem arz ettiği gerçeğine parmak basarken; “Bu bağlamda, Sanayi Odası olarak, yerli üretimin ve ihracatın, bu zor dönemlerde üzerinde yoğunlaşılması gereken en önemli konular arasında olduğunu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.

“GÜMRÜK DESTEĞİ DE ELZEM”… Candan Avunduk, ihracat konusunda ‘genel kanının aksine’ çok derin bir sorunumuzun olmadığını da kaydederken, en büyük sıkıntılarının ‘rekabet edememek’ olduğunu söyledi. “Ülkemizde üretilen bir ürün, yurt dışındaki bir ülkeye gittiğinde, yüzde 10’luk bir ‘gümrük duvarıyla’ karşılaşıyor” ifadelerini kullanan Avunduk, navlun desteğine ek mahiyetinde getirilecek ‘gümrük desteği’nin de ülke sanayicisinin rekabet gücüne ciddi bir kuvvet çarpanı oluşturacağını kaydetti.

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk, Kalite Belgesi, Fuar, Pazarlama ve Navlun Hibe Destek Programı kapsamında ilk etapta yapılacak 4 milyon TL tutarındaki katkı hakkında konuştu.

   KKTC’ye uygulanan ambargolar nedeniyle, ticarette ve özellikle ihracatta yaşanan dezavantajlı durumu telafi etmek amacıyla ve Türkiye Cumhuriyeti-KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında sanayi ürünü ihracatına verilen navlun desteğinin, Kıbrıslı Türk sanayicisini memnun ettiğini söyleyen Avunduk,  “Navlun ve gümrük desteği, ihracatın can suyudur” ifadelerini kullandı.

   Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) 1994 yılında aldığı kararlar sonrasında, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen ürünlerin haksız ambargolara maruz kaldığını kaydeden Avunduk, bu durumun da Kıbrıslı Türk sanayicileri tarafından üretilen ürünlerin ihracında ‘ek maliyetler’ doğurduğunu söyledi.

   Avunduk, bu bağlamda ortaya çıkan haksız rekabet koşullarının ise sanayicilerin ihracat ve üretim kapasitelerinin yanı sıra uluslararası ihalelere katılımını da doğrudan ve olumsuz yönde etkilediği bilgisini verirken; Türkiye ile KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında verilecek navlun ve gümrük desteğinin, Kuzey Kıbrıs ihracatının sürdürülebilir bir yapıda devam ettirilmesi açısından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

   “İhracat yapan sanayicilerimiz, söz konusu desteklere göre maliyetlerini hesaplamakta, faaliyetlerini planlamaktadır” şeklinde konuşan Avunduk, bir süredir destek ödemelerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle sanayicilerin yaşadığı maddi sıkıntılar sonucunda personel azaltmak zorunda kalındığına hatta yeni ihracat imkanlarından yararlanılamadığına dikkat çekti.

   İçerisinden geçtiğimiz yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, turizm ve yükseköğrenim gelirlerinin ‘ürkütücü oranda’ düştüğü bir ortamda, ihracatı geliştirerek ülkeye döviz getirebilmenin ‘her zamankinden büyük’ bir önem arz ettiği gerçeğine parmak basan Avunduk, “Bu bağlamda, Sanayi Odası olarak, yerli üretimin ve ihracatın, bu zor dönemlerde üzerinde yoğunlaşılması gereken en önemli konular arasında olduğunu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.

   Avunduk, odanın ihracatçı üyeleriyle, söz konusu desteklerin ödenmesi konusunda bir süredir girişimlerde bulunulduğu bilgisini de verirken; Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile gerçekleştirilen toplantıda bu konunun KTSO tarafından gündeme getirildiğini ve Oktay’ın da konuya hassasiyet ve destek göstererek, Kıbrıslı Türk sanayicisi için moral ve motivasyon sağladığını kaydetti.

   “Bunun birlikte, KKTC Başbakanlığı desteği ile 4 milyon TL’lik bir ödeme yapılacağı bilgisini de memnuniyetle karşılıyoruz” şeklinde konuşan Avunduk, bu kapsamda, sanayicilerin geriye kalan navlun desteği alacaklarının tamamlanması yönünde gerekli girişimlerin de Başbakanlık tarafından başlatıldığını söyledi.

   Avunduk, ayrıca, ödemenin bahse konu geriye kalan kısmının da en kısa sürede ödeneceğinin bilgisini de aldıklarını ve söz konusu süreci yakından takip edeceklerini de ifade etti.

   “Üyelerimizle yaptığımız istişarelerde gündeme geldiği üzere, navlun ve gümrük desteklerinin devam etmesi, istihdamın artırılmasını, yeni girişimcilerin ihracata yönelmesini,  yeni ihraç ürünlerimizin oluşmasını ve daha önce ihracat yapamadığımız ülkelere ürün gönderilmesini sağlayacaktır” diyen Avunduk, sanayi sektörüne verilen navlun ve gümrük vergisi desteğinin, ihracatın sürdürülebilir bir yapıda geliştirilmesi, istihdamın arttırılması ve devamı için ‘can suyu’ olduğunu vurguladı.

“Gümrük duvarı yıkılmalı”

   Candan Avunduk, ihracat konusunda ‘genel kanının aksine’ çok derin bir sorunumuzun olmadığını da kaydederken, en büyük sıkıntılarının ‘rekabet edememek’ olduğunu söyledi.

   “Ülkemizde üretilen bir ürün, yurt dışındaki bir ülkeye gittiğinde, yüzde 10’luk bir ‘gümrük duvarıyla’ karşılaşıyor” ifadelerini kullanan Avunduk, yurt dışında ciddi bir pazarımızın olduğunu fakat mevcut haksız rekabet koşullarının, ellerini güçsüzleştirdiğini belirtti.

   Avunduk, navlun desteğine ek mahiyetinde getirilecek ‘gümrük desteği’nin de ülke sanayicisinin rekabet gücüne ciddi bir kuvvet çarpanı oluşturacağını kaydetti.

   Tekstil üzerine faaliyet yürüten bir üyelerinin, normal koşullarda 220 olan çalışan sayısının, Kovid-19 salgını periyodunda 60’a düştüğünü lakin söz konusu navlun desteğinin ardından 170’e çıkacağı haberini aldıklarını da aktaran Avunduk, navlun desteğinin ‘istihdam sürekliliği’ üzerine de olumlu etkisinin olduğuna dikkat çekti.

   Bir başka üyelerinin, rekabet edebilirlikteki geriliğimiz nedeniyle ‘altından kalkabilecek potansiyele sahip olduğu halde’ pek çok ihaleye giremediğini fakat navlun desteklerinin ardından “Artık ASELSAN’ın ihalesine dahi girebilirim” demeye başladığı bilgisini de veren Avunduk, ilgili desteğin olumlu etkilerine dikkat çekti.

   Avustralya’ya ihracat yapan ve Melbourne Tenis Turnuvası’nın çevre düzenlemesini ve mozaik işlerini bile üstlenen bir başka üyelerinin de olduğunu kaydeden Avunduk, ihracat ve pazar sıkıntımızın olmadığını; tek ve en derin problemin ‘rekabet edememek’ olduğunu yineledi.

Tatar talimatı verdi

   KKTC’ye uygulanan ambargolar nedeniyle ticarette ve özellikle ihracatta yaşanan dezavantajlı durumu telafi etmek amacıyla, Türkiye–KKTC İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması kapsamında sanayi ürünü ihracatına verilecek navlun desteği hakkında Başbakanlık Basın Ofisi’nden de bir açıklama yapılmıştı.

   Açıklamada, Kovid-19 salgınının tüm dünyada çok hızlı bir biçimde yayılması nedeniyle salgının sağlık krizi yapısından küresel bir ekonomik krize dönüştüğüne ve bu süreçte birçok sektör gibi ihracat yapan firmanın da zorluklar yaşadığına dikkat çekilmişti.

   Bahse konu açıklamada, ayrıca, Başbakan Ersin Tatar’ın, 4 milyon TL tutarındaki ‘ilk etap’ kaynak aktarımı hususunda, ilgili bakanlıklara talimat verdiği bilgisi de kamuoyuna duyurulmuştu.

   Söz konusu açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı:

   “Bu dönemde ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızı rahatlatma ve salgın sonrasındaki dönemde de faaliyetlerini sürdürmelerini teminen, Başbakan Ersin Tatar’ın girişimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse etmekte olduğu Kalite Belgesi, Fuar, Pazarlama ve Navlun Hibe Destek Programı hazırlıkları tamamlanmış olup, 2020 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasında yer alan ilk etapta toplam 4 milyon TL kaynak aktarımının gerçekleşmesi ve ödemelerin hızla yapılması için Başbakan Ersin Tatar, ilgili Bakanlıklara talimatını vermiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75