banner6

Rumlar, kuzeyden ilaç ve yün alıyor

banner37

Lokmacı Barikatı’ndan her gün kuzeye geçen onlarca Kıbrıslı Rum, Arasta başta olmak üzere Surlariçi esnafından alışveriş yapıyor… Kıbrıslı Rumlar, bazı ürünlerde kuzeyi daha ucuz buluyor.

Rumlar, kuzeyden ilaç ve yün alıyor
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Lefkoşa Surlariçi bölgesinde bulunan Lokmacı Barikatı’ndan kuzeye her gün onlarca turist ve Kıbrıslı Rum geçiyor.

Kıbrıslı Rumların kimisi kuzeye geçmekteki amaçlarının gezmek olduğunu belirtirken, kimisi de özellikle sürekli kullandığı ilaçları almak için eczanelere gittiklerini söyledi.

Kıbrıslı Rumlar, ülkemize ilaçların Türkiye’den geldiği için ucuz olduğunu ifade ederek “Biz Euro ödeniyoruz. Euro’nun TL karşısında daha yüksek rakamlara sahip olması, elimizdeki para değerini artırıyor. Türkiye’den kuzeye ilaç fiyatları TL cinsinden olduğundan daha ucuz oluyor. Biz de ilaçlarımızı almak için kuzeye geçiyoruz” dedi.

En ilginç bilgi ise, birçok Kıbrıslı Rum’un yün iplik alışverişini kuzeyden yapmayı tercih etmesi oldu. Kıbrıslı Rumlar, örneğin güneyde 5 Euro’ya aldıkları yünün fiyatının, kuzeyde 2 Euro olduğunu belirtti.

Rumlar, “kuzey daha ucuz” diyor

Arasta bölgesini ziyaretimizde, Lokmacı Sınır Kapısı’ndan geçen Kıbrıslı Rumlarla röportaj yaptık… Kıbrıslı Rumlara kuzeye geçtiklerinde alışveriş yapıp, yapmadıklarını; fiyatlar konusundaki fikirlerini sorduk… Birçok Kıbrıslı Rum, sorumuzu yanıtladı ancak soyadını vermek istemedi, fotoğraf çektirmedi.

Görüştüğümüz Kıbrıslı Rumların ortak görüşü, Kuzey Kıbrıs’taki markalar haricindeki birçok ürünün Güney Kıbrıs’tan daha ucuz olduğu şeklinde. Bu ürünlerin neler olduğunu sorduğumuzda ise giyim, ayakkabı, yün, elbise, çarşaf gibi ürünleri saydılar.

Yemek fiyatları güneyle aynıymış

Lokmacı’dan kuzeye geçen Kıbrıslı Rumlar, sadece alışveriş değil, gezmek için de Lefkoşa Surlariçi’ne geliyor.

Kıbrıslı Rumlar, kuzeye geçtiklerinde mutlaka Büyükhan’da kahve içtiklerini belirtiyor. Yemek fiyatlarının neredeyse Güney Kıbrıs’la aynı olduğuna dikkat çeken Kıbrıslı Rumlar, çok sıklıkla olmasa da kuzeyde yemek yediklerini ifade ediyor.

Kıbrıslı Rumlar ne dedi?

Petrou çifti: Kuzeye özellikle yün almaya geliyoruz. Güneye göre yün fiyatları çok uyguna geliyor. Örneğin güneyde 5 Euro’ya aldığımız yünü, kuzeyde 2 Euro’ya alabiliyoruz. Çoğu zaman giyim alışverişlerimizi de buradan yapıyoruz. Orijinal marka satın almıyoruz çünkü hem fiyatları güneyle neredeyse aynı, hem de marka satın alırsan güneye geçeceğimiz zaman sıkıntı yaşayabiliyoruz. Buraya geldiğimizde muhakkak bir yerlerde oturup lahmacun da yiyoruz.

Rebeka: Çoğu zaman yün, elbise, çarşaf, ayakkabı alıyoruz. Bu ürünleri kuzeyden almamızın nedeni çok daha ucuz olmasından dolayıdır. Büyük Han’da yemek yiyip, kahve içiyoruz. Yemek fiyatları neredeyse güneyle aynıdır. Burada Kıbrıslı Türk arkadaşlarımız da var, onlarla vakit geçiriyoruz. Burada insanların bize olan tavırlarından memnunuz. Burada insanlar çok sıcakkanlıdır.

Melani: Kuzeyden artık sadece yün alıyoruz. Arada sırada kıyafetlerimizi de buradan alıyoruz. Eskiden buradan daha çok alışveriş yapabiliyorduk fakat şimdi gümrük kontrollerinden dolayı çok fazla alışveriş yapamıyoruz. Marka kıyafet almayı tercih etmiyoruz. İlaçların fiyatı da kuzeyde daha uygundur. Buraya geldiğimizde Büyük Han’da muhakkak kahve içeriz.

Filaktis Hristou: Marka ürünler dışında kuzey, güneye oranla çok daha ucuz. İlaçlarımızı her zaman kuzeyden alıyoruz. İlaçlar Türkiye’den geldiği için daha ucuz. Yemek fiyatları neredeyse aynı. Yemek ve alkol fiyatları da güneyle neredeyse aynı. Fakat ilaçlar ve kıyafetler kuzeyde çok daha ucuz.

Stavros Theodoro: Ayakkabılarımı ve kıyafetlerimi kuzeyden almayı tercih ediyorum. Bu ürünler kuzeyde çok daha ucuz. Özellikle indirim zamanlarında kuzeyden alışveriş yapıyorum. Kuzeyde yemek yemeyi çok fazla tercih etmiyorum. Bir yemeğin fiyatı Euro’ya çevrilirken Türk Lirası karşılığı olan rakam uygulanmıyor. Bizlere daha pahalı satış yapıyorlar.

Nikos: Kuzeye ilaç ve meyve satın almak için geliyorum. Güneydeki fiyatları düşündüğümüz zaman kuzey bize çok uygun geliyor. Yemek fiyatları neredeyse aynı olduğu için burada yemek yemeyi çok tercih etmiyorum. Marka kıyafetler dışında kıyafetlerin fiyatı da uygundur.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 09:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104