Rumlara 1.43 milyar tazminat

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkin bir şekilde çalıştığını vurgulayarak, 2006’dan bugüne komisyona yapılan 6 bin 409 başvurudan bin 86’sını sonuçlandırdıklarını söyledi

Rumlara 1.43 milyar tazminat
  • 25 Şubat 2018, Pazar 10:44

Tünay MERTEKCİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarındaki taşınmaz mallar üzerinde iddia edilen haklar üzerinde değerlendirme yapmak ve bunun sonucunda mal iadesi veya tazminata ilişkin bağlayıcı kararlar vermek amacıyla 2006 yılında kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK), etkin bir şekilde işliyor.

Kuzey Kıbrıs'ta bulunan mallarla ilgili talepler için etkin bir iç hukuk yolu oluşturan TMK’ya 2006’dan bugüne 6 bin 409 başvuru yapıldı. Bu başvuruların bin 59’u sulh yoluyla, 27’si ise duruşma yoluyla sonuçlandırıldı.

Sulh yoluyla sonuçlandırılan bin 59 başvurudan 867’i tazminat, 3’ü iade, 1’i çözümden sonra iade, 6’sı tazminat ve iade, 2’si takas ve tazminat, 5’i de 13/2008 sayılı yasa kapsamında çözüme kavuşturuldu. Duruşma yoluyla sonuçlandırılan 27 başvurunun 23’ü tazminat, 3’ü ret, 1’i de kısmı iade kararıyla sonlandı.

Tazminat ödenmesi kararı verilen 898 başvuru için ödenecek ve/veya ödenen tazminat miktarı ise verilen 898 başvuru için ödenecek ve/veya ödenen tazminat miktarı ise 269 milyon 874 bin 251 sterlin, bugünkü kurla yaklaşık 1.43 milyar Türk Lirası.

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkin çalıştığını ortaya koyan bu rakamlar incelendiğinde 175 başvurunun geri çekilmiş olması dikkat çekiyor.

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, Rum Yönetimi’nin kuzeyde daha fazla mal satılmaması amacıyla Güney Kıbrıs’ta bir karar alındığını, bunun da başvuruların geri çekilmesinde etkili olduğunu söyledi. Erkmen, davaların geri çekilmesinin nedeninin, ya kişinin mal sahipliğini ispat edememesinden ya verilen teklifi az gördüğünden ya da tekliften memnun olmadığından kaynaklandığını da kaydetti.

Kıbrıs zirvesinin gerçekleştiği Crans- Montana’daki liderler görüşmesi sonrası Maraş’taki otel sahiplerinin 15’inin TMK’ya yaptıkları müracaatlarını geri çektiğini vurgulayan Erkmen, geriye 16 otel kaldığını belirtti.

Erkmen, bunların beş tanesinin 13/2008 yasası altında Kıbrıslı Türkler tarafından satın alındığını ifade ederek diğerlerinin halen değerlendirme safhasında olduğunu söyledi.

Erkmen, komisyona toplam 16 otelin müracaatı bulunduğunu yineleyerek “Kıbrıslı Rumlar bir ara Kuzey Kıbrıs’ta 166 otel var dedi. 166’sını biz inceledik, 166 otelin 133’ü Rum toprağı üzerindedir. Yani bunlar Rum toprağı üzerinde inşa edilmiştir” dedi. Geriye kalanları Kıbrıslı Türklerin, Türk toprağı üzerine inşa edildiğini ifade eden Erkmen, bu otellerin büyüklü küçüklü olduğunu kaydetti.

Erkmen, toprak konusunda en tartışmalı ilçe olan Güzelyurt’ta 48 bin dönümlük arazi için 365 kişinin müracaat ettiğini, 51’inin çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

“Kıbrıslı Rumlar, kuzeydeki mallarını ipotek gösterip, güneyden kredi alıyor”

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, 175 başvurunun geri çekilmesindeki esas nedenin Rum tarafının aldığı tedbirler olduğunu ifade etti.

Ayfer Said Erkmen, “Rum tarafı birkaç ay önce Bakanlar Kurulu’nda bir karar geçirdi. Bu karar iki maddeden oluşuyor. Maddelerden birinde, Kıbrıslı Rum’un kuzeydeki malını ipotek göstererek, güneydeki herhangi bir bankadan kredi alabilmesi sağlandı. Zaten bize gelen Rumlar hep para için geliyor. Maddi sıkışıklıkları var” dedi. Erkmen, Rumlar’ın kuzeye uzman göndererek, arsalarının veya mallarının değerini ölçtürdüklerini, emlakçılara sorduklarını belirterek Kıbrıslı Rumlar’ın kuzeydeki mallarını ipotek göstererek, güneydeki bankalardan kredi aldığını ifade etti.

“Rumlar, kuzeydeki mallarını Rum’a satabiliyor”

Rum Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlardan diğerinin ise, bir Kıbrıslı Rum’un, kuzeydeki malı bulunan başka bir Rum’a ait malı satın alabilmesine olanak sağlamak olduğunu söyleyen Erkmen, Rum Yönetimi’nin bu transferden para almadığını, işlem için tapuya gittiklerini ve devir yapıldığını belirtti.

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, bu devir işlemini kendilerinin göremediğine dikkat çekti.

Devir işleminin Rum tapusuna işlendiğine vurgu yapan Erkmen, “Bizim tapuda hâlâ eski mal sahibi Rum’un adı görünür” dedi. Söz konusu malı satın alan Rumların kendilerine müracaat yapmadığını belirten Erkmen, ülkemiz yasalarında tanımın “1974 mal sahibi veya onun yasal mirasçısı” olduğunu dile getirdi.

Erkmen, Rumların kuzeyden mal satın aldığı zaman, Demopoulos Kararı’na göre kapsamlı çözümü bekleyeceklerini söyleyerek Rum Yönetimi’nin, kuzeyde daha fazla mal satılmaması adına böyle bir tedbir aldığını kaydetti. Erkmen, geri çekilen 175 dosyanın içerisinde bu durumun da etkili olduğunu ifade etti.

TMK’nın yıllık bütçesi 75 milyon TL

Ayfer Said Erkmen, Türkiye tarafından finanse edilen ülkemiz hükümeti tarafından da her yıl TMK’ya 75 milyon TL’lik bütçe ayrıldığını belirtti.

Tazminat ödemelerinin belirli aralıklarla yapıldığını söyleyen Erkmen, 75 milyon Türk Lirası’nın, senelik 12-13 milyon sterline denk geldiğini ifade etti. Erkmen, her bir tazminatın 5 ile 8 milyon sterlin arasında değişen bir miktarı bulunduğuna dikkat çekerek kendilerine verilen bütçenin çok az bir miktar olduğuna dikkat çekti.

“TMK hiçbir zaman etkinliğini kaybetmedi”

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun işlevini yitirdiği ve çöktüğüyle ilgili iddiaların doğru olmadığını belirten Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, “TMK, hiçbir zaman etkinliğini kaybetmedi. Ödemeler ile TMK’nın etkinliği iki ayrı şekilde irdelenmelidir” dedi. Erkmen, ödeme sorumluluğunun davalı hükümete ait olduğunu söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) dahi TMK’nın etkinliğini, Ioannu, Loizo ve Melekrau davasında onadığına dikkat çeken Erkmen, “AİHM, TMK’nın etkinliğini tasvip etmiş ve bu etkinlik AİHM tarafından onanmıştır” dedi. Erkmen, bakıldığı zaman 2006’dan başlayarak birçok dava çözdüklerini ifade etti.

“Bizim etkinliğimiz devam eder” diyen Erkmen, kendilerinin görevlerini yaptıklarını fakat tazminat ödemelerinin Türkiye’ye ait olduğunu ifade etti.

Erkmen, Demopoulos kararının 2010’da alındığını anımsatarak bu kararda, “herkes TMK’ya müracaat edecek, iç hukuk yolunu tüketecek, yani bizi ve ondan sonra AİHM’ne gelecekler” dendiğini ifade etti.

Erkmen, “Bu da nasıl olur? Uluslararası ilişki olarak önce bize biri müracaat eder. Ondan sonra biz bir zaptı dava yaparız” dedi. Erkmen, zaptı davada iki tarafın kendilerinin gözetiminde bir araya geldiğini ve fiyat üzerinde pazarlık yaptıklarını dile getirdi.

“Davalar komplike olmaya başladı”

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, Komisyona yapılan başvuruların yıllar içerisinde azalma gösterdiğini ifade ederek davaların komplike olmaya başladığını kaydetti.

Çocukların, torunların artık duruma müdahil olduğunu belirten Erkmen, isim hatası, tapu hatası gibi birçok sorunun bulunduğuna vurgu yaptı. Aynı konuya sekiz kişinin müracaat ettiği dava bulunduğunu söyleyen Erkmen, bunları ayıklamanın zor ve komplike olduğunu ifade etti.

“Davalı İçişleri Bakanlığı’dır”

TMK’ya yapılan başvurularda davalı tarafından İçişleri Bakanlığı olduğunu söyleyen Erkmen, anlaşma sağlanamaması durumunda duruşma talep edildiğini belirtti.

Duruşma talep ettiklerinde kendilerinin devreye girdiğinden söz eden Erkmen, bütün dokümanları ve şahitleri dinlediklerini, durumun aynen mahkeme gibi olduğunu söyledi. Erkmen, şahitleri ve benzeri unsurları dinledikten sonra yapılan savunmalar hakkında değerlendirme yapıp, karar ürettiklerini belirtti.

TMK’nın yedi kişiden oluştuğunu ifade eden Erkmen, 7 kişiden 2’sinin yabancı olduğunu kaydetti.

Müracaat sahibinin, kendilerinin aldığı kararı beğenmemesi durumunda ise, Yüksek Mahkeme’ye başvurduğunu anlatan Erkmen, Savcılığın da kendilerinin kararını beğenmeyebileceğini ve kendilerini de Yüksek Mahkeme’ye yollayabileceğini belirtti. Erkmen, Yüksek Mahkeme’nin içerik yönünden değil daha çok, usul yönünden davayı incelediğini ifade etti.

Müracaat sahibinin Yüksek Mahkeme’nin kararını da beğenmemesi durumunda da, AİHM’ne gittiğini dile getiren Erkmen, iç hukuk yolunun Yüksek Mahkeme’ye kadar olduğunu belirtti. AİHM’in final kararı verdiğine dikkat çeken Erkmen, şimdiye kadar AİHM’e birçok davanın gittiğini ancak hep TMK’yı haklı bulduğunu ifade etti.

Erkmen, son İoannu davasında, “İoannu’ya iç hukuku tüketmen lazım denildi, fakat bu gitmiş hastaneden belge almış, ben strese girdim, psikolojim bozuldu diye ağlamış, sızlamış mahkemede. Avukatı da aynısını söylemiş” dedi.

Mahkemenin İoannu için 7 bin Euro manevi tazminat, 6 bin 300 Euro da masraf kestiğini ifade eden Erkmen, ödemeyi Türkiye’nin yapacağını söyledi. Erkmen, AİHM’e giden davalardan Türkiye’nin sorumlu olduğunu belirtti.

İoanna davasında, talebin 2 milyon sterlin olduğunu kaydeden Erkmen, bazen fiyat konusunun da abartıldığını çünkü avukatların da komisyon aldığı için bu durumun işlerine geldiğini söyledi. 100 bin liralık mala bazen 300 bin lira istenildiğini bildiren Erkmen, bazı avukatların komisyonunun yüzde 5 ya da yüzde 10 civarında olduğunu ifade etti.

“Kendimize ait bir bütçe olmalı”

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, en büyük dertlerinin kendilerine ait bir bütçeleri bulunmadığını, bütçenin İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu ifade ederek “Biz onların insafına kalmış haldeyiz” dedi. Kendi yönetimlerinde ayrı bir bütçe istediklerini belirten Erkmen, her hangi bir ihtiyaçları bulunduğu zaman sürekli İçişleri Bakanlığı’ndan talepte bulunduklarını kaydetti.

Makam arabalarının da bulunmadığına vurgu yapan Erkmen, “Bir sürü davetim var. Örneğin Girne’ye kolordu komutanına, kaymakamlıklara gidiyorum. Lefke’den, Mağusa’dan davetler gelir fakat gidemiyorum. Makam aracı şart. Hangi birine kendi arabamla gideyim?” dedi.

Erkmen, “Ben kendi cebimden mi ödeyeceğim tüm bunları?” şeklinde konuştu.

“Şerefiye Vergisi bir an önce getirilmeli”

Yeni hükümetten Şerefiye Vergisi’nin, katkı payı yasasının bir an önce geçirmesini beklediğini kaydeden Erkmen, Rum mallarına kaynak yaratmak istenmesi durumunda bu verginin geçmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası pürüz üzerinden kalktığı zaman Rum mallarının değerinin 2-3 misli arttığına dikkat çeken Erkmen, “Bugün Türk malı arsa 200 bin liraysa yanındaki Rum malı arsa 50 bin liradır” dedi.

Rum mal sahibinin ödenmesi halinde, Avrupa hukukuna uygun olarak uluslararası pürüzün arsa üzerinden kaldırıldığına dikkat çeken Erkmen, “Dolayısıyla nemalanıyor ve değer artışı oluyor” şeklinde konuştu.

Şerefiye Vergisi’nin bir an önce geçmesi gerektiğine dikkat çeken Erkmen, kendisinin konuyla ilgili toplantılara katıldığını, yüzde 15 ile 20 civarında bir Şerefiye Vergisi’nin alınması istendiğini kaydetti.

Türkiye’nin bu yasanın geçmesini istediğini söyleyen Erkmen, geçmiş hükümetin oy kaygısından dolayı bu yasayı geçirmediğini ifade etti. Erkmen, “Halbuki bu dünyanın her yerinde geçerlidir. Bir köprü cadde açılır yanındaki bütün arsalar değer kazanır, onlardan vergi alınır. Türkiye’de bu vergi yüzde 60’dır. Artışın yüzde 60’ını alırlar fakat bizde hiç böyle bir şey yok” dedi.

“Rumları ne kadar ödersek, kuzeydeki hakları o kadar azalır”

Türkiye’nin önerisine de dikkat çeken Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, özel amaçlı bir şirketin, bu nemalanmış Rum malları üzerinde oturan kişilere, bu vergiyi ödemesi için uzun vade kredi açabileceğini kaydetti.

Yerel bankaların da buna ortak olabileceğini söyleyen Erkmen, “Söz konusu durum 25 seneliğine faizsiz olacaktı” dedi.

Erkmen, kendisinin de hükümete, Avrupa hukukuna uygun olarak istimlak edilen Türkleşmiş Rum topraklarının, birine eğer tahsis edilmediyse, o toprakların, arazilerin tekrar satışa konabileceği şeklinde olduğunu öneri sunduğunu söyledi.

Kendilerine gelip “Bizim 40 dönüme ihtiyacımız var, fabrika yapacağım” diyen kişilerin bulunduğuna dikkat çeken Erkmen, bu boş alanların değerlendirilebileceğine dikkat çekti. Bu alanların parasının zaten Rumlara ödendiğinden bahseden Erkmen, bunların tekrar Türklere satılabileceğini, bu alanların boş kaldığını dile getirdi.

Devletin bu alanları Türklere satması durumunda hem alanın değerlendirilebileceğini hem de elde edilen bu parayla Rumları ödeyebileceklerini kaydeden Erkmen, “Rumları ne kadar ödersek, Rumların kuzeydeki hakkı ve hukuku o kadar azalır” dedi.

Erkmen, Rumların kuzeyde 1 milyon 400 bin civarında özel mülkü bulunduğunun belirtildiğini ifade ederek, şöyle dedi:

“Biz Rumların kuzeydeki mallarından ne kadar satın alabilirsek o kadar iyi olur, o zaman Rumlar 100 bin kişi dönecek diyemeyecek. Eğer hepsini satın alırsak Rumların kuzeyde ne hakları ne de hukukları kalacak.

Tüm bunlar mantıklı bileşimlerdir. Bu konuyu büyükelçi de makul karşıladı. Bugün takas da bir sistemdir.

Bir Rum yanıma geldi ve ‘şu anda Türk toprağında ekim yapıyorum güneyde. Bana arazi verdiler, 20 dönüm civarında, bunu takas etmek istiyorum’ dedi. Hükümet bize, takasla ilgili bir envanter sunmadı.”

“Maraş başlı başına başka bir konu”

Toprak konusunda en tartışmalı bölge olan Güzelyurtla ilgili de 365 kişinin müracaat ettiğini anlatan Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, “48 bin dönümlük arazi için 365 kişi müracaat etti ve biz bunun 51’ini çözdük” dedi.

Maraşla ilgili ise 275 tane müracaatın bulunduğunun altını çizen Erkmen, bunlar arasından daha bir tanesinin bile çözülmediğini kaydetti.  Maraş’la ilgili Güvenlik Konseyi kararı bulunduğuna dikkat çeken Erkmen, “789 ve 541 sayılı kararlar var. 1974’te Maraş’ta oturanlar, Maraş’a dönebilir” dedi.

Maraş’ın başlı başına başka bir konu olduğundan bahseden Erkmen, 2000 yılında birisinin ‘Maraş, Abdullah Paşa Vakfı’na aittir’ diye müracaat ettiğinden de söz etti. Erkmen, bununla ilgili Mağusa Mahkemesi’nin

“Maraş, Abdullah Paşa Vakfı’na aittir” diye bir karar aldığını, Yüksek Mahkeme’de de bir yargıcın “hayır” diyerek, Maraş’ın 1974 sahibinin Rumlar olduğunu söylediğini belirtti.

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 3

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık