S-400 krizinin yakıcılığı sürüyor

banner37

Tekrar edilen İstanbul seçimi sonrası 5,71 bandına gerileyen dolar/TL paritesi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından 5,81 seviyesini test etti

S-400 krizinin yakıcılığı sürüyor
banner90

Küresel piyasalarda,Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dolar Endeksi düşüşünü dün 4’üncügünde de sürdürürken; dolar hem majör hem de birçok gelişen ülke parasında geriledi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi sinyali vermesinin ardından zayıflayan dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Fed’e yönelik eleştirilerini sürdürmesi ile zayıflığını korudu. Trump, son olarak dün, Fed’in faiz indirimine gitmesi gerektiğini savundu ve parasal genişlemeye ihtiyaç olduğunu iddia etti.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Fed’e yönelik faiz indirimi beklentileri kuvvetlenirken piyasalarda daha çok ABD-İran ve ABD-Çin süreci takip edildi. Ay sonunda G-20 zirvesinde bir araya gelmesi beklenen Trumpile Çin Devlet Başkanı ve Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Şi Cinping görüşmesi öncesinde piyasalarda ‘bekle-gör’ politikası izlenirken; ABD’nin İran’a yaptırım tehdidinde bulunması da güvenli liman olarak görülen altın, frank ve yenin değer kazanmasını sağladı. Dün, gelişen ülke paralarının çoğu dolar karşısında değer kazanırken,Türk Lirası (TL) ise günün ilk yarısında en çok değer kazanan para birimi olduancak günün devamında S-400 açıklamaları ile kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Çavuşoğlu konuştu, TL kazançlarını geri verdi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dünkü konuşmasında ABD’nin hangi yaptırım kararını alırsa alsın Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmeyeceğini açıklaması ile TL tarafındaki kazançlar azaldı. ABD’nin Türkiye'nin S-400’leri alması durumunda yaptırım uygulayacağını açıklaması sonrasında yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmamış ve son olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump ile G-20 zirvesinde bu konuyu konuşacağını açıklamıştı.

Belirsizliğin yüksek olması nedeniyle gelen haberler de TL üzerinde baskı yaratmaya devam etti ve gün başında yüzde 1,5 kayıpla 5,71 seviyesine gerileyen dolar/TL kuru, önce5,81’e yükseldi, ardından son saatte ise 5,80 üzerinde yüzde 0,30 eksi bölgede işlem gördü.

Çavuşoğlu: Hangi yaptırım olursa olsun…

banner9
Ruandalı mevkidaşı Sezibera ile dün ortak basın açıklaması yapan Çavuşoğlu, S-400 konusunda teslimatı konuştuklarını belirtti. Çavuşoğlu, "ABD'nin attığı adımlar ortaklığa uygun değil. Hangi yaptırım kararı olursa olsun biz S-400'ü aldık, teslimi konuşuluyor. S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil. Diğer ortaklar ABD'nin adımını desteklemiyor. Bir ülkenin bir başka ülkeye ‘al-alma’ deme hakkı yoktur. NATO, Türkiye hava sahasının sadece yüzde 30'unu koruyabiliyor." Dedi ve S-400 konusundaki tavırlarının net olduğunu vurguladı.

S-400 teslimatının, temmuz ortasında başlaması beklenirken; ABD’nin S-400 alımı teslimatının başlaması durumunda Türkiye’yi F-35 programından çıkaracağını açıklaması ve yaptırımlar uygulayacağını belirtmesi ile iki ülke arasındaki siyasi tansiyon yükselmişti. Trump ve Erdoğan’ın ay sonunda Japonya’da yapılacak G-20 zirvesinde bu konuya dair alacağı kararlar bekleniyor.

TL varlıklar seçim sonrası yükseldi

Türkiye’de31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin İstanbul ayağındaki sonucun uzaması sonrasında Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı alması ile dolar/TL kuru 5,71 seviyesine geriledi ancak 6 Mayıs’ta İstanbul Büyük Şehir seçiminin yenilenmesi kararı ile önce 6,15’e ardından 6,2450’ye yükseldi. Yeni bir seçim belirsizliği ve halihazırdaki siyasi, jeopolitik ve ekonomik riskler nedeniyle kur tarafındaki fiyatlama mayısın son haftasına kadar 6,0 seviyesi üzerinde oldu. Haziran periyodu içinde en yüksek 5,94 seviyesini gören kur, önceki günkü seçim sonrasında ise bu ay içindeki 2’nci en düşük seviyeye indi.

Türkiye içindeki bayram haftasında küresel piyasalarda doların zayıflaması ile 5,66’ya gerileyen kur, sonrasında özellikle S-400 konusundaki gelişmelerle düşüşünü koruyamadı. Küresel piyasalarda gözler, bu ay sonu Japonya’da yapılacak G-20 zirvesinde.Özellikle Trump ve Xi görüşmesi orta vade fiyatlamasını belirleyecek en önemli gelişme olarak ileniyorçünkü ticaret savaşları hem iki ülke arasındaki ekonomiyi zayıflatıyor hem de küresel büyümeyi zorlaştırıyor. Ticaret savaşlarında uzlaşıya varılması durumunda en çok gelişen ülke piyasalarının yükselmesi bekleniyor, çünkü azalan risk iştahının tekrar kuvvetleneceği öngörülüyor.

Gözler G-20 zirvesinde

Türkiye açısından ise G-20 zirvesi Trump-Erdoğan görüşmesi ve S-400 konusu için son derece kritik. Erdoğan, geçen haftaki konuşmasında Trump ile meclisin tutumlarının farklı olduğunu, iyi anlaştıklarını fakat meclis tarafındaki tavrın negatif olduğunu belirtmişti. Bu hafta seçimi atlatan piyasalar, gündemdeki belirsizliklere odaklandı ve bu da TL varlıklardaki düşüşün sınırlı kalmasına neden oldur.

Kur tarafında 5,71’e düşüş sonrası 5,77 yakınında fiyatlama yaşanırken borsa ise hem seçim hem de gün içinde gelen haber ile yükselişteydi. Haftanın ilk işlem gününde TL varlıklar, gelişen ülke paralarından pozitif ayrışarak en çok değer kazanan oldu lakin bu kazancını koruyamadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108