Saatleri değişerek verimlilik elde edilemez

banner37

Ekonomist Göksel Saydam, kamuda verimliliği artırmak için bir ceza ve ödül sistemi getirilebileceğini, ancak bunun tarafsız şekilde denetlemesi gerektiğini belirtirken, KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, verimliliğin dolu ile boş götüreni ayırt etmek olduğunu söyleyerek, popülist yaklaşım devam ettiği sürece, verimliliğin sağlanamayacağını vurguladı. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, esas tartışılması gerekenin saatler olmadığını, çalışılan saatler içindeki verimlilik olduğunu belirterek, verimliliği etkileyen olumsuzluğu orta yerden kaldırmanın önemine işaret etti.

banner87
Saatleri değişerek verimlilik elde edilemez
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Ülkede kamudaki mesai saatlerinin “verimlilik” gerekçesi altında sürekli değiştirilmesinin, kamudaki verimlilik üzerinde bir etkisi olmadığı görüşü ortaya kondu.

Kamudaki verimliliğin saatlerle oynayarak değil, mesleki hizmet için eğitimler düzenlenerek, performans değerlendirilmesi yapılarak ve ceza- ödül sistemi getirilerek artırılabileceği belirtildi.

Kamu görevlilerinin haftalık çalışma saatleri 39 saat olarak düzenlenmişti ancak uygulamada yaşanan sıkıntılar gerekçe gösterilerek, yeni bir düzenlemeye gidileceği açıklandı.

Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na göre, haftalık çalışma saatleri, yaz mesaisinde 35 saat ve kış mesaisinde 40 saat olacak şekilde yeniden belirlenecek.

Ülkede halen uygulanmakta olan ve yasal düzenlemelere kadar devam edecek mesai saatleri şöyle: “Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 08.30 – 15.30; Perşembe günleri 08.30 – 13.00 ile 14.00 – 18.00 saatleri arası.”

Saydam: Yaz-boz, yaz-boz nereye kadar?

Ekonomist Göksel Saydam, mesai saatlerinin değişmesiyle verimliliğin bir ilgisi olamadığını söyledi. Bu tarz yaz-bozların vatandaşın zaten hükümete olan güvenini tam anlamıyla sıfırladığını ifade etti.

Saydam, kamuda verimliliği artırmak için bir ceza ve ödül sistemi getirilebileceğini, ancak bunun tarafsız şekilde denetlemesi gerektiğini belirtti.

Saydam, verimliliği artıran bir diğer unsurun, verimin ölçülebilmesi olduğunu anlatarak, “Ancak en önemlisi mesleki eğitimdir. Mesleki eğitimlere önem vermezlerse, memura güven gelmezse hiçbir iş yapılamaz” dedi.

Atan: Verimlilik, saatlerle oynamakla olmuyor

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, kamuda verimliliğin saatlerle oynamakla elde edilemeyeceğini söyledi. “Verimlilik dolu ile boş götüreni ayırt etmedir” diyen Atan, popülist yaklaşım devam ettiği sürece, verimliliğin sağlanamayacağını açıkladı.

Verimliliğin hizmet içi eğitimlerle başladığını vurgulayan Atan, kamuda hizmet içi eğitimler için kişi başına sadece 9 TL ayrıldığına dikkat çekti.

Verimlilik konusunda, hizmet içi eğitimin tam olması gerektiğini dile getiren Atan, “Çalışana ceza-ödül getirilmeli. Örneğin kademe ilerlemesi durdurulabilir. Bizde maalesef popülist yaklaşımla ‘Sen benim partilimsin, sen benim adamımsın mantığı ile performansı iyi oluyor” diye konuştu.

Kaptan: Verimlilik açısından kötü bir etki

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, mesai saatlerini değiştirmenin verimlilik açsından kötü bir etki olduğunu söyleyerek, bu konuda önceden uyarılarını yaptıklarını ancak uyarıya rağmen karar alındığı belirtti.

“Esas tartışılması gereken saatler değil, çalışılan saatler içindeki verimliliktir” diyen Kaptan, verimliliği etkileyen olumsuzluğu orta yerden kaldırmanın önemine işaret etti.

Kaptan, hesap verebilirlik hayata geçirilmediği, kişilerin yaptıkları yanına kaldığı, siyasilerin sorunlara müdahil olduğu, verilecek cezalara parti merkezlerinden müdahale edildiği sürece sorunların çözülmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108