Salgın ekonomiyi felç edebilir

banner37

Hızla yayılan yeni koronavirüs, ekonomi sektöründe zarar endişesini arttırırken; uzmanlar da salgının ihracat ve tedarik zincirlerinde neden olabileceği konusunda uyarıyor:

Salgın ekonomiyi felç edebilir
banner90
banner8

Yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) neden olduğu salgının dünya ekonomisine etkileri, 2008 yılında finans devi Lehman Brothers’ın iflasıyla birlikte yaşanan değişim sürecini akıllara getiriyor. İnsanlar, finans sisteminde yaşanan çöküş ile birlikte, birdenbire, finans sisteminin ne kadar kırılgan olduğunu anlamıştı.
   Türkiye yüksek işsizlik ve enflasyona rağmen 2019’un son çeyreğinde yüzde 6 büyüdü. Büyümede artan tüketim etkili oldu ancak Suriye’deki kayıplar ve koronavirüs, 2020’yi ekonomi için ‘riskli yıl’ haline getirdi. Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nden (IfW) Gabriel Felbermayr'a göre, şimdi de yeni koronavirüs salgını ile şirketler, küresel üretim sisteminin ne kadar kırılgan olduğu gerçeği ile yüz yüze geliyor.
   Finans krizinin, şirketlerin finansal yapılarını gözden geçirerek banka kredilerine bağımlılıklarını azaltmalarına yol açtığını hatırlatan Felbermayr, koronavirüs salgınının da benzer bir değişim sürecini tetikleyebileceği görüşünde. Ekonomist Felbermayr, şirketlerin üretim merkezlerini yeniden Avrupa'ya taşıyarak, mesafeleri kısaltıp, üretim zincirlerinin dayanıklılığını artırmaya yönelebileceğini söyledi.
   Koronavirüsün daha fazla yayılmasını önlemek için alınan seyahat kısıtlaması, işletmelerin kapatılması gibi önlemlerden özellikle uluslararası alanda faaliyet gösteren, ihracata bağımlı şirketler zarar görüyor.
   Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, salgının Çin'e ‘sorumsuzca ve akılsızca bağımlılığı’ gözler önüne serdiğine dikkat çekerek, bu sürecin küreselleşmenin oyun kurallarında değişime yol açabileceğini kaydetti.

Le Maire, özellikle sağlık ve otomotiv endüstrisindeki tedarik zincirinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, “İlaç etken maddeleri için yüzde 80 hatta yüzde 85 oranında Çin'e bağımlı olmayı sürdüremeyiz” açıklamasını yaptı.
   Çin'deki Avrupa Ticaret Odası Başkanı Jörg Wuttke, koronavirüs salgınının ekonomiye etkilerinin ‘tahminlerinin ötesinde’ olduğunu aktardı. “Bana dört bir yandan yardım çığlıkları ulaşıyor” diyen Wuttke, Çin'de faaliyet gösteren çok sayıdaki orta ölçekli şirketin iflasın eşliğinde olduğu bilgisini paylaştı.

Sevkiyatlar tehlikede

Salgın nedeniyle, Cosco ve Maersk gibi büyük deniz nakliyat şirketleri faaliyetlerini, nakliyatlarını sınırlandırmak zorunda kaldı. "Bunun sonucunda yakında Avrupa'daki çok sayıda ürün yavaş yavaş temin piyasada bulunamayacak” diyen Rutte, bunun mart periyodu itibarıyla başta ilaç sanayisi olmak üzere pek çok sektörü etkileyebileceğini kaydetti.
   Federal Malzeme Yönetimi, Satın Alma ve Lojistik Birliği'nin (BME) Çin Sorumlusu Riccardo Kurto ise pek çok şirketin tedarik zincirindeki aksamaların tespiti ve önlem alınması için özel birimler oluşturduğunu anlatırken, “Kimi şirketler bize Çin üreticilerle birlikte acil eylem planı geliştirdikleri, bu yolla yaşanacak tedarik ve teslimat sıkıntısının aşılmaya çalışıldığı bilgisini aktarıyor” diye konuştu.
   Lufthansa Cargo şirketinin sözcüsü Çin'e ilave nakliye uçuşları öngörüldüğünü, 1 Mart’tan itibaren haftada 8 kargo uçuşu gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Lufthansa, koronavirüs nedeniyle Çin'e yolcu uçuşlarını durdurmuştu. Kargo şirketi, haftada 15 olan Çin'e gidiş-dönüş uçuşlarını önce haftada beşe düşürmüş, ardından da yediye çıkartmıştı.

banner134

En zenginler 444 milyar dolar kaybetti

Öte yandan, dünyanın en zengin 500 insanının, borsaları olumsuz yönde etkileyen yeni tür koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bir haftada 444 milyar dolar kaybettiği belirtildi.

Buna göre, dünyanın en zengin üç iş insanı; Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ve LVMH Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault’un servetleri toplam 30 milyar dolar azaldı.

Dünyanın en zenginleri arasında 25. sırada bulunan Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin hisselerinin değer kaybetmesi nedeniyle bir haftada 9 milyar dolar kaybetti. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in zararı ise 6.5 milyar dolar oldu.

Avrupa ve ABD borsalarında, koronavirüs salgını nedeniyle beliren yeni panik dalgası nedeniyle geçen hafta çok sert düşüş meydana gelmişti. Avrupa endeksleri yüzde 4, ABD endeksleri ise yüzde 6’dan fazla kayıp yaşadı. Düşüş, hafta kapanışında da devam etti ve ABD’nin önde gelen hisse senedi endeksleri, haftayı yüzde 0.9-3 ile kapattı. FED’in ABD ekonomisini desteklemeye hazır olduğu açıklaması düşüşün durmasını sağladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75