Salgının ardından ekonomik kriz baş gösterebilir

banner37

Koronavirüs salgınının ardından hükümet de dahil olmak üzere hemen hemen herkes sağlık açısından alınacak önlemlere yoğunlaştı. Ancak ekonomistlere göre; sağlık tedbirleri yanında ekonomik tedbirler de alınması gerekiyor

banner87
Salgının ardından ekonomik kriz baş gösterebilir
banner90
banner8

“EKONOMİK TEDBİRLER ALINMALI”… Her ne kadar ülke gündemi Koronavirüs salgınları konusunda yoğunlaşsa da, ekonomistler ekonomik tedbirlerin de unutulması yönünde çağrı yapıyor. Dünyanın diğer ülkelerinde sağlık tedbirlerinin yanında ekonomik tedbirlerin de alındığını söyleyen ekonomistler, KKTC’de bu tedbirlerin alınmaması durumunda ekonomik krizin baş göstereceği konusunda uyarıyor.

EKONOMİSTLER UYARDI… Ekonomist Okan Veli Şafaklı ve Ekonomist Erdal Güryay, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. Şafaklı, dünyadaki diğer ülkelerde salgının ardından ortaya çıkabilecek ekonomik sorunlarla ilgili çalışmalar yapıldığını ancak KKTC’de yapılmadığını söyledi. Güryay, durumdan en çok ülkenin lokomotif sektörü olan turizmin etkilendiğini belirtti ve sağlık tedbirleriyle birlikte acil olarak ekonomik tedbirler de alınması gerektiğini ifade etti.

Ceren ÖZBİL

Ülkede Koronavirüs vakaları nedeniyle hükümet de dahil olmak üzere hemen hemen herkes sağlık açısından alınacak önlemlere yoğunlaşırken, ekonomistler ise ekonomik tedbirlerin de unutulmaması uyarısında bulunuyor.

Bu salgından ülkenin en büyük gelir kaynağı olan turizm sektörünün zarar gördüğüne dikkati çeken ekonomistler, hükümetin hemen bir ekonomik paket uygulamasına geçmesini öneriyor.

Ekonomist Okan Veli Şafaklı ve Ekonomist Erdal Güryay, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

Şafaklı, ülkede alınan tedbirlerin dünyada diğer ülkelerin aldığı tedbirlerle paralellik göstermediğini söylerken, Güryay, sağlık tedbirleriyle birlikte acil olarak ekonomik tedbirler de alınması gerektiğini ifade etti.

Şafaklı: Kaynak yaratmamız gerekiyor

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, ülkede alınan tedbirlerin dünyada diğer ülkelerin aldığı tedbirlerle paralellik göstermediğini belirtti ve o ülkelerin uzman ekiplerle senaryolar geliştirdiğini söyledi.

Ancak bizde bu konuda bir çalışma yapılmadığını kaydeden Şafaklı, şu şekilde konuştu:

“Ortada bir salgın olayı var. ‘Bu salgın hangi sektörleri etkileyecek’, ‘Bu sektörleri etkilerken sağlıktaki harcamaların boyutu ne kadar olabilir’, ‘Bunun araç, gereç ihtiyacı nedir’, ‘Bu mali kaynak nereden sağlanacak’ yönünde biz bir senaryo geliştirmedik. Diğer devletler bunları değerlendirdi ve bütçe yarattı. Bu bütçe gerek, borçlanma gerekse de başka fonlardan olabilir. Dünya Bankası, Koronavirüs nedeniyle kredi veriyor. Ancak biz onu da alacak durumda değiliz. Bu nedenle kaynak yaratmamız gerekiyor.”

“Hedef noksanlığı var”

Şafaklı, bizim ülkemizde Koronavirüse karşı alınan önlemlerde hedef noksanlığı olduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bu durumdan etkilenecek olan birçok işsiz olacak. Evini geçindiremeyecek insanlar olacak. Özellikle gündelikçiler ve asgari ücretliler bizim ülkemizde daha vahim durumdadır. Birikim yapamayacak durumdadır. Siz zaten 15 gün idari izin verdiniz. Bu insanları kim ödeyecek? Bu insanlara işsizlik ödeneği ve diğer yardımlar nasıl verilecek. Diğer ülkeler bunlara odaklandı ve bunun için bütçe çıkarttı. Cirosu düşecek küçük işletmeler düşünüldü. Bizde bunlar düşünülmedi. O ülkelerde seyahat acenteleri, oteller düşünüldü.”

“Türkiye’de de salgın artarsa bize yardım edemeyecek”

banner134

Şafaklı salgın konusunda da yeterli bir yol haritası çizmediğimizi söyledi ve “salgının boyutu artıyor” derken 40 tane oksijen makinesi ile idare etmeye çalıştığımızı belirtti. Okan Veli Şafaklı, şu şekilde konuştu:

“Bizim bu konularda önlem almamız lazım ve Türkiye’ye de bu konuda dayanamayız. Çünkü orada daha ağır bir salgın ortamı doğarsa bize yardım edecek durumu kalmayabilir. Bizim şuanda oturup, o senaryolara göre bütçe ayırmamız gerekir. Yani artık izaz ikram, geziler, Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödeneği hepsini bu bütçeye aktarman gerekiyor. Sigaraya, alkole vergi koyacaksın, yetmeyeni de oradan karşılayacaksın. Bu ortamda bile lüks derdine düşüp, harcama yapanlara özel vergiler koyacaksın. O da yetmezse milli seferberlik ilan edeceksin. Bunu biz yapmadık.”

Güryay: Sağlık tedbirleri ile

ekonomik tedbirleri birlikte almalıyız

Ekonomist Erdal Güryay, KKTC’nin ekonomik destek alabileceği tek yerin Türkiye olduğunu söyledi ve tıbbi yardım olarak da Türkiye’den destek geldiği yönünde duyum aldığını ifade etti.

Ancak her ne kadar şu anda salgın nedeniyle hastalıkla mücadele ön plana çıkmasa da ekonomik açıdan da tedbir alınması gerektiğini kaydeden Güryay, şu şekilde konuştu:

“Bu ülkenin lokomotif sektörü turizmdir ve bu salgından turizm sektörü ciddi anlamda etkilenmiştir. Yaz için otellere yapılan rezervasyonların iptal edildiğini duyuyoruz. Bu önümüzdeki turizm sezonu için çok ciddi bir kriz anlamına geliyor. Turizm sektörü ülkede ithalattan ihracata, finanstan üretime her sektörü destekleyen bir alandır. Karantina süresi bittikten ve salgın azaldıktan sonra bunun sonuçları da görülmeye başlanacaktır. Bu nedenle geç kalmadan önlem almamız gerekiyor. Rum komşumuza baktığımızda ekonomik tedbirlerle, sağlık tedbirlerini bir arada yürütüyor. Bizim de yapmamız gereken budur.”

“Eğitimde ciddi bir kayıp olacağını düşünmüyorum”

Ülkenin diğer bir lokomotif sektörü olan eğitimde ciddi bir kayıp yaşanacağını düşünmediğini belirten Güryay, ciddi bir öğrenci kaybı olmadığını belirtti.

Güryay, karantina süresinin uzaması durumunda da eğitimdeki açığın online olarak kapatılacağını ifade etti.

“Sonrasını da düşünmeliyiz”

Erdal Güryay, iktidarın şu anda salgınla mücadeleye yoğunlaştığını ancak bunu yaparken ekonomik tedbirleri de unutmaması gerektiğini söyledi.

Bunun için Türkiye ile temasa geçilmesi gerektiğini kaydeden Güryay, ekonomik paketler hazırlanması gerektiğine dikkati çekti.

Güryay, “eğer dıştan destek almazsak ekonomik sorunları atlatmamız çok uzun sürecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75