Sanayici borç yükü altında

banner37

Kıbrıs Türk Sanayi Odası üyelerine yönelik finansman araştırmasında katılımcıların yüzde 77’sinin bankalara kredi borcu olduğu ortaya çıktı

Sanayici borç yükü altında
banner99

Artun ÇAĞA

Kıbrıs Türk Sanayi Odası üyelerine yönelik Finansal İhtiyaç Araştırması’nda sanayicilerin yüzde 77’sinin bankalara borçlu olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya katılan sanayicilerin sadece yüzde 23’ünün bankalara kredi borcu olmadığı belirlendi.

Sanayi Odası’nın Lipa Consultancy’e yaptırdığı ve Temmuz 2018’de sonuçlanan araştırmaya göre çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sanayicilerin bankalara olan toplam borcu 127 milyon 342 bin 751 TL düzeyinde.

Araştırmanın, Sanayi Odası üyelerinin bankalara borçlanma durumlarının analiz edilip ihtiyaçların anlaşılması ve elde edilen verilerle sanayicilere daha iyi finansman kaynaklarının oluşturulması için bir veri sağlanması amacıyla yapıldığı belirtildi.

Çok önemli bulgular

265 Sanayi Odası üyesinin katıldığı araştırmada üyelerin çoğunlukla Türk Lirası olarak borçlandığı görülmekle beraber TL karşılığı alındığı zaman toplam borcun yüzde 33,8’inin (43 milyon 127 bin 476 TL) yabancı para birimi cinsiden olduğu ortaya çıktı. Borcun geriye kalan 84 milyon 215 bin 275 TL’si (yüzde 66,2) ise TL cinsinden alındı. Döviz borçlarının ise 3 milyon 898 bini İngiliz Sterlini, 3 milyon 105 bini ABD Doları ve 575 bin 600’ü de Euro cinsinden alınan krediler olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu borçlanma görünümüne göre araştırmaya katılan sanayicilerin her birinin ortalama 621 bin 184 TL borcu olduğu hesaplandı. Borç durumunun şirket büyüklüğüne göre değiştiği de göze çarparken, 5-10 çalışanı olan küçük sanayicilerin ortalama borcu 262 bin 581 TL olurken, 51 çalışan ve üzeri sanayicilerin ortalama borcu 2 milyon 738 bin 889 TL düzeyinde hesaplandı.

Üyelerin en çok çalıştığı bankalara bakıldığı zaman ilk üç sırayı TC. İş Bankası, Ziraat Bankası ve Garanti Bankası aldığı görülüyor.

Borçlanma durumuna bakınca Sanayi Odası üyelerinin en fazla borçlu olduğu bankalar ankete katılanların beyan ettiği borç miktarına göre TC İş Bankası, Ziraat Bankası, Yakındoğu Bankası ve Creditwest Bank ön plana çıkıyor.

banner134
Borç bilançonun yüzde 33’ü

Ankete katılan sanayicilerden net satışlar ve karlılık durumu ile ilgili veri alınamazken 2017 yılı bilanço değerleri üzerinden borç-bilanço değeri hesaplamasına gidildi.

Buna göre daha sağlıklı veri toplanabilen 51 ve üzeri eleman çalıştıran sanayicilerde borç miktarının bilançonun yüzde 33’ü kadar olduğu, çalışan sayısı 26-50 arası sanayicilerde ise bu oranın yüzde 18’de kaldığı belirlendi.

Sanayiciler, aldıkları kredilerin yüzde 66,3 oranındaki kısmını yatırım amaçlı kullandığını beyan ederken, yüzde 31,9’unun işletme kredisi, 0,9’unun ise başka borçların kapatılması amacıyla kullanıldığını bildirdi.

Araştırmaya katılanların verdiği bilgilere göre söz konusu kredilerin yüzde 65,1’inin 3 yıl ve daha az vadeyle alınan borçtan, yüzde 22,7’sinin ise 1 yıl ve daha az sürede ödenecek borçtan olduğu belirlendi.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise overdraft/ek hesap kullanımı ve buna bağlı faiz ödemeleri oldu. Araştırmaya katılan sanayicilerin sadece yüzde 51,1’i overdraft hesabı kullanmakla beraber, ortalama olarak aylık ödenen faiz miktarının 9 bin 104 TL olduğu gözüküyor.

Bu durum piyasada nakit sıkıntısının bulunması (uzun vadeli ve karşılıksız çekler, barter vb..) dolayısıyla işletme giderlerinin karşılanmasında yaşanan sıkıntının bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Faizler düşürülmeli, krediler yapılandırılmalı

Araştırmaya göre, kredi borçlarının yapılandırılması ile ilgili olarak beklentilerin sorulduğu katılımcıların yüzde 49,8’i oranında faizlerin düşürülmesini istiyor. Yapılan öneriler arasında vadelerin uzatılmasını isteyenlerin oranı yüzde 15,1, döviz borçlarının TL’ye çevrilmesini isteyenlerin oranı yüzde 14,8, ödemesiz dönem oluşturulmasını isteyenlerin yüzde 10,3 ve devletin dövizden kaynaklanan kayıpları karşılamasını isteyenlerin oranın da yüzde 10 olarak oranında belirlendi.

Ankete katılanların yalnızca yüzde 23,7 kadarı Kalkınma Bankası kredilerinden faydalandığını ve sadece yüzde 22 kadarının ise Devlet Planlama Örgütü’nden teşvik aldığı görülüyor. Ayrıca TC Kaynaklı Hibe Programlarından faydalananların yüzde 19,9 olduğu da kayıtlara geçti.

Bir diğer önemli bulgu da sanayicilerin yüzde 63,6’inin güncel krediye ihtiyaç duyduğu yönünde ortaya çıktı. Bunların yarısının (yüzde 51,1) krediyi yeni yatırım yapmak için istediği de belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75