banner6

Saner: Denetim yok

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, yapı denetiminin olmadığı bir yerde iş sağlığı ve güvenliğinden bahsetmenin anlamsız olduğunu söyledi.

Saner: Denetim yok
banner151 banner143

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda sağlığı ve güvenliğiyle ilgili toplantıda konuşan Saner, bugün yine bir iş kazası yaşandığını toplantının tam da bugüne denk gelmesinden dolayı ayrı bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

Saner, iş kazasında yaşamını yitiren işçiye Allahtan rahmet diledi.

Kazaların yüzde 70’i İGS’si olan yerlerde gerçekleşiyor

Yaşanan kazanın olduğu yerde iş sağlığı ve güvenliği raporunun bulunmuş olmasının kendini iki kere üzdüğünü belirten Saner, kazaların yüzde yetmişinin İSG’si olan yerde gerçekleştiğini söyledi.

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Kıbrıs Türk Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, Kıbrıs Türk Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mert Girgen, Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Bora Kutruza ve bakanlık bürokratları katıldı.

Amaç fikir alışverişinde bulunmak

Bakan Ersan Saner, toplantının amacının 28 Eylül 2016’da başlatılan iş sağlığı ve güvenliği tüzük değişiklik çalışması hakkında fikir alışverişinde bulunmak olduğunu belirtti.

Mevcut tüzüğün artık çağın gereksinimlerine cevap vermediğini belirten Saner, yeni bir tüzük yaparak daha çağdaş ve denetleyenlerin iş yükünü hafifletici, uygulayıcıların da yaşam kalitesini artıracak olan bir tüzük yapmak için çalıştıklarını söyledi.

Saner, sivil toplum örgütlerinin kendilerine bu konuyla ilgili görüşlerinin ne olacağını geçtiğimiz yıl sonu ve 2017 Ocak ayı itibariyle bildirdiklerini, Bakanlık olarak tüm görüşleri dikkate alarak tüzüğü tekrardan düzenlediklerini söyleyerek, bugünkü son aşamaya gelen iş sağlığı ve güvenliği yasası altında çıkardıkları tüzüğün hazır hale geldiğini belirtti.

Herkesin görüşü alındı

Saner, tekrardan bir araya gelme sebeplerinin, hazırlanan tüzüğün “biz yaptık oldu” değil hep birlikte istişare edilerek son şeklinin verilmesi olduğunu, burada herkesin tüzük hakkında görüşlerini alıp, önce Başsavcılığa ardından merkezi mevzuat dairesine gönderdikten sonra bakanlar kurulundan geçirip, uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Mevcut tüzüğün birçok açığı bulunduğunu ifade eden Saner, teknolojinin ilerlemesinden sonra, muhakkak süreç içerisinde bu yapılan tüzüğün de eksikleri olabileceğini ama gerçeğe en yakın ve optimum olanın bu tüzük olduğunu düşündüğünü belirtti.

Saner, konuşmasında iş sağlığı ve güvenliğinin kendileri için gerekli olduğunu fakat bütünün bir parçasını oluşturduğunu, yapı denetimi ile birlikte iş sağlığı ve güvenliğinin bir anlam ifade edeceğini, onun dışında uğraşıldığında ise çok fazla bir getirisi olmayacağını söyledi.

Karşılıklı teşekkür edildi

Konuşmasının sonunda İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna bakanlık olarak çok önem verdiklerini belirten Saner, yapmış oldukları tüzükle bunu çok net ortaya koyduklarını ve katkı koyan herkese teşekkür ettiklerini söyledi.

Oda başkanları da yaptıkları konuşmalarda, kendilerine bu ortamı sağladığı ve fikirlerini net bir şekilde ortaya koyma fırsatı verdiği için Bakan Saner’e teşekkür ederek, yeni yapılan tüzüğün bir çok sıkıntıyı ortadan kaldıracağına inandıklarını belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 20:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104