Saner: Hava sıcaklığı kabul edilebilir limitlerde!

banner37

Kızgın sıcağın altında çalışırken görüntülenen inşaat işçileri KIBRIS muhabirinin “Neden baret takmıyorsunuz?” sorusuna “Hava çok sıcak, baretin içerisinde kafamız pişiyor” diye yanıt verirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner, dışarıda çalışan işçilerle ilgili çalışma saatleri konusunda bir düzenlemeye gerek olmadığını söyledi.

Saner: Hava sıcaklığı kabul edilebilir limitlerde!
banner8

Ahmet VAMIK-Himmet KAZAN

Girne’de geçtiğimiz gün bir inşaat işçisinin yüksekten düşerek hayatını kaybetmesinin ardından yeniden gündeme gelen güvenlik tartışmaları ve 49 dereceye kadar yükselen güneşin altında çalışmak zorunda kalan işçilerin çalışma saatlerinin düzenlenip düzenlenmeyeceği tartışmaları devam ediyor.

Toplumun hemen her kesimi, özellikle temmuz ve ağustos aylarında ülkemizdeki hava sıcaklığının dikkate alınarak, güneş altında ve dışarıda çalışmak zorunda kalanların çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği ve sık sık iş kazalarının yaşandığı özellikle inşaat alanlarında gerekli güvenlik önlemleri alınmadan işçi çalıştırılmaması konusunda devletin etkin denetim yapması gerektiğini dile getiriyor. Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, hava tahmin raporlarına göre temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkmayacağını, bu nedenle de dışarıda çalışanlarla ilgili bir düzenlemeye gerek olmadığını söylerken, inşaat işçileri de halen hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çalıştırılmaya devam ediyor.

KIBRIS muhabirleri, dün Başkent Lefkoşa’nın farklı bölgelerini gezerek inşaat işçilerinin çalışma koşullarını gözlemledi.

Yaşanan kazalardan ders çıkarmayan inşaat işçilerinin aynı koşullar altında çalışmaya devam ettiği ve uyarıları dikkate almadıkları objektiflere yansıdı.
Kendilerini görüntüleyen KIBRIS muhabirinin “Neden baret takmıyorsunuz?” sorusuna “Hava çok sıcak, baretin içerisinde kafamız pişiyor” diye yanıt veren inşaat işçileri, tehlikeli bir durum olmadığını dile getirdi.

Saner: Eleştiriler yersiz

Sivil toplum örgütlerinin, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem alınması ve dışarıda çalışan işçilerin sıcak havadan etkilenmemesi için yaz aylarında çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi yönündeki taleplerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’den yanıt geldi.
Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Bakan Saner, ardından Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer’i kabulünde de benzer açıklamalarda bulundu.
Söylenenin aksine kafalarına göre iş yapmadıklarını ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak hareket ettiklerini belirten Saner, hava tahmin raporlarına göre temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkmayacağını, bu nedenle de bir düzenlemeye gerek olmadığını söyledi. İlgili birimlerin hava sıcaklıklarını sürekli takip ettiğini ifade eden Saner, beklenenin aksi bir durum olması ve hava sıcaklığının yükselmesi halinde gerekli önlemlerin alınacağını ifade etti.
İş sağlığı ve güvenliği konusuna da değinen Bakan Saner, İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nün doksanlı yıllardan beridir güncellenmediğini dile getirdi. İlgili 4 sivil toplum örgütüyle, tüzüğü yenilemek adına sürdürülen toplantıların sonuna gelindiğini açıklayan Bakan Saner, 31 Temmuz’da tüzüğün Başsavcılığa gönderileceğini ifade etti.

Yapı denetimi olmadan, iş sağlığı ve güvenliği denetimini dile getirmenin mümkün olmadığını savunan Saner, denetimlerin bir bütünün parçası olduğunu ve yapı denetimi hayata geçmeden iş sağlığı ve güvenliği denetiminin yapılamayacağını da ifade etti.

Gürcafer: Palyatif çözümler üretilmesin

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner’e yaptığı ziyarette, dışarıda çalışanların çalışma saatleri konusuna değindi.

Gürcafer, her yıl hava sıcaklıklarının yükseldiği günlerde palyatif çözümler üretmek yerine, hava sıcaklığı yükseldiği zaman otomatik olarak devreye girecek bir mevzuatın tartışılması gerektiğini kaydetti.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’e hassasiyetinden dolayı teşekkür eden Gürcafer, bu hususta hükümetin de Bakan Saner’in düşüncelerini destekler nitelikte politika üretmesi ve özellikle denetimler konusunda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitilmesinin önemli olduğunu da belirten Gürcafer, yapı denetiminin hayata geçirilmesini istedi.

Saner: Denetim açıklamamın arkasındayım

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ile diyalog içerisinde olduklarını söyleyerek, kayıt dışı işgücü ve yabancıların çalışma izni konusunda ortak çalışmalarda bulunduklarını belirtti.

Düzenlenen Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası kapsamında 6382 kişinin aftan yararlandığını ve kayıt altına alındığını ifade eden Saner, kayıt dışı işgücünün kayıt altına alınması konusunda atılan adımların Bakanlığa olumlu yansıdığını belirtti.

Saner, iş sağlığı ve güvenliği konusunda da “Genel denetim yapılırsa tüm inşaatlar durur” açıklamasının arkasında durduğunu söyledi.

Yürürlükte olan inşaatlardaki iş sağlığı ve güvenliği tüzüğünün 1998 yılından beri güncellenmediğini, ilgili tüzüğün bugün hâlâ İş Yasası’nın altında bulunduğunu belirten Saner, 2008 yılında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na rağmen tüzüklerin yenilenmediği eleştirisinde bulundu.

“Bugün sadece konuşup eleştiri yapanlar keşke 2008 yılında inşaatlardaki iş sağlığı ve güvenliği tüzüğünü hayata geçirseydi de bizler de bu konuda daha farklı işlere imza atsaydık” diyen Saner, iş sağlığı ve güvenliğinin konunun öznesi değil, nesnesi olduğunu belirtti ve iş sağlığı ve güvenliğinin genel denetimin bir parçası olduğunu kaydetti.

İnşaatın müteahhitti, mühendisi, mimarı, şantiye şefi olmadan iş sağlığı ve güvenliğinden bahsedilemeyeceğini anlatan Saner, yenilenen inşaat tüzüğü ile birlikte inşaatta kimin sorumlu tutulacağının net bir şekilde ortaya koyulacağını, sorumluluğun da şantiye şefinde olacağını söyledi.

banner134

KTMMOB’ya bağlı dört odayla iş sağlığı ve güvenliği alanında sürdürülen tüzük çalışmalarının son aşamaya geldiğini anlatan Saner, tüzüğün son şeklinin Başsavcılık ve Mevzuat Dairesi’ne gönderileceğini belirtti.

Saner, Bakanlığın bundan sonraki adımının da Belediyelerle yapı denetimi konusunda gerekirse Kaymakamlıkları da dahil ederek birlikte hareket etmek olduğunu belirtti.

Artan hava sıcaklıklarının insanların dışarıda çalışma koşullarını doğrudan etkilediğini ifade eden Saner, bakanlığın bilimsel çalışmalar yapmak zorunda olduğunu kaydetti.

Saner, Avrupa’nın en güvenilir hava tahmin raporlarından ve KKTC Meteoroloji Dairesi’nden alınan bilimsel verilere göre değerlendirmelerde bulunulduğunu söyledi.

“Sıcaklık kabul edilebilecek limitlerde”

Bu bilimsel veriler ışığında hava sıcaklığının temmuz ve ağustos aylarında kabul edilebilecek limitlerde olduğunun gözlemlendiğini belirten Saner, bilimsel hava tahmin raporlarında herhangi bir sapma olduğu anda, bakanlığının konuyla ilgili gerekli her türlü tedbiri almak için karar üretmeye hazır olduğunu kaydetti.

Saner konuşmasının sonunda “Bu konuyu maalesef bazı basın kuruluşları bilimsel verilere bakmadan ya da sırf muhalefet olsun, eleştiri yapsın diye gündeme getiriyor. Bizim amacımız her zaman üzüm yemek olacaktır; bağcıyı dövmek değildir” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75