banner6

Satamadıkları 15 ton sütü döktüler

banner37

Hayvan Üreticileri, süt alımlarında yaşanan kriz nedeniyle dün 15 ton sütü tepki olarak Haspolat’taki Arıtma Tesisi’ne boşalttı. Üreticiler, bugünden itibaren alınmayan tüm sütü bu şekilde arıtma testisine dökeceklerini açıkladı

Satamadıkları 15 ton sütü döktüler
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, 420 ton sütün alınmayan 15 tonunu Haspolat'taki arıtma tesisine döküp, sütlerinin alınmamasını protesto etti.

Süt İmalatçıları Birliği ile bir türlü anlaşamayan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, dün öğleden sonra gerçekleştirdikleri protestoda, bugünden itibaren alınmayan tüm sütü bu şekilde arıtma testisine dökeceklerini belirtti.

“Kimse ensemizde oyun oynayamayacak”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yöneticilerinden Cemal Darbaz, dün sabah alınan kararla yapılan tüm uğraşlara rağmen 420 ton sütün 405 tonunu sattıklarını, geriye kalan 15 ton sütü, satamadıkları için buraya dökme kararı aldıklarını söyledi.

Sürecin devam edeceğini, sütün ödenmeden peşkeş çekilmesine kesinlikle karşı olduklarını kaydeden Darbaz, artık birlik olarak daha fazla çalışıp daha az sütün dökülmesi için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Darbaz şöyle devam etti:

“Buradan süt kurumu personeline da çok teşekkür ederim. Sütü pazarlamalarında büyük emekleri var. Bizleri bu duruma sokan 40 yıldır idare edenlerdir ve utanç duymaları gerekir. Buradan sesleniyorum. Bizim sütümüzü satıp ödemeyen hükümete ve bize borçları olan süt imalatçılarına sesleniyorum. Hayvancıya, 45 milyon TL bir borçları var. Bize bunu ödeyin, daha sonra sütü almayacaksanız almayın. Biz gereken neyse yapıp, kendi çözümümüzü bulacağız. Bundan sonra bizim ensemizden kimsenin oyun oynamasına izin vermeyeceğiz. Hayvancı kendi hakkını kendi satacak, idare edecek. Bizim emeğimiz kimsenin iki dudağı arasında değil. Boyun eğmeyeceğiz. Kazanan biz olacağız.”

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 11:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104