Satış baskısı fiyatları eritti

banner37

Kripto paralar üzerindeki ‘Çin baskısı’ hafta boyu sürerken; Türkiye Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından sosyal medyadan paylaşılan bir videoda 'kripto para' uyarısı yapıldı

Satış baskısı fiyatları eritti
banner8

Hazırlayan: Ali ÇATAL

Çin’in kripto paralara yönelik kısıtlamaları nedeniyle Bitcoin (BTC) ve altcoinlerde düşüş geride bıraktığımız işlem haftasında da sürdü; Çin’de yapılan toplantının ardından da BTC fiyatı 30 bin doların altını gördü.

Çin'in kripto paralara yönelik yeni hamlelerinin ardından BTC bir günde yüzde 5,8 kayba uğradı. Geçtiğimiz işlem haftasının açılış saatlerinde 32 bin 240 dolar civarında işlem gören BTC, öğleden sonra itibarıyla 30 bin doların altını gördü. Ayrıca Dogecoin (DOGE) ve Ethereum (ETH) gibi para birimlerinde de düşüş sürdü. DOGE, sadece 24 saatte yüzde 26 değer kaybederek 0,19 dolara geriledi.

Çin Merkez Bankası (PBoC), en büyük bankaların ve çevrimiçi ödeme platformu AliPay’in yetkililerini toplantıya çağırdığını açıkladı. Geçen hafta yapılan açıklamada, toplantının amacının ‘kripto para birimi hizmetleri yasağı’nı yinelemek olduğunu ifade edildi.

Alipay, WeChat Pay ile birlikte Çin’in mobil ödeme pazarının yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor. Alipay, toplantının ardından müşterilerini kripto paraların getirdiği risklere karşı uyaracaklarını ve dijital para bağlantılı transferler yapmayacaklarını açıkladı.

BTC'nin değeri, geçen yılın hâlâ yüzde 200 üzerinde ancak Nisan 2021 dönemine göre yarı yarıya düşük. DOGE ise 2021 başından bu yana yüzde 3 bin 700 değer kazanmasına rağmen son altı haftada yüzde 74’lük bir kayıp yaşadı.

Lider kripto para birimi BTC, işlem haftasının kapanışında 32 bin, lider altcoin ETH ise bin 813 dolar bandından fiyatlandı.

“Varlıklarınızı resmi bankalarda tutun”

Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından 'Kripto varlık alım satım platformlarına ilişkin uyarılar' başlıklı video yayınlanarak, platformdaki varlıkların çalınabileceği, sıcak ve soğuk cüzdanların resmi standardı olmadığı ve bu nedenle gerçek paraların resmi bankalarda tutulması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, kripto varlık alım satım platformlarının sayısı ve kullanıcısının gün geçtikçe arttığı hatırlatılarak bu noktada bilinçli kullanımın çok önemli olduğu belirtilerek, doğru platformu tercih etmek ve güvenli işlem yapmak için dikkat edilmesi gerekenlerin yer aldığı video paylaşıldı.

Ofisin sosyal medya hesabından paylaşılan videoda, kripto varlıklara ilişkin şu bilgiler verildi:

"Kripto varlıklar fiziksel olmadıkları için sadece elektronik ortamlarda saklanabilmekte, soğuk ve sıcak cüzdan olmak üzere iki farklı ortam kullanılabilmektedir. İnternete bağlı olan ve saklanmaları için kullanıcının herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadığı cüzdanlara sıcak cüzdan denilmektedir. Kripto varlıklar, sıcak cüzdan kullanarak saklanıyorsa; kripto varlıkların güvenliği, sıcak cüzdan hizmeti sunanlara emanet edilmektedir.

Soğuk cüzdan sadece kripto varlık alışverişi esnasında internete bağlı olan cüzdanlardır. Bilgisayardan bağımsız bir donanımda saklanmakta, alışveriş dışında internet bağlantısı bulunmamaktadır. Kripto varlıkların güvenliği üçüncü taraflara emanet edilmek istenmiyorsa, soğuk cüzdanlar kullanılmalıdır."

“Çalınma riski de var”

Güvenli saklama yöntemleri hakkında da bilgi verilen videoda, "Sıcak ve soğuk cüzdanların herhangi bir resmi standardı bulunmamakta; bu sebeple sıcak ve soğuk cüzdanların belirli bir standarda göre kontrolü yapılamamaktadır. Bu yüzden gerçek paraları saklamak için, sıcak ve soğuk cüzdanlar değil, ülkelerin güvenli kabul ettikleri resmi banka hesapları gibi para saklama mekanizmaları kullanılmalıdır.

Güvenli alım-satım platformları; kripto varlığın alımı satımı esnasında mümkün olduğunca platformun internet trafiği, ortalama nakit bulundurma, işlem hacmi ve borsa tarafından bildirilen hacmin kullanıcıları tarafından doğruluğuna duyulan güven faktörlerine bağlı olarak belirlenen kripto varlık borsa skoru yüksek olan platformlar kullanılmalıdır" da denildi.

Videonun 'Hukuki güvenlik' başlığında ise "Kripto paralara yatırım yapılmadan önce, ne amaçla geliştirildiği, arkasındaki teknolojinin ne olduğu, sürdürebilirliği nasıl sağlayacağı gibi bilgileri içeren 'White Paper' yani ‘İzahname’ incelenmesi ve buna göre yatırım yapılması gerekmektedir" bilgisi yer aldı.

Videoda, ayrıca "Siber saldırılar sonucunda kişisel verilerin ifşası ya da platformdaki varlıkların çalınması gibi telafisi olmayan durumlarla her an karşılaşılabilme riski dikkate alınmalıdır" uyarısına da yer verildi.

Uzmanlar ‘çöküşü’ yorumladı

Çin’in BTC madenlerini kapatmasının ardından kripto para piyasaları, geçtiğimiz işlem haftasında kâbusu yaşadı. 28 bin 800 dolar seviyesini gören BTC’in ileriki süreçte nasıl bir performans göstereceği merakla takip ediliyor.

Kripto para piyasalarında hafta başından beridir oluşan kriz ortamı bir sonraki süreç için serbest düşüş endişelerini de beraberinde getiriyor. Mayıs dönemindeki pik seviyesinden itibaren ETH’den DOGE’ye kadar tüm dijital varlıkların değer kaybettiği kripto para piyasasından bu süre içerisinde 1 trilyon dolardan fazla varlık silindi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi BTC, geçtiğimiz işlem haftasında 30 bin dolarlık psikolojik sınırın altına düşmesinin ardından yıllık kazançlarını silmenin eşiğine kadar geldi. Habere göre, 28,814,75 dolara kadar gerileyen BTC, hafta ortasında dönüş yaptı.

banner134
MarketWatch’un haberinde, kripto para ve yatırım profesyonelleri piyasadaki çalkantılı süreç yorumlandı.

Kripto para borsası Ledger’ın Ödeme İşlemleri Başkan Yardımcısı Iqbal Gandham, kripto piyasalarındaki ralli göz önünde bulundurulduğunda geri çekilmenin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Gandham, açıklamasında, “Kripto piyasalarında gördüğümüzle aynı boyutta olağanüstü bir şekilde yükselen herhangi başka bir piyasa varlığının da düzeltmeye girmesini bekleriz” ifadelerine yer verdi.

Kripto uzmanı, Çin’in maden yasakları ve kripto para piyasasına uyguladığı baskı gibi haberlerin sadece aşağı yönlü hareketi destekler nitelikte olduğunu belirtti.

Gandham, kripto para varlıklarıyla ilgili temel verilerin hala değişmediğine de dikkat çekti.

Yatırım danışmanlığı firması Valkyrie Investments’ın Kripto Varlıklar Yönetimi Araştırma Başkanı Sean Rooney, Çin’in kripto madenlerine uyguladığı yasakların madencilik operasyonlarını Çin’in dışına çıkmaya zorladığını ve bu sürecin tamamlanmasının zaman alabileceğini söyledi.

Rooney, “Çin’de gerçekleşen yakın zamandaki düzenlemeler birçok Bitcoin madencisinin alternatif bölgelere taşınmaya zorladı” dedi.

Rooney kripto paralardaki düşüşün uzun ve belirgin bir seviyede olabileceği konusunda da uyardı.

Kripto araştırmacısı, açıklamasında, “Neredeyse 65 bin dolardan yüzde 50’nin çok üzerindeki düşüş, Bitcoin yatırımcılarının ileriki haftalarda kendilerini bulanık sularda bulabileceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Yatırımcılar ‘geleneksel’ borsaya yöneliyor”

Kripto piyasasındaki eğilimlere ilişkin analitik veri sağlayan şirket Trade The Chain’in Araştırma Analisti Nick Mancini, BTC fiyatlarındaki düşüşün en azından bir kısmının madencilik operasyonlarının kapatılması sebebiyle oluşan maliyetleri dengelemek amacıyla BTC stoklarının satılmasından kaynaklandığını söyledi.

Mancini, “Çinli madenciler kapatılma operasyonlarının maliyetini karşılamak için kriptolarını sattıklarından, piyasa şu anda arzla dolup taşıyor. Bu da tüm fiyatlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Altcoin'ler de en çok etkilenen alanlar” açıklamasında bulundu.

Analist, yatırımcıların 20 bin dolar seviyesini izleyebileceğini belirterek, bu seviyeden muhtemel bir geri dönüş olabileceğini de sözlerine ekledi.

DailyFX'den Nicholas Cawley ise bu tip düşüşlerin kripto piyasalarında nadir olmadığını belirtti ancak son kripto fiyat çöküşü göz önüne alındığında, yatırımcıların bir yükseliş trendine tutunmaya daha meyilli olabileceğini de ifadelerine ekledi.

Cawley, açıklamasında, "Bu hamleleri daha önce de gördük ve büyük olasılıkla tekrar göreceğiz. Kriptolara inanıyorsanız ve bir kripto sahibiyseniz, çıkış stratejiniz daha da ileri bir zamana itildi" görüşlerine yer verdi.

Kripto piyasası gözlemcileri, sektörün dört yıllık döngüler halinde faaliyet gösterme eğiliminde olduğunu, bu sürecin de coşkuyla başladığını, ardından bir çöküş ve kalıcı bir fiyat zayıflama dönemiyle sona erdiğini söyledi. Şimdiye kadar 2013, 2017 ve bu yıl gerçekleşen fiyat hareketlerinde durum böyleydi.

Kripto paralardaki düşüşler, Wall Street endekslerinin geçtiğimiz hafta gerçekleşen kötü performansının ardından toparlanmaya çalıştığı dönemde geldi. Bazı stratejistlerse, dijital varlıklardaki düşüşün, kripto piyasasından çıkıp geleneksel hisse senetlerine geri dönen yatırımcılarla körüklendiğini belirtiyor.

Opera’dan stablecoin adımı

Öte yandan, popüler web tarayıcısı Opera’dan stablecoin adımı geldi. Kripto paralara oldukça sıcak yaklaşan Opera, geçtiğimiz dönemde kripto para cüzdanını platformuna entegre etmişti.

Web tarayıcısı yeni adımı ile birlikte ilk defa bir “stablecoin”e destek sağlamaya başladı.

First Squawk’tan elde edilen bilgilere göre Opera, platformuna Celo Dollar (CUSD) ve Celo Euro (CEUR) stablecoin çözümlerini entegre edecek.  Milyonlarca kullanıcısına stablecoin kullanma imkanı tanıyacak Opera’nın bu adımı, stablecoin’lerin ve kullanımlarının yaygınlaşması için önemli bir adım olarak yorumlanıyor.

Celo, global mobil ödeme çözümleri sunan bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Celo Dollar ve Celo Euro stablecoin çözümleri ile öne çıkan şirketin arka planda önemli destekçileri de bulunuyor.

Coinbase, Lakestar, Polychain Capital, A16z, ve General Catalyst gibi şirketler tarafından desteklenen Celo, sınırları kaldırarak global ödeme çözümleri sunmayı hedefliyor.

Kullanıcılarına sunduğu cüzdanda Ethereum tabanlı NFT’leri destekleyen Opera, platformuna birçok yenilik getirmeyi sürdürüyor.

Cüzdan çözümü ile DeFi ürünlerine entegrasyon da sunan Opera’nın sıradaki adımının ne olacağı ise bilinmiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75