Satış baskısı TL’ye yaramadı

banner37

Arjantin’deki muhalefet zaferi, ABD tahvil getiri eğrisi ve küresel büyüme endişeleriyle dolar/TL paritesibaskı altında kaldı; kur ‘yine’ 5,60’lar bandını test etti

banner87
Satış baskısı TL’ye yaramadı
banner90
banner99

Türkiye piyasalarının, Kurban Bayramı nedeniyleresmi tatil nedeniyle kapalı olduğu dönemde küresel piyasalarda sert satış baskısı yaşanması, dört ayın en düşük seviyesindeki dolar/TL'ye de yükseliş olarak yansıdı. Bankacılar, dün Türkiye içi piyasalarda işsizlik ve bütçe gerçekleşmeleri başta olmak üzere iç veri gündeminin; dış piyasalarda ise Arjantin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) resesyon endişeleriyle tetiklenen küresel risk iştahının seyrini takip etti.

Türkiye piyasalarının açık ve hacimli olduğu son işlem günü olan 9 Ağustos'u 4 ayın en düşük seviyelerinde 5,50'nin altında tamamlayan dolar/TL kuru, likit işlemlerde 5,6360'a kadar yükseldi. Türk lirasının (TL) dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 2'yi aştıktan sonra kayıpların bir kısmı telafi edildi.

Söz konusu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması da olumsuz oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları5,6030 TL; Euro6,2428 TL; İngiliz sterlini ise 6,8029 TL’den fiyatlandı.

Tatil öncesi TL pozitif ayrışıyordu

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerine yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL, bu çeyrekte en iyi performansı gösteren gelişmekte olan ülke para birimi (EM) olurken, tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde de düşüş de gözlenmişti. Bu sayede TL, bu çeyrekte gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükselmişti.

Bono ve tahvil piyasasında ise getirilerde düşüş eğilimi devam ediyor. Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi 9 Ağustos Cuma itibarıyla 14,98 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise aynı gün spot kapanışta yüzde 15,22 seviyesinden kayda geçti.

ABD verileri ve Arjantin

Dolar/TL kuru, dün sabah 08.57 itibarıyla 5,5620/5,5685 seviyesindeydi. Aynı saatte sepet bazında TL 5,8830/5,8866;Euro/TL ise 6,2019/6,2078 seviyesinden işlem gördü. Küresel hisse senedi piyasaları ABD tahvil getiri eğrisinin tersine dönmesinin dünyada resesyon endişelerini kuvvetlendirmesiyle darmadağın olurken, petrol fiyatlarındaki satış baskısı da arttı. 10 yıllık hazine tahvil getirisinin dün dahilinde 2 yıllık tahvil getirisininaltına düşmesi ise hisse senedi piyasalarında karışıklığa yol açtı.ABD'nin 2 yıllık ve 10 yıllık hazine tahvil getirileri 2007 yılından bu yana ilk defa tersine dönerken, bu durum ‘yaklaşan bir resesyon işareti’ olarak görülüyor.

Arjantin'de muhalif aday AlbertoFernandez'in geride bıraktığımız pazar yapılan cumhurbaşkanlığı ön seçimlerini büyük bir çoğunlukla kazanmasının ardından Fernandez hükümetinin müdahaleci ekonomi politikalarına dönebileceği endişeleriyle peso da dolar karşısında 65 ile tüm zamanların en düşük seviyesini görmüştü. Peso/dolar,dün 60,2380 seviyesinde bulunuyordu ancak Kredi Temerrüt Takası (CDS) fiyatlamaları da temerrüt ihtimalinin ciddi ölçüde arttığına işaret ediyor.

“Kayıp kalıcı görünmüyor”

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Küresel piyasalarda yaşanan endişe son dönemde getiri ile öne çıkan TL'yi de ciddi şekilde etkiledi. Nitelikli bir gösterge olan CDS fiyatlamalarına baktığımızda geçen yıl ağustosta 550'yi aşan ve bu ay başında 350 puana kadar gerileyen 5 yıl vadeli CDS'in 400 puanın üzerine çıktığını görüyoruz. Burada iki neden ön plana çıkıyor" dedi.

"Arjantin piyasalarında yaşanan gerilim onların CDS'lerini 2000 puanın da üzerine çıkardı. Arjantin'in dış borçlarını ödeyemeyeceği bir süreç artık fiyatlarda. Bu etkinin gelişmekte olan ülkeler geneline yayılım ihtimali TL'yi baskılayan bir sebep. İkinci sebep ise ABD tahvillerindeki seyir. Geçmişte benzer fiyatlamalar olduğu döneme baktığımızda piyasanın ABD'nin 20 ay içinde bir resesyon yaşayacağını fiyatladığını söyleyebiliriz" diyen analist, durumu ve süreci özetledi.

Uzmanlara göre, bu satış baskısı dolar/TL'ye 5,45'li seviyelerden 5,63'e kadar yükseliş olarak yansısa da kayıpların bir kısmı zaten geri alındı. Keza bir bankacı, "TL'ye yansımaya baktığımızda yüzde 2 civarı bir kayıp ve bunun da tamamının kalıcı olmadığını görüyoruz. Bunun anlamı, konjonktür hava TL'den yana pozitif demek. ABD ile ilişkiler jeopolitik gelişmeler de önemli olacak" dedi.

“Yumuşama TL’ye olumlu yansıyacaktır”

Analistler, TL'de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra yerli yatırımcının döviz talebinin sakinleşmesi ve TL'de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL'ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan güvenli bölge konusu da piyasalarda takip edilirken TSK'nin önceki günkü açıklamasına göre bölgede insansız hava araçları görev almaya başladı.

Euro Bölgesi ve petrol

Euro Bölgesi’nde de dün ekonomik gündem sakindi. Küresel bazda artan endişeler ve Almanya’dan gelen zayıf verilerin etkisiyle baskı altında kalan Dax endeksinde gün boyu ‘sınırlı tepki alımları’ geldi.

Küresel bazda artan resesyon endişeleri risk iştahını düşürürken, bu durum da petrol üzerinde aşağı yönde baskıya neden oldu ve önceki gün ABD Enerji Bilgi İdaresi’nden açıklanan verilerde haftalık stoklar 2,77 milyon varil azalış beklentisinin aksine 1,58 milyon varil artış göstermişti. Bu durum da petrolü baskıladı. Dün ise sınırlı tepki hareketleri gözlemlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75