banner6

Sebze ve meyve fiyatları uçtu

banner37

Sebze ve meyvede belli başlı ürünler dışında, pazarda satılan ürünlerin fiyatı, kilosu 5 TL'den başlıyor ve 85 TL'ye kadar ulaşıyor

Sebze ve meyve fiyatları uçtu
banner8

Ceren ÖZBİL

Sebze ve meyve fiyatları cep yakıyor. Kilosu 85 TL'ye satılan asma yaprağı pazarın en pahalı ürünü olurken, asma yaprağını 67 TL’lik bir farkla 18 TL'ye satılan taze fasulye takip ediyor. Ayrıca mutfakların olmazsa olmazı olan domatesin fiyatı da 5 TL ile 6 TL arasında değişiyor.

Tezgâhlarda yerini almağa başlayan ürünlerinden olan kavun, karpuz, çilek ve dolmalık biberin fiyatı da oldukça yüksek.

Dolmalık biberin kilosu 12, kavun ile karpuzun kilosu 7 buçuk ve çileğin paketi de 6 TL'ye satılıyor.

Pazarın en ucuz ürünleri arasında ise fiyatı 1 ile 2 buçuk TL arasında değişen, marul, taze soğan, maydanoz, kuru soğan, patates, limon, gulumbra, kereviz, pırasa ve bakla yer alıyor.

Yaz aylarında kilosu 10 TL’ye kadar ulaşan ve çarşının en pahalı ürünlerinin başında gelen limonun şu andaki kilo fiyatı ise 2.5 TL.

banner134

Çelik: Birkaç gün sonra fiyatlar düşer

Lefkoşa Belediye Pazarı esnaflarından Osman Çelik, pazarda satışların durduğunu ve artık halkın pazar yerine marketlerden alış veriş yapmayı tercih ettiğini anlattı. Çelik şu şekilde konuştu:

“Satışlar durdu. Eski satışlar yok. Çarşı eski özelliğini kaybetti. Eskiden sadece burada satılırdı sebze, meyve. Artık her yerde satılıyor.

Birçok meyve Türkiye'den geliyor. Sebzelerden ise bir tek patlıcan, domates ve kabak fiyatları pahalı… Yemeklik fiyatları uygundur. Bir on beş gün sonra açık domates çıkmaya başlayınca domates fiyatları düşecek.”

Uygar: Ne yapsak kâr etmiyor

Belediye Pazarı’nın bir diğer manavı Osman Uygar ise bir gün 6 TL'ye sattıkları ürünün fiyatını ertesi gün satış olmaması nedeniyle düşürdüklerini ancak yine de satış olmadığını anlattı. Uygar şu ifadeleri kullandı:

“Aldığımız bir malı ilk 6 TL'ye sattıysak, ertesi gün bozulmadan elimizden çıkarmak için 2 buçuk TL'ye satıyoruz. Satış olmadığı için fiyatları düşürüyoruz. Atacağımıza paraya dönüşsün. Ancak yine de satış yok. Vatandaş sebze ve meyve alışverişini marketlerden yapıyor.”

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2017, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88